Výročie SNP je náš najdôležitejší sviatok, tvrdí Blaha

Slovenské národné povstanie (SNP) je podľa poslanca NR SR za Smer-SD Ľuboša Blahu naším najdôležitejším národným sviatkom. Ako povedal v sobotu, naši starí otcovia a staré mamy sa vzopreli fašizmu, aj keď riskovali vlastné životy.

29.08.2015 09:06 , aktualizované: 12:10
oslavy snp, banska bystrica, pamatnik Foto: ,
Pamätník Slovenského národného povstania.
debata (63)

„Vďaka nim sa Slovensko postavilo na stranu víťazov druhej svetovej vojny, ale ešte dôležitejšie je, že náš národ sa prostredníctvom SNP jasne prihlásil k hodnotám humanizmu, tolerancie a mieru,“ zdôraznil s tým, že SNP sa pre náš národ stalo zdrojom obrovskej morálnej sily, pretože bol to najhumánnejší a najodvážnejší prejav Slovákov v našich dejinách.

„Na nič iné v našich dejinách nie som taký hrdý, ako na SNP. Ukázali sme, že nie sme žiadni poddajní holúbkovia, ktorí by sa báli postaviť presile. Ukázali sme, že ako Slováci sme antifašisti a humanisti,“ vyhlásil Blaha.

V dnešných temných časoch, kedy Európu obchádza strašidlo fašizmu, by sme mali podľa neho nadviazať na tradíciu SNP a postaviť sa proti xenofóbii, rasizmu a fašizácii určitej časti slovenskej spoločnosti.

„Musíme sa ostro vymedziť voči neonacistom a všetky prejavy fašizmu nemilosrdne trestať. Nemôžeme dovoliť fašistom, aby zneužívali ťažké spoločenské témy, vrátane migrácie, na to, aby rozsievali nenávisť v slovenskej spoločnosti a terorizovali svoje okolie,“ upozornil poslanec. V boji proti fašizácii však podľa neho nestačia kaviarenské pózy liberálnych malomeštiakov.

„Ľuďmi, ktorí pociťujú strach z nových výziev, nemožno pohŕdať, lebo to iba nahráva neonacistom. Musíme týmto zneisteným ľuďom vrátiť vieru v humanistické hodnoty, na ktorých stojí moderné Slovensko ako mierumilovný európsky štát a musíme im ako štát ponúknuť čo najviac sociálnej ochrany, aby sa necítili zraniteľní a frustrovaní. Práve preto je sociálna demokracia tým najpevnejším obranným valom proti neofašizmu,“ dodal.

Brocka: Iba spomínať na obete povstania nestačí

Aj podpredseda KDH Július Brocka zdôrazňuje, že Slovenským národným povstaním v auguste 1944 sa Slovensko zaradilo medzi štáty, ktoré aktívne, so zbraňou v ruke vystúpili proti nemeckému fašizmu a nacizmu. „Výrazne zasiahlo i do povojnového politického vývoja v našej krajine,“ povedal.

V priebehu štyroch desaťročí totalitného komunistického režimu sa podľa Brocku štátna moc snažila nielen jednostranne interpretovať jeho význam i zásluhy jednotlivých aktérov, ale mnohých nekomunistických hrdinov povstania dokonca zlikvidovať.

„Až november 1989 umožnil priniesť objektívny historický pohľad na tento významný medzník novodobých slovenských dejín. Je našou povinnosťou pripomínať si tieto udalosti aj preto, že sa spájajú s veľkými obeťami na ľudských životoch, ktoré vyhasli pre hodnoty ako je spravodlivosť a sloboda,“ vyhlásil Brocka, podľa ktorého však iba spomínať nestačí.

„Je našou morálnou povinnosťou usilovať sa o to, aby ich obeť nebola márna, t.j. aby osoh zo slobody a väčšej spravodlivosti, za ktorú položili život, mali všetci občania našej vlasti,“ konštatoval.

Bugár: V SNP sa občania Slovenska bez ohľadu na národnosť dokázali postaviť proti nacizmu

Predseda Most-Híd Béla Bugár povedal, že v SNP sa občania Slovenska bez ohľadu na ich národnosť dokázali spoločne postaviť proti nacizmu. „Je nevyhnutné pripomínať si tento sviatok, aby nevymizol z našej pamäti, keďže je dôkazom toho, že naši občania sa nebáli vziať svoj osud do vlastných rúk. Chceme vyjadriť vďaku každému, kto prispel k budovaniu našej slobody, pričom mnohí z nich položili pre túto myšlienku aj vlastný život,“ uviedol.

Tento sviatok by mal byť pre nás, ale aj pre budúce generácie podľa Bugára odkazom, ako je potrebné postaviť sa na odpor extrémizmu a neslobode. „Žiaľ aj dnes sú medzi nami extrémisti a nacionalisti, ktorí spätne podporujú a obhajujú vtedajší fašistický režim. Je preto potrebné pripomenúť to, že tento režim okrem iného posielal aj vlastných občanov na smrť do koncentračných táborov. Slovenské národné povstanie nech je pre nás mementom, že demokraciu a slobodu treba neustále ochraňovať,“ konštatoval.

Frešo: SNP je dôkazom ako sa malý národ dokázal vzoprieť väčšiemu nepriateľovi

Každý moment, v ktorom sa národ postaví na odpor voči diktatúre, neslobode a neľudskosti si zaslúži podľa SDKÚ našu úctu. Slovenské národné povstanie bolo udalosťou, vďaka ktorej naši predkovia dokázali, že ich túžbou je žiť v slobodnej krajine.

„V našich dejinách sme mali mnoho hrdinov, ktorí sa dokázali postaviť proti utláčateľom a tyranom. Slovenské národné povstanie však bolo najhrdinskejším činom, na ktorom má zásluhu celý národ. Pred 71 rokmi dokázal, aká veľká a hlboká je jeho túžba po slobode, demokracii, spravodlivosti a úcte ku každému človeku bez ohľadu na jeho národnosť, farbu pleti či vierovyznanie.

Vďaka SNP a jeho účastníkom môžeme žiť slobodne,“ povedal predseda SDKÚ Pavol Frešo. Slovenské národné povstanie je podľa neho dôkazom toho, že aj malý národ má v sebe odvahu vzoprieť sa silnejšiemu a väčšiemu nepriateľovi.

„Dnes poznáme vedúce osobnosti SNP, vieme ich pomenovať a zaznamenané sú aj ich úlohy počas odporu. No naša úcta patrí všetkým, ktorí bojovali v povstaleckej armáde a ich mená poznajú len najbližší. Každý jeden účastník SNP prispel k tomu, že naša vlasť po 2. svetovej vojne stála na strane víťazov. SDKÚ považuje Slovenské národné povstanie za najhrdinskejší čin nášho národa,“ povedal Frešo.

Sulík: Symbolika povstania v súčasnosti narastá

Symbolika Slovenského národného povstania (SNP) v súčasnosti, keď sa do Európy pokúšajú dostať tisíce ľudí, ktorých postihla vojna a zlé životné podmienky, narastá na význame. Uviedol to predseda SaS Richard Sulík pri príležitostí sobotného výročia SNP.

„Povstaním Slováci odmietli pokračovať v genocíde Židov a dávať legitimitu totalitnému režimu existujúcemu z vôle nacistického Nemecka. Úctyhodný ozbrojený protest národa, ktorý sa dokázal zjednotiť a postaviť proti presile, mal svoje korene v humanizme a bol poháňaný aj tým, čomu hovoríme zápas o ľudskú dôstojnosť,“ uviedol vo vyhlásení, ktoré poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

Podľa jeho slov je