Ľudia môžu kontrolovať prácu sudcov cez nový web

Kvalitu a rýchlosť práce slovenských súdov môžu oddnes lepšie sledovať ľudia cez stránku Otvorenesudy.sk.

23.07.2013 12:15
Specialny sud, prokurator Foto: ,
Ilustračné foto
debata (1)

Na novom webe možno nájsť informácie o sudcoch, o ich rozhodnutiach či majetkových priznaniach. „Projekt smeruje k tomu, aby sme do rozlišovania dobrých a zlých sudcov zapojili aj verejnosť,“ povedal na tlačovej besede Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International Slovensko, ktorá portál pripravila. „Sudcom sme dali nezávislosť, majú relatívne slušný plat, nesmú sa snímať ich tváre. Nastal čas, aby skladali účty, aby bolo cítiť zodpovednosť,“ vyhlásil Šípoš.

Na portáli sa snažili vytvoriť profily jednotlivých sudcov aj so štatistikami. Stránka ponúka napríklad percentuálny údaj o tom, koľko rozhodnutí v prípade odvolaní vyššie súdy konkrétnemu sudcovi potvrdili. Do profilov sudcov zaradili aj motivačné listy z výberových konaní, ako aj zoznam tzv. blízkych osôb, ktoré musia už dva roky sudcovia zverejňovať. „Portál čerpá najmä z verejných dát, niektoré sme získali z viacerých zdrojov dodatočne,“ uviedol Matej Kurian z Transparency.

Stránka ponúka aj možnosť vyhľadávania v rozhodnutiach sudcov cez kľúčové slová. Ľudia si môžu nastaviť aj e-mailový odber najnovších rozhodnutí vybraného sudcu, alebo upozornenia na blížiace sa pojednávanie. „Zoznam pojednávaní aktualizujeme každý druhý deň,“ doplnil spoluautor projektu Samuel Molnár. Portál umožňuje tiež sledovať dĺžky konaní na okresných súdoch a porovnávať ich pri podobných oblastiach.

Podľa autorov webstránky je tento projekt najmä o súdnictve, ale zároveň aj o prístupe k informáciám. „Ministerstvo spravodlivosti bolo veľmi nápomocné, oveľa horšie sa komunikovalo s Kanceláriou prezidenta SR. Doteraz sme sa nedozvedeli, ktorých sudcov prezident odvolal, lebo kancelária to považuje za osobnú informáciu,“ tvrdí Kurian. Projekt pripravila Transparency International Slovensko v spolupráci s dvojicou študentov Samuelom Molnárom a Pavlom Zbellom. Náklady na web aj so mzdami boli približne 20-tisíc eur.

1 debata chyba