Lipšic: Ten, kto chodí s Ficom na kolu, nemusí platiť dane

Nezaradený poslanec a exminister vnútra Daniel Lipšic podá vo štvrtok podnet na Daňový úrad Bratislava, Finančnú správu a na Úrad pred dohľad nad výkonom auditu. Dôvodom sú podozrenia, že pri fúzii zdravotných poisťovni Apollo a Dôvera počas prvej vlády Roberta Fica (Smer) prišla finančná skupina k takmer pol miliarde eur, z ktorej neodviedla dane.

07.02.2013 11:49
Daniel Lipšic Foto:
Daniel Lipšic
debata (217)

Lipšic vo štvrtok v rozprave k správe o stave vyšetrovania kauzy Gorila uviedol, že vždy, keď je pri moci Fico, výrazne sa zhorší na Slovensku výber daní. Poslanec sa nazdáva, že „ten, kto chodí s Ficom na colu, nemusí platiť dane“. Zároveň upozornil, že je to omyl. „Neplatenie daní je trestné. Najznámejšia gorila, ktorá na tento omyl doplatila väzením, sa volala Al Capone,“ vyhlásil Lipšic. Aj Al Capone si podľa neho myslel, že je nepostihnuteľný, že je nad zákonom a že si môže dovoliť všetko, že si všetko a každého môže kúpiť, ako si to myslia aj niektorí ľudia na Slovensku.

Exminister vnútra verí, že je preč čas, keď sa štrngalo len kľúčami. „Myslím si, že je čas, aby tým, ktorí páchajú finančné podvody, daňové podvody, ktorí korumpujú, zaštrngalo aj niečo iné,“ povedal Lipšic. Zároveň upozornil všetkých, ktorých sa to týka, „že premlčacia doba pri daňových a iných podvodoch tohto rozsahu je 20 rokov a voľby sú o tri roky“.

Lipšic v rozprave zdôraznil, že Gorila nie je len kauza vlády Mikuláša Dzurindu, ale aj prvej a druhej Ficovej vlády. Predstaviteľov Smeru-SD sa okrem iného spýtal, či je pravda, že sa po voľbách v roku 2006 v jednom salóniku v Horskom parku stretli predstavitelia Smeru a Penty a hovorili o zdravotníctve. Lipšic to spomenul v súvislosti s fúziou Apolla a Dôvery. Zároveň uviedol, že si nerobí ilúzie, že súčasná garnitúra má záujem vyšetriť kauzu Gorila. „Súčasná vláda nemá skutočný záujem kauzu vyšetriť, lebo by sa sama vystavila nebezpečenstvu,“ poznamenal.

„Rád by som upozornil, že vyšetrovanie kauzy začalo za ministrovania pána Lipšica, ktorý z toho urobil celkom peknú kampaň,“ reagoval poslanec Smeru Anton Martvoň. Jeho kolega Viliam Jasaň sa nazdáva, že Lipšic sa usiluje odpútať pozornosť od toho podstatného zo spisu Gorila, a to je korupcia pri privatizácii a kupovanie poslancov počas druhej Dzurindovej vlády.

Financovanie Smeru sa podľa Kaníka musí dovyšetrovať

Parlament by mal požiadať ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby ihneď zabezpečil obnovenie vyšetrovania a vyšetrenie kauzy nahrávky, na ktorom hlas podobný Robertovi Ficovi hovorí o financovaní strany Smer. Kaliňák by mal zároveň zabezpečiť vyšetrenie pravosti sponzorských zmlúv medzi podnikateľom Ľubomírom Blaškom a Fedorom Flašíkom, prípadne ďalších medializovaných zmlúv o financovaní strany Smer. Navrhol to poslanec za SDKÚ Ľudovít Kaník, o tieto požiadavky by sa malo rozšíriť uznesenie, ktoré bude dnes popoludní parlament prijímať k správe o aktuálnom vyšetrovaní kauzy Gorila.

Poslanec za SDKÚ Ľudovít Kaník Foto: Pravda, Robert Hüttner
Ľudovít Kaník Poslanec za SDKÚ Ľudovít Kaník

„Kauza Gorila sa stala symbolom a mnohí zabúdajú na konkrétnosti, o ktorých sa tam hovorí. A preto som považoval za potrebné ich pripomenúť, pretože mám pocit, že mnohé veci sa nevyšetrujú úmyselne, zastavujú sa vyšetrovania, keď sa vyšetrovať má. Mám veľkú obavu a dokonca presvedčenie, že cieľom je nič nevyšetriť. Pretože by to pre mnohých súčasných vládnych politikov malo veľmi nepríjemné následky,“ konštatoval Kaník.

Poslanec za SDKÚ v rozprave opisoval, ako hlas podobný Ficovi na nahrávke hovorí, že peniaze pre stranu zohnal „vlastnou hlavou“. „Dúfam, že to nikto nepočúva. Zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci.“ Hlas podobný Ficovmu zároveň vraví, že „musí vzniknúť nejaká paralelná finančná štruktúra, ktorá musí byť k dispozícii pre účely aj volebnej kampane a ďalších vecí“.

Ešte predtým denník Sme zverejnil kópiu zmluvy medzi podnikateľom Blaškom a Fedorom Flašíkom, ktorý viedol kampaň Smeru. Blaško mal podľa zmluvy darovať Smeru 32 miliónov korún. Flašík sa v zmluve zaviazal, že Blaško si môže ako protihodnotu vybrať troch ľudí z predsedníctva, respektíve z tieňovej vlády Smeru, ktorí budú v prvej dvadsiatke na kandidátke strany. V prípade, že by sa Smer dostal v roku 2002 do vlády, Blaškov človek by obsadil aj pozíciu štátneho tajomníka v niektorom z hospodárskych rezortov. Flašík mal podnikateľovi garantovať aj tri posty v riadiacich orgánoch štátnych podnikov v oblasti energetiky a železníc.

Obe podozrenia sa objavili pred voľbami v roku 2010, trestné oznámenie vo veci financovania Smeru podal vtedajší opozičný poslanec Daniel Lipšic 20. mája 2010. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zastavil vyšetrovanie v kauze financovania Smeru v decembri 2010. Kováčik zastavil vyšetrovanie na základe výpovedí Fedora Flašíka, Roberta Fica či Igora Federiča. Podpisy na zmluve medzi Blaškom a Flašíkom Kováčik nedal overiť znalcom, rovnako nedal na expertízu ani nahrávku s hlasom podobným Ficovi.

Formálne sa vyšetrovanie dá obnoviť, ak sa zistia nové skutočnosti, alebo na základe pokynu generálneho prokurátora.

217 debata chyba