Školskí odborári sú nespokojní so správou, nevylučujú protesty

Správa o stave školstva, ktorú v stredu vláda vzala na vedomie, nezohľadňuje všetky požiadavky školských odborárov do roku 2016 a môže ešte prehĺbiť krízu školstva.

10.04.2013 16:35
Ondek, štrajk Foto:
Na archívnej foto predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek (druhý zľava) počas protestného zhromaždenia zamestnancov školstva.
debata (7)

Odborári preto vyzvali ministrov školstva a financií na rokovanie a rada zväzu rozhodne o ďalších krokoch. Podľa šéfa školských odborov Pavla Ondeka nie sú vylúčené ani ďalšie protesty.

„Obsahuje najmä všeobecné ustanovenia bez konkrétnych krokov a spôsobu zvyšovania finančných prostriedkov v jednotlivých rokoch, ktoré sa majú uskutočniť ešte počas volebného obdobia tejto vlády,“ zhodlo sa vedenie odborov. Jedným z najväčších nedostatkov je chýbajúca požiadavka na ročné zvyšovanie financií do školstva o 0,3 percenta HDP, ako to žiadal Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) a ako bolo uvedené v pôvodnom texte správy.

„V správe sa uvádza zvýšenie na šesť percent HDP do roku 2020, čím sa zodpovednosť presúva na ďalšiu vládu. OZPŠaV je znepokojený, že obsah správy môže predĺžiť podfinancovanie školstva, čím sa ešte prehĺbi kríza rezortu,“ doplnil Ondek.

Školskí odborári preto vyzvali ministrov školstva a financií Dušana Čaploviča a Petra Kažimíra na rokovanie o najpodstatnejších nedostatkoch uvedenej správy. V najbližšom čase k tejto problematike zväz zvolá okrúhly stôl za účasti partnerských reprezentatívnych organizácií v rezorte školstva a 24. apríla zasadne mimoriadna radu zväzu, ktorá k danej situácii zaujme stanovisko. Ďalšie kroky podľa Ondeka budú závisieť od postojov členov rady.

„Dnes vládou schválený materiál je určený na verejnú diskusiu a z tohto pohľadu ho považujeme za sumár opatrení, ku ktorým sa vyjadrí nielen Národná rada SR, ale aj rezort školstva v zmysle ďalších prijatých konkrétnych krokov,“ zareagoval hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

Kabinet v stredu zobral na vedomie Správu o stave školstva na verejnú diskusiu ministra školstva, ktorú si vyžiadal parlament. Slovensko by malo podľa nej postupne zvyšovať výdavky na školstvo, aby do roku 2020 dosiahli šesť percent HDP. Do roku 2020 by mal priemerný plat učiteľa s vysokoškolským vzdelaním dosiahnuť najmenej 75 percent priemerného platu ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

7 debata chyba