V školstve môže byť vzorom aj Poľsko

Ak sa chce minister školstva inšpirovať zahraničím, možno ani nemusí hľadať vzor až vo Fínsku. Ukazuje sa totiž, že výborné výsledky v školskej reforme dosiahli aj niektoré krajiny bývalého socialistického bloku. Či už ide o východonemecké Sasko alebo Poľsko, ktorého nový vzdelávací systém ocenili aj svetoví odborníci.

skolstvo, student, studenti
Ilustračné foto.
Autor:

Podľa štúdie PISA Poliaci dokonca v čítaní predbehli také krajiny ako USA, Švédsko či Nemecko. A to napriek tomu, že na školstvo nemôžu dať toľko peňazí ako tieto bohaté štáty.

Úspech školského systému u našich severných susedov pochválila pred týždňom aj BBC. „Poľsko sa stalo jednou z vychádzajúcich hviezd vo vzdelávaní,“ uviedol portál BBC News. Z výsledkov medzinárodnej štúdie PISA, čo je program OECD na hodnotenie študentov, vyplýva, že napríklad v čítaní Poliaci obsadili štrnáste miesto, takže za sebou nechali USA, Švédsko, Francúzsko, Nemecko i Veľkú Britániu, ktorá skončila až na 25. priečke. Na porovnanie: Slovensko v tejto oblasti obsadilo 25. až 29. miesto. Dopadlo horšie ako priemerné Maďarsko či podpriemerné Česko.

Podľa OECD je prekvapujúce, že sa Poliakom podarilo dotiahnuť školstvo na rovnakú alebo ešte vyššiu úroveň ako majú Američania či Nóri, hoci do vzdelania investujú menej ako polovicu toho, čo tieto krajiny. To by mohla byť inšpirácia i pre slovenského ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer). Ten už avizoval, že sa pri plánovaných zmenách bude riadiť skúsenosťami z Nemecka, no hlavne Fínska, ktorého školský systém patrí medzi najlepšie na svete. V týchto štátoch však úspechy vo vzdelávaní úzko súvisia s finančnou podporou. Učiteľ vo Fínsku má napríklad výborný plat a jeho povolanie sa teší vysokej obľube. U nás je to naopak.
Práve pre finačnú stránku by preto poľský model mohol byť pre Slovensko zaujímavý.

„Predtým, ako sa spustí vyhováranie sa na finančnú podvyživenosť nášho školstva, treba podotknúť, že Poľsku sa podarilo predbehnúť v PISA veľmoci ako USA, a to pri násobne nižšej finančnej dotácií,“ upozornila Lucia Kleštincová z Inštitútu hospodárskej politiky. Čomu však Poliaci vďačia za svoj veľký pokrok? Ako sa k nemu dopracovali?

Komplexnú školskú reformu spustili v roku 1999, keď sa ich štruktúra škôl ešte podobala našej. Po osemročnej základnej škole si vtedy žiaci vyberali medzi štvorročným gymnáziom alebo troma až piatimi rokmi odborného štúdia. Cieľmi reformy bolo, aby sa zvýšilo vzdelanie obyvateľstva, zabezpečil sa k nemu rovný prístup, zvýšila sa jeho kvalita a zároveň, aby sa efektívnejšie využívali zdroje. Základnú školu Poliaci skrátili z osem na šesť rokov, pričom vytvorili nový typ školy – akúsi „juniorskú strednú“, čo je vlastne gymnázium pre 13 až 16-ročných. Až po jeho absolvovaní študujú žiaci ďalej na vyššej strednej alebo odbornej škole.

Podľa Kleštincovej sa tým dosiahlo, že sa žiaci o svojej budúcnosti a o ďalšom štúdiu môžu rozhodovať neskôr, keď sú už vyspelejší. Skvalitnila sa i výučba a zlepšila sa pripravenosť žiakov. Na školách sa zmenil systém výučby. Upustilo sa od zbytočného memorovania, pedagógovia získali viac slobody a zodpovednosti. Vyššia autonómia škôl tiež umožnila prispôsobovať výučbu individuálnym potrebám a talentu žiakov. Štát si však ponechal kontrolu na kvalitou systému zavedením štandardizovaných testov.

