Sociologička: Bude to len symbolický protest

Odborári si svoj štrajk zle načasovali, nemožno očakávať, že by ním dosiahli splnenie svojich požiadaviek. V rozhovore pre Pravdu to uviedla sociologička Sylvia Porubänová.

Porubänová
Sociologička Sylvia Porubänová
Autor: ,

Ako hodnotíte pripravovaný štrajk?
Myslím si, že to bude len symbolický protest, lebo nie je vhodne načasovaný. Nielen v kontexte nejakej krízy, ale aj tým, že sa blíži koniec roka. To asi nie je ten pravý čas, nemožno očakávať, že by teraz mohlo prísť k nejakým iným zmenám, než aké sa avizovali.

Urobili organizátori štrajku nejakú chybu?
Chybu spravili práve v načasovaní. Ako sa hovorí – tam, kde nič nie je, ani smrť neberie. Je jasné, že sa štátny rozpočet nedá natiahnuť a finančných prostriedkov naozaj niet. Už bolo toľko mimoriadnych požiadaviek na konkrétne priority, že nemožno očakávať, že sa i toto bude považovať za prioritu. Žiaľ, je to tak.

Podľa vás teda štrajk iba doznie a nič nevyrieši?
Je to pravdepodobné. Do konca roka určite nemôžeme čakať nejaké zázračné riešenie ani iný zázračný prísľub. Myslím si, že v rámci spoločenského vnímania sa štrajk skončí len ako nejaký symbolicky vztýčený prst tejto profesijnej skupiny. Nič iné sa nestane.

Čo by učitelia mali spraviť, keď ani štrajkom nedosiahnu svoje?
Ak odhliadneme od toho, či sú u nás naozaj nejaké finančné možnosti na to, aby sa im vyhovelo, pokiaľ ide o ich vlastnú stratégiu, mali by sa učiť, aké druhy mobilizácie pomohli inde. Učitelia sa, samozrejme, nemôžu porovnávať so zdravotníkmi, lebo nemajú také možnosti nátlaku ako oni, keďže „nejde o život“. Mali by sa učiť od kolegov z iných krajín, akým spôsobom bojujú za svoje požiadavky. To je jediné, čo sa dá poradiť.

Mohli by byť učitelia úspešnejší, keby sa k protestu vrátili počas maturitných skúšok, o čom sa už špekuluje?
Myslím si, že nie. V tomto prípade by to mohlo zase pobúriť verejnosť, pretože tú maturitu naozaj chápeme ako „skúšku dospelosti“. Študenti, rodičia i príbuzní od nej očakávajú istú dôstojnosť a hladký priebeh. Akékoľvek zneistenie smerom k študentom a ich rodinám by mohli vnímať veľmi negatívne. Aj vzhľadom na to, že od maturity závisia i možnosti prihlášky a prijatia na vysokú školu. Preto sa domnievam, že by to bolo veľmi zlé a verejnosť by to vnímala ako veľmi nešťastné riešenie.

Aký ohlas bude mať štrajk v spoločnosti? Podarí sa učiteľom nakloniť si verejnú mienku?
Neviem. No podľa toho, ako to zatiaľ rezonuje v spoločnosti, si myslím, že majú trochu nevýhodu. Ako som už povedala, ľudia to nevnímajú tak, že by išlo o život alebo o zdravie ako v prípade zdravotníkov. Na druhej strane však ich protest spoločnosť zase až tak nerozdeľuje, ako to bolo u zdravotníkov. V každom prípade si nemyslím, že by v momentálnej situácii učitelia mohli rátať s nejakou masívnejšou, širokou spoločenskou podporou.

So školskými odborármi sa podľa Fica bude rokovať do poslednej minúty
So zástupcami školských zamestnancov bude vláda rokovať do poslednej minúty a nikto im nebude vyčítať, že budú uplatňovať právo na štrajk. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to v nedeľu povedal premiér Robert Fico.

Podľa jeho slov vláda nebude politicky zneužívať ani možný hnev rodičov preto, že ich deti nebudú môcť ísť do školy. Ako zopakoval, školským zamestnancom mohla vláda povedať, že v roku 2013 sa nebudú zvyšovať platy, ale napriek tomu im ponúkla kompromis vo forme päťpercentného zvýšenia.

Školskí odborári naplánovali začiatok štrajku na pondelok 26. novembra, žiadali 10-percentné zvýšenie platov.

Šéf strany Most Béla Bugár v diskusii poukázal na daňové úľavy pre desať súkromných firiem vo výške 120 miliónov eur. „Keby ste toto dali učiteľom, tak by bol pokoj,“ povedal Bugár. Problém podľa neho je v tom, že vláda týmto odlev investorov nezastavila. Fico to zdôvodnil snahou o to, aby ľudia neprišli o prácu.

Zdroj: TASR

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
dom, hypotéka, bývanie

Obce môžu spoplatniť nové stavby. Zdražie bývanie?

08.12.2016 12:00

Samosprávy získali ďalší zdroj príjmov. Jednorazový poplatok môžu pýtať od všetkých staviteľov rodinných domov.

Československo, sovietske tanky

Medzi štátne sviatky nové nepribudnú

08.12.2016 11:59

Návrh zákona o štátnych sviatkoch, ktorého cieľom bolo zaradenie dvoch pamätných dní, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky neposunuli do druhého čítania.

detsky cin roka 2016, Tomas, ziaci Tbiliska

Deti, ktoré dokázali veľké veci

07.12.2016 20:00

"Začul som hrozný krik môjho dedka. Povedal som babke, že dedko kričí. Vybehla von a ja spolu s ňou. Videli sme ho, ako ide skrčený k nám a kričí, že ho prepadli."

Jerome Cahuzac

Francúzsky exminister pre rozpočet dostal za podvod tri roky

08.12.2016 12:41

Francúzsky súd vo štvrtok poslal na tri roky do väzenia bývalého ministra pre rozpočet Jeroma Cahuzaca za daňový podvod a pranie špinavých peňazí.

kukláč, kukláči, polícia, policajti

Po predstieranom predaji falošných diel polícia objavila aj zbrane

08.12.2016 12:26

Dvoch mužov, ktorí zinscenovali predaj falošných umeleckých diel, obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry z podvodu.

piešťany, letisko

Letisko Piešťany má zaplatiť mestu na daniach pol milióna eur

08.12.2016 12:06

Mesto Piešťany vyzvalo spoločnosť Letisko Piešťany, a. s., na zaplatenie daňového nedoplatku vyše 518-tisíc eur.

dom, hypotéka, bývanie

Obce môžu spoplatniť nové stavby. Zdražie bývanie?

08.12.2016 12:00

Samosprávy získali ďalší zdroj príjmov. Jednorazový poplatok môžu pýtať od všetkých staviteľov rodinných domov.