Podgurážených poslancov zo sály parlamentu vykazovať nebudú

Parlament v stredu neschválil novelu zákona rokovacieho poriadku poslanca za OĽaNO Branislava Škripeka, ktorou chcel zakázať účasť viditeľne opitých poslancov v rokovacej sále parlamentu.

27.03.2013 11:37
parlament Foto: ,
Ilustračné foto
debata (25)

Predsedajúci schôdze by podľa Škripekovho návrhu mohol na dychovú skúšku vyzvať poslanca, ktorý je viditeľne pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. V prípade pozitívneho výsledku testu alebo odmietnutia podrobiť sa vyšetreniu by predsedajúci schôdze vykázal dotknutého zákonodarcu z rokovacej sály. Opitý poslanec by za tento deň nedostal plat.

Opoziční i vládni poslanci s výnimkou OĽaNO označili návrh za populistický. Zdôrazňovali, že hoci by umožňoval viditeľne opitého zákonodarcu vykázať zo sály, podľa novely by sa tento poslanec mohol zúčastniť na hlasovaní a teda de facto rozhodovať o občanoch Slovenska aj v podnapitom stave. „Táto rozprava je omyl, je zlá z jedného dôvodu. Každý berie zodpovednosť sám za seba. Prečo chcete nanucovať svoje kritériá niekomu inému? Niekedy sú tí triezvi horší ako ľudia s dvoma pohárikmi a robia väčší neporiadok. Všetci vieme, kto zneužíva rokovací poriadok. Zabíjame čas, sú to len prázdne reči. Každý si tú zodpovednosť vypije do dna,“ uviedol v rozprave poslanec za Smer-SD Dušan Jarjabek.

„Aj terajšia právna úprava umožňuje predsedajúcemu schôdze vykázať neprístojného poslanca zo sály a odobrať mu slovo. Na to netreba úpravu zákona. Ak predsedajúci schôdze nevyužíva tieto atribúty dnes, je zbytočné schvaľovať ďalší zákon, ktorý situáciu žiadnym spôsobom neposúva dopredu,“ vyslovil sa poslanec za KDH Pavol Abrhan.

Poslanec za SaS Martin Poliačik upozornil, že predložená právna norma je nedokonalá a v jednej veci nebezpečná – nezahŕňa osobu predsedajúceho schôdze, ktorému by v pozícii viditeľne opitého zákonodarcu nemal kto dať fúkať, je reálne nevykonateľná a politickí súperi by ju mohli ľahko zneužívať, aby odstavili protistranu, keďže tá by sa namiesto diskusie v pléne musela zúčastniť na testoch.

„Všetci poznáme človeka, ktorý aj s tromi promile vie súkať paragrafy z rukáva,“ konštatoval poslanec za OĽaNO Igor Matovič, podľa ktorého sa Poliačik zastával alkoholikov.

Škripek argumentoval, že v každej inej práci hrozí zamestnancovi za požitie alkoholu výpoveď. "Takéto správanie sa poslanca je nemorálne a v rozpore s princípmi rovnosti a dobrých mravov,“ poznamenal poslanec obyčajných ľudí. Opitý človek, ktorý nevie triezvo a jasne uvažovať, podľa neho nemôže rozhodovať o osude Slovenska. „Návrh zákona má za cieľ jasne stanoviť, že tak ako každý pracujúci človek, aj poslanci NR SR by mali za svoje správanie sa v rokovacej sále pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok niesť zodpovednosť a následky, nielen morálne a mediálne,“ dodal.

Pripomenul, že v poslednom čase bola verejnosť viackrát svedkom, že poslanci vystupovali v sále viditeľne pod vplyvom alkoholu a dehonestovali tak mandát poslanca zvoleného občanmi. Ako príklad spomenul Škripek poslanca za Smer-SD Jána Senka či bývalého šéfa Slovenskej národnej strany Jána Slotu.

25 debata chyba