Kleštincová pripomína, že medzi poľským a fínskym systémom, ktorým sa chce inšpirovať Čaplovič, existuje podobnosť. Najmä pokiaľ ide o dostupnosť vzdelávania pre všetkých žiakov bez ohľadu na ich talent. „Práve široká dostupnosť vysoko kvalitného vzdelávania je pýchou fínskeho vzdelávacieho zázraku. Aj v Poľsku sa spoločné vzdelávanie slabších študentov s tými lepšími prejavilo v zlepšení výsledkov naprieč celým spektrom už pri prvom poreformnom testovaní PISA v roku 2003,“ hovorí expertka.

O tom, že inšpiráciu netreba hľadať iba na Západe, svedčia i skúsenosti z Nemecka. Fínsky minister zahraničných vecí Erkki Tuomioja v nedávnom rozhovore pre Pravdu napríklad priznal, že keď vo Fínsku v 60. rokoch zavádzali školské reformy, kritici hovorili, že ich Fíni odkopírovali od Nemeckej demokratickej republiky.

Východonemecká spolková krajina Sasko, ktorá bola súčasťou NDR, šokovala celé Nemecko už v roku 2008. Z porovnania výsledkov PISA totiž vyšlo, že Sasi majú najlepšie školstvo v Nemecku, pričom z vrcholu rebríčka zhodili najbohatšiu spolkovú krajinu Bavorsko. Tá pritom do školstva investuje najviac. V niektorých ukazovateľoch mali Sasi výsledky porovnateľné s Fínmi. Podobne ako vo Fínsku, aj Sasom sa podarilo zabezpečiť rovnaký prístup ku vzdelaniu pre všetkých.

Hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák tvrdí, že ministerstvo má prehľad o úspešných vzdelácích systémoch iných krajín, vrátane susedných štátov, Ukrajiny či Ruska. „Máme podrobné informácie o krokoch, ktoré pre svoje zlepšenie urobilo Poľsko, sme v úzkom kontakte s odborníkmi z Maďarska, Česka, ale aj Ukrajiny, Nemecka alebo Švajčiarska. Sme otvorení pozitívnym príkladom, ktoré nám pomôžu modernizovať naše školstvo,“ poznamenal Kaliňák.

Cisársky lokaj, Anton Szmolen

Lokaj z Banskej Bystrice mal k cisárovi blízko ako žiadny Slovák

26.02.2017 15:00

Bol tak blízko cisára Františka Jozefa ako žiadny iný Slovák. Banskobystričan Anton Szmolen slúžil šestnásť rokov na cisárskom dvore ako lokaj jeho výsosti.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker

Drucker o dlhu VšZP: Štát nikomu neobmedzí zdravotnú starostlivosť

26.02.2017 14:42

Pacienti sa nemusia obávať, že im štát obmedzí zdravotnú starostlivosť pre dlh VšZP. V politike televízie TA3 to povedal minister zdravotníctva Drucker.

Ábel Ravasz, rómsky splnomocnenec

Splnomocnenec Ravasz: Prioritou v rómskej otázke je vzdelávanie

26.02.2017 14:17

Akčné plány na integráciu Rómov vo výške 340 miliónov eur, ktoré predstavila vláda, jasne definujú konkrétne opatrenia nutné na riešenie rómskych problémov.

peniaze, euro, bankovky

Berlín: Zmiernenie gréckeho dlhu nesmie ísť na úkor veriteľov

27.02.2017 07:41

Grécku sa nesmie uľahčiť pri splácaní dlhu tak, aby na to jeho veritelia, teda krajiny eurozóny, doplatili úverovými stratami.

Donald Trump, prejav,

Ďalší nominant odmietol kreslo v Trumpovej vláde

27.02.2017 07:37

Nominant amerického prezidenta Donalda Trumpa na ministra námorníctva, Philip Bilden, sa rozhodol o funkciu neuchádzať. Oznámil to v nedeľu Pentagón.

New Orleans, dopravná nehoda, vrak, auto, odťah

Vodič, ktorý vrazil do davu v New Orleanse, bol opitý

27.02.2017 07:20

Americká polícia v nedeľu identifikovala muža, ktorý v sobotu zranil 28 ľudí, keď v opitom stave vrazil s autom do davu prizerajúcemu sa karnevalovému sprievodu.

Volkswagen, škola, práca

Veľké nábory žiakov. Firmy ich lákajú na stredoškolské štúdium

27.02.2017 07:00

Žiakom sa pri nástupe na strednú školu otvárajú možnosti, aké tu už roky neboli. Firmám chýbajú ľudia, a tak sa snažia zaviazať si už študentov.