Slovensko pošle Nepálu 30-tisíc eur, mimovládky tam vyslali tímy

Slovensko pošle Nepálu 30-tisíc eur ako humanitárnu pomoc na odstránenie následkov zemetrasenia. Informoval o tom tlačový odbor rezortu zahraničia, rozhodol o tom v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

27.04.2015 17:05 , aktualizované: 28.04.2015 07:20
debata (3)

Slovensko pošle Nepálu 30-tisíc eur ako humanitárnu pomoc na odstránenie následkov zemetrasenia. Informoval o tom tlačový odbor rezortu zahraničia, rozhodol o tom dnes minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Peniaze sú určené na najakútnejšie potreby krajiny, čiže na zabezpečenie dodávok liekov, zdravotníckeho a hygienického materiálu, pitnej vody a vakcín. Pomoc poskytnú prostredníctvom mimovládnej humanitárnej organizácie World Vision International (WVI).

Ako uvádza ministerstvo, World Vision International je organizácia, ktorá v krajine pracuje na viacerých dlhodobých projektoch a venuje sa problematike zvyšovania odolnosti komunít voči následkom zemetrasení a iných prírodných katastrof.

Susedné Česko vysiela do Nepálu 36 lekárov, zdravotné sestry a hasičov. Slovensko v porovnaní s radom iných krajín reaguje pomaly, keď zatiaľ rozhodlo o finančnej pomoci 30-tisíc eur. Príkladom pre štát by mohli byť naše mimovládne organizácie, ktoré do postihnutých oblastí okamžite poslali záchranné tímy, financie a spustili verejné zbierky.

Nepálska vláda avizuje, že potrebuje stany, sušené potraviny, prikrývky, matrace, lieky či elektrické generátory a tiež lekárov. O tom, čo všetko rezort vnútra pošle do tejto ázijskej krajiny, sa zatiaľ nerozhodlo. Hovorca rezortu Peter Lazarov to odôvodnil utorkovým termínom zasadnutia komisie k prípadnej humanitárnej pomoci.

Mimovládky reagovali okamžite

Na situáciu v Nepále okamžite zareagovali slovenské mimovládne organizácie. Neziskovka Magna poslala za necelých 24 hodín po tragédii na miesto dva tímy. Ide o skupiny zložené z psychológov, sociálnych pracovníkov a terapeutov. „Pre nedostatok miesta v nemocniciach sú ľudia v postihnutých oblastiach liečení priamo na uliciach. Majú strach, mnohí stratili svojich blízkych, alebo o nich nevedia. Okrem akútnej humanitárnej pomoci a vyhľadávania nezvestných je teraz potrebné tým, čo prežili, poskytnúť potrebnú psychosociálnu pomoc,“ opisuje situáciu Denisa Augustínová, zodpovedná za operačnú sekciu Magna Deti v núdzi, podľa ktorej sú najcitlivejšou skupinou práve maloletí. Organizácia okrem priamej pomoci zriadila účet, na ktorý môžu záujemcovia zasielať peniaze na pomoc v Nepále.

Verejnú finančnú zbierku spustilo aj občianske združenie Človek v ohrození, ktoré na miesto vyslalo trojčlenný humanitárny tím. „Spolu s naším českým partnerom Člověk v tísni budeme pomáhať predovšetkým v oblastiach Gorka, ktorá bola epicentrom zemetrasenia,“ informovala Eva Sládková, PR manažérka združenia. Podľa nej je v súčasnosti najdôležitejšie dostať na postihnuté miesto urgentnú zdravotnícku pomoc, ako aj dostatok jedla a vody.

„Rozhodli sme sa rýchlo zareagovať a poskytnúť finančný príspevok v sume 3 500 eur na okamžité záchranné práce,“ uviedol zo Slovenskej katolíckej charity jej generálny sekretár Radovan Gumulák. V najbližších dňoch charita chce zaslať peniaze aj na zriadenie dočasného ubytovania, pitnú vodu či hygienické potreby.

Kynologické brigády môžu odísť len po vyžiadaní

V minulosti Slovensko pri podobných nešťastiach pomáhalo špeciálne cvičenými psami. Tí pri zemetrasení v roku 1999 v Turecku spolu s miestnymi záchranármi vyhľadávali ľudí pod zvyškami budov. Medzi nimi boli aj členovia Bratislavskej kynologickej záchranárskej brigády. Zástupca jej veliteľa Peter Kráľ povedal, že teraz sa nemôžu len tak zbaliť a odísť do Nepálu. Môžu tak urobiť až na vyžiadanie ministerstva vnútra, k čomu zatiaľ neprišlo.

„Kynologické brigády by nemali posielať svojich členov a prostriedky k hromadným nešťastiam tohto rozsahu svojvoľne. Inak môžu v postihnutej krajine nastať problémy s organizáciou pomoci,“ vysvetlil dôvod Kráľ. Tím bratislavských kynológov zasahoval aj pri rozsiahlom zemetrasení v Iráne v roku 2012 či v roku 1999 v Taiwane.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #humanitárna pomoc #Miroslav Lajčák #Nepál