Kiska rokoval s Junckerom a Stoltenbergom aj o Ukrajine

Rokovanie s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom otvorilo sériu stretnutí prezidenta SR Andreja Kisku s tromi najvyššími predstaviteľmi Európskej únie. Ešte predtým sa prezident v Bruseli stretol s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

03.03.2015 10:32 , aktualizované: 19:13
Kiska, Juncker Foto: ,
Prezident SR Andrej Kiska a prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker počas stretnutia pri príležitosti pracovnej cesty v Bruseli.
debata (330)

Kiska a Juncker riešili témy Ukrajiny, Grécka, podpory pracovných miest, ale aj posilnenia dôvery občanov v európske inštitúcie. „Niekedy to vyzerá, ako keby mala Európska únia viac problémov, ako ich dokáže zvládať, ale nie je to pravda. Európska únia je dnes ekonomická veľmoc, ktorá však potrebuje viac sebavedomia. A vždy, keď prejavuje súdržnosť a solidaritu, dokáže sa posunúť ďalej,“ zdôraznil prezident. Kiska tiež povedal, že ho znepokojuje nárast počtu európskych politikov, ktorí hovoria, že Európska únia je problém. „Európska únia v skutočnosti predstavuje riešenie. Preto dnes potrebujeme v Európskej únii silných lídrov, ktorí spoločne povedú Európsku úniu k tomu, aby predstavovala riešenie.“

"Pre Slovensko je členstvo v Únii úspešný príbeh, ktorý nám otvoril viac možností, ako sme mali kedykoľvek doteraz,“ myslí si Kiska. „O rok budeme predsedať Európskej únii. Ešte donedávna by to bolo niečo nepredstaviteľné. Využijem čas tu v Bruseli, aby som hovoril aj s našimi diplomatmi o príprave nášho predsedníctva,“ dodal. Rokovania sa dotkli aj témy, ako by mohla Európska komisia pomôcť Slovensku k tomu, aby mu neprepadli nevyčerpané peniaze z eurofondov. Môže ísť až o miliardu eur.

Prezident SR Andrej Kiska a generálny tajomník... Foto: SITA, Kancelária prezidenta SR
Kiska, Stoltenberg Prezident SR Andrej Kiska a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas stretnutia v Bruseli.

Konflikt na Ukrajine bol jednou z tém, o ktorých sa rozprával Kiska s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Bruseli. Ako sa uvádza na internetovej stránke prezidenta, zhodli sa, že prímerie medzi proruskými povstalcami a ukrajinskou armádou existuje, ale je krehké.

"Zodpovednosť Ruska za jeho udržanie trvá. Situáciu netreba dramatizovať, ale bezpečnostné hrozby v Európe sa zmenili a stavia nás to pred výzvy, ktoré sme si ešte pred pár rokmi nevedeli predstaviť,“ povedal Kiska.

Prezident Kiska otvoril aj tému „informačnej vojny“ v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. „Zhodli sme sa s generálnym tajomníkom, že lož má krátke nohy. V tomto boji určite vyhráme,“ dodal prezident.

„Nestačia nám moderné zbraňové systémy, musíme sa vedieť brániť organizovanému šíreniu dezinformácií. Nehovorím o rozdielnych názoroch, ktoré sú prirodzenou súčasťou demokratickej a slobodnej spoločnosti. Hovorím o účelovom narábaní s faktami, o otvorených klamstvách. V kontexte krízy na Ukrajine sa s tým stretávame v takej miere ako nikdy doposiaľ,“ povedal prezident.

Generálny tajomník NATO pripomenul, že aliancia má možnosti, ako informačnej kampani čeliť. „Ako aliancia spoločne, ale aj jednotlivé členské krajiny zvlášť, sa teraz čelíme propagande a informačnej vojne,“ pripustil. Dezinformácie ale podľa neho úspešné nie sú a nebudú. „Nemyslíme si však, že by sme mali na propagandu odpovedať propagandou,“ poznamenal Stoltenberg.

Prezident Kiska tiež pripomenul záväzok zo summitu vo Walese, že rozpočet pre rezort obrany bude rásť. „Dnes môžem povedať, že proces modernizácie slovenskej armády sa začal. Máme ambíciu sa postupne zbaviť ruskej vojenskej techniky“.

V stredu sa prezident Andrej Kiska stretne s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. Informoval Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky.

330 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Jens Stoltenberg #Andrej Kiska #Ukrajina #kríza na Ukrajine