Hlásenie odchodu zo Slovenska nebude povinné

Poslanci Národnej rady SR súhlasili s pripomienkou prezidenta SR Ivana Gašparoviča k novele zákona o hlásení pobytu občanov a vrátenú právnu normu 85 hlasmi opätovne schválili.

19.06.2013 14:21 , aktualizované: 17:37
parlament, poslanci Foto:
Ilustračné foto
debata (8)

Pôvodná novela okrem iného zavádzala pod hrozbou pokuty povinnosť nahlásiť odchod z republiky na viac ako 90 dní príslušným úradom.

Prezidentovi sa nepozdávala formulácia o povinnom hlásení týchto skutočností, poslanci mu vyhoveli. Do zákona sa tak vrátila pôvodná formulka, že občan odchod na viac ako 90 dní „ohlási“, namiesto „je povinný ohlásiť“.

Gašparovič uznal, že ohlásenie pobytu občana v zahraničí na dobu dlhšiu ako 90 dní môže mať pozitívny vplyv na ochranu niektorých jeho práv najmä v prípade, ak sa niektoré písomnosti považujú zo zákona za doručené bez ohľadu na skutočnosť, či boli prevzaté, resp. či sa o ich doručení adresát dozvedel. „Čo však považujem za podstatné, ohlásenie pobytu môže pomôcť ochrane občana v zahraničí pri rozmáhajúcom sa obchodovaní s ľuďmi, najmä pri páchaní násilia na ňom, ak štátne orgány budú mať vedomosť o štáte a mieste jeho pobytu,“ tvrdil prezident.

Hlave štátu sa však nepozdávala nová formulácia, podľa ktorej je občan „povinný ohlásiť“ odchod z republiky na viac ako 90 dní a žiadal ju zo zákona vymazať. Rezort vnútra túto zmenu vysvetľoval tým, že doterajší zákon neukladal občanovi výslovne povinnosť odchod ohlásiť, a preto bola do zákona zavedená formulácia „je povinný ohlásiť“. „S týmto odôvodnením nemožno súhlasiť,“ tvrdí prezident.

Ak by to totiž platilo, muselo by sa podľa neho ako povinné určiť aj uvedenie štátu, miesta a predpokladanú dobu pobytu občana. Schválený zákon však v tomto prípade hovorí, že občan tieto skutočnosti „uvedie“, nie „je povinný uviesť“. „V nadväznosti na uvedené považujem zmenu v tomto bode schváleného zákona za zbytočnú a vo vzťahu k iným ustanoveniam zákona za zmätočnú. Preto navrhujem v čl. I schváleného zákona vypustiť sedemnásty bod,“ odkázal poslancom prezident.

Po tom, ako parlament túto novelu v máji schválil, zdvihla sa vlna kritiky na politickej scéne, ale aj na sociálnych sieťach. Následne minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) vyhlásil, že obviňovanie ministerstva vnútra z monitorovania občanov pre zavedenie povinnosti ohlasovať odchod zo Slovenska na dlhšie ako 90 dní, je politická demagógia.

„Obviňovať túto administratívu tohto ministerstva, že chceme niečo monitorovať alebo zakazovať, alebo obmedzovať je obrovským príkladom politickej demagógie a ukazuje sa obrovská neznalosť predovšetkým poslancov Slobody a Solidarity, ktorí jednoducho slovenské predpisy a európske predpisy neštudujú,“ vyhlásil Kaliňák deň po prijatí novely. Dodal, že v tomto prípade nejde o žiadnu šikanu alebo byrokraciu, ale o to, aby štát mohol so svojimi občanmi komunikovať, aj keď sú v zahraničí.

8 debata chyba