EK by sa mala zaoberať voľbou generálneho prokurátora

Európska komisia by sa mala zaoberať situáciou na Slovensku po voľbe Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora. Predsedu Európskej komisie o to požiadal predseda poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente Joseph Daul.

22.06.2013 11:10
jaromír čižnár Foto: ,
Jaromír Čižnár
debata (313)

„O Slovensku sa vie. Prípad akoby dvoch kandidátov na generálneho prokurátora je vnímaný s otáznikom, pretože v bežných demokraciách je to neznáma súvislosť,“ povedal v sobotu predseda KDH Ján Figeľ po summite lídrov európskych ľudových strán. V osobitnej časti sa podľa neho summit venoval niektorým krajinám, v ktorých vývoj vzbudzuje otázniky a znepokojenie.

Diskutovalo sa podľa neho o vývoji v Česku, Slovinsku a Maďarsku. „Slovensko bolo pomenované v tejto súvislosti predsedom frakcie Európskej ľudovej strany v europarlamente Josephom Daulom, ktorý požiadal predsedu Európskej komisie, aby sa komisia zaoberala situáciou na Slovensku z hľadiska ústavnoprávnych súvislostí,“ povedal Figeľ s tým, že základná zmluva o EÚ rešpektuje ústavné princípy jednotlivých krajín, ale zároveň potvrdzuje dôležitosť ich napĺňania pre vnútornú dôveru a fungovanie únie. „Únia je spoločenstvom práva, nie sily,“ zdôraznil.

Bývalého spolužiaka premiéra Roberta Fica a bratislavského krajského prokurátora Jaromíra Čižnára v utorok poslanci za vládny Smer zvolili za ďalšieho kandidáta na post generálneho prokurátora. Čižnára navrhli za nominanta poslanci strany Roberta Fica a v tajných voľbách ho podporilo 82 z 82 prítomných poslancov. Opoziční zákonodarcovia sa na voľbe nezúčastnili.

Čižnára do funkcie môže a nemusí vymenovať prezident Ivan Gašparovič. Jozef Čentéš, ktorého zvolili v minulom funkčnom období 17. júna 2011, ale prezident ho za generálneho prokurátora nevymenoval, dnes už podľa odborníka na ústavné právo Mariána Gibu kandidátom nie je. „Formálne je právny stav taký, že tým, že bol Jozef Čentéš odmietnutý, tak stratil status kandidáta,“ uviedol odborník na ústavné právo Marián Giba.

Európska ľudová strana reprezentuje v Európskom parlamente najväčšiu politickú silu, ktorá má 73 strán zo 40 krajín. Summit ľudovcov sa začal pripravovať už na budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu. Prijal deklaráciu Nový hospodársky rast a zamestnanosť v Európe. „Cieľom prípravy na májové voľby do Európskeho parlamentu, je ponúknuť volebný dôveryhodný, atraktívny a úspešný program. Chceme sa sústrediť na hospodárskosociálne témy. V novembri by mala Európska ľudová strana definovať kritériá, politický profil a spôsob ako vybrať budúceho kandidáta na predsedu Európskej komisie,“ povedal Figeľ.

Kampaň do Európskeho parlamentu bude podľa Figeľa v každej krajine špecifická, ale ak ľudovcov spájajú hodnoty a presvedčenie, mnohé spoločné črty v kampani budú evidentné. „Príprava spoločného postupu si vyžaduje koordináciu rozhodnutia o programe, o niektorých aktivitách, o štýle a komunikácii politických posolstiev,“ konštatoval.

313 debata chyba