Penta a Haščák roky finančne pomáhajú .týždňu

Investičná skupina Penta a jej partner Jaroslav Haščák sa prihlásili k finančnej podpore časopisu .týždeň. Deje sa tak už štyri roky. Informácia vyšla najavo krátko po odvysielaní štvrtkovej relácie verejnoprávnej RTVS Pod lampou, ktorú moderoval šéfredaktor .týždňa Štefan Hríb.

Témou relácie bolo, či je sloboda slova závislá od vlastníkov médií a prečo práve teraz dochádza k masívnej zmene vlastníctva. V diskusii sa spomínala práve Penta, ktorej zástupca však pozvanie nedostal. Penta najnovšie financuje kúpu 50-percentného podielu vydavateľstva Petit Press, ktoré vydáva denník Sme. A to krátko po tom, čo ovládla vydavateľstvá 7 PLUS a TREND HOLDING. Po skončení relácie v RTVS Penta na sociálnej sieti Twitter napísala, že „Štefan Hríb pozoruhodne moderuje dnešnú Lampu. Škoda, že zatiaľ nepovedal, že .týždeň už roky spolufinancuje Penta a Jaroslav Haščák“.

Hovorca skupiny Penty Martin Danko Pravde povedal, že Twitter je neformálny komunikačný kanál Penty, ku kontu má prístup 300 zamestnancov, takže zo strany Penty nešlo o oficiálne zverejnenie uvedenej informácie. „Predpokladám, že to zverejnil niektorý z našich zamestnancov, keďže fakt, že pán Haščák finančne podporuje .týždeň, je v Pente pomerne známy. Jedná sa hlavne o súkromnú aktivitu pána Haščáka,“ uviedol Danko. Podľa neho podpora pre .týždeň sa udiala v minulosti aj cez nadáciu Penty. V poslednom roku išlo o odkúpenie nákladu časopisu v počte 1 000 kusov po dobu jedného roka. Tento náklad sa následne pravidelne distribuuje na slovenské gymnáziá pre študentov zadarmo.

Ako ďalej Danko povedal, Penta nie je v žiadnom akcionárskom vzťahu s .týždňom a ani nemieni do týchto vzťahov vstupovať. Haščák podľa Danka časopis podporuje zo súkromných dôvodov. „Nie je pravda, že Penta financuje .týždeň,“ tvrdil, naopak, Hríb. Ďalej vyhlásil, že Penta ho priamo alebo nepriamo nevlastní a nikdy nebude. Podľa neho je pravda, že Penta viackrát podporila projekty .týždňa, ktorý v tejto súvislosti oslovil najväčšie slovenské nadácie. „Od roku 2009 dodnes ide o sumu zhruba 250-tisíc eur (náš obrat za tie roky je zhruba 7 miliónov eur),“ uviedol Hríb a spomenul tiež predplatiteľskú kampaň časopisu pre stredné školy, o ktorej sa zmienila aj Penta.

Hríb priznal aj krátkodobý úver v roku 2012 od Privatbanky, ktorý za pol roka riadne splatili. V relácii Pod lampou boli ako hostia Dalibor Balšínek, zakladateľ Echo 24, Eva Hanáková, šefredaktorka tabletového magazínu Dotyk (obaja z Česka), šéfredaktor trend.sk Tomáš Czwitkovics a generálny riaditeľ Petit Pressu Alexej Fulmek. Na debate sa však nezúčastnil zástupca Penty, hoci hlavne o nej bola po celý čas reč.

RTVS včera zareagovala, že žiadala externého dodávateľa relácie (Štefana Hríba – pozn. red.), aby „vyvinul snahu zabezpečiť“ v diskusii aj účasť zástupcov Penty. „Všetky ďalšie medializované informácie súvisiace s vysielaním relácie Pod lampou dňa 16. októbra si RTVS overí a na základe faktov prijme opatrenia,“ povedala Dominika Šulková, manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou RTVS.

Podľa hovorcu Penty Danka RTVS ich do relácie nepozvala. „Aj napriek tomu, že diskusia bola hlavne o našej firme, my sme v posledných desiatich dňoch, vrátane pána Haščáka osobne, zverejnili náš postoj k mediálnym investíciám, takže sa nepozvaním necítime byť nijako dotknutí,“ poznamenal Danko.

Podľa neho debata Pod lampou potvrdila, že vlastnícke zmeny v médiách sú trendom a slobodu slova môže ťažko v časoch internetu ohroziť akýkoľvek oligarcha. „Že nie je možné mať kontrolu nad informáciami a že sloboda novinára závisí predovšetkým od jeho vnútornej integrity a hodnôt,“ dodal Danko.

Skupina Penta pred časom vstúpila do spoločností 7 PLUS a TREND HOLDING. V súčasnosti financuje nákup polovičného podielu vydavateľstva Petit Press cez spoločnosť NAMAV, ktorá je dcérskou firmou agentúry SITA. Druhú polovicu akcií Petit Pressu vlastní PSIS Petra Vajdu.

Nepriamy vstup Penty do vydavateľstva redaktori Sme nechcú, a preto jej vedenie podalo výpovede. Prekáža im, že Penta je spojená s údajným spisom Gorila. Výpoveďami pohrozilo viac ako 60 redaktorov, veľká časť redakcie ich podala ku koncu októbra. Neskôr však pripustila zmenu postoja. „Ak Penta ustúpi do minority, časť redakcie prehodnotí svoj postoj a zváži svoje zotrvanie v redakcii,“ píše sa v spoločnom vyhlásení vedenia Sme a šéfa Petit Pressu Fulmeka. Časopis .týždeň podporil redakciu Sme aj na svojej titulnej strane textom – NIE SME s podtitulom Penta narazila na nečakaný odpor.

Údajný spis Gorila, ktorý opisuje korupciu za druhej vlády Mikuláša Dzurindu, je najmä o finančnej skupine Penta. Kauza dolieha na politickú scénu od Vianoc 2011, keď anonym zverejnil na internete dokument popisujúci prepojenia politikov a podnikateľskej sféry. Novinár Tom Nicholson po zverejnení spisu povedal, že materiál ponúkol Sme, týždenníku Trend aj .týždňu. Nikto z nich to však nechcel zverejniť. Bolo to ešte dávno predtým, ako spis prenikol na internet. Sme to neskôr vysvetľovalo tým, že si nebolo isté pravosťou spisu. Kauza Gorila nie je doteraz vyšetrená.

Pôvodnú správu sme nahradili autorským článkom denníka Pravda.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

stopar, polícia

Zadržali stopára, ktorý pri Galante prepadol matku s dieťaťom

24.07.2016 15:38

V rukách polície skončil 24-ročný Michal B. z Novej Viesky, po ktorom pátrali pre lúpežné prepadnutie ženy s dieťaťom.

hrnčiar, procházka

Procházka vyčkáva, s čím prídu rebelanti

24.07.2016 15:00

Tri týždne pred mimoriadnym snemom Siete v strane rastie napätie a neistota. Stále nie je zrejmé, kto sa vlastne postaví na jej čelo.

fico

Fico vyjadril sústrasť pozostalým po obetiach útoku v Mníchove

23.07.2016 16:21, aktualizované: 19:50

Predseda vlády Robert Fico na svojom facebookovom profile vyslovil úprimnú sústrasť všetkým pozostalým po obetiach piatkových útokov v nemeckom Mníchove.

Oheň, krb, palivo

V nemeckom Ansbachu vybuchla bomba, zabila útočníka

25.07.2016 01:00, aktualizované: 01:57

Jeden človek zomrel a desať ďalších osôb bolo v nedeľu neskoro večer zranených pri explózii v bavorskom Ansbachu.

turecko, istanbul, demonštrácia, protest

Tisíce Turkov vyšli do ulíc Istanbulu na podporu demokracie

24.07.2016 20:38

Tisíce Turkov vyšli do ulíc Istanbulu, aby vyjadrili svoju podporu demokracii, v mnohých prípadoch však aj odmietavý postoj k výnimočnému stavu.

porucha elektrického vedenia, vlaky, Žilina

Z idúceho vlaku na Morave vypadlo trojročné dieťa

24.07.2016 20:24

Trojročné dieťa vypadlo za jazdy z vlaku medzi stanicami Olomouc a Zábřeh na Morave. Dieťa pád neprežilo.

pivo, čapovanie

Príjemné leto a turizmus ťahajú spotrebu piva nahor

24.07.2016 19:00

Leto bez extrémnych horúčav a s väčším množstvom domácich dovolenkárov hrá do karát slovenským pivovarom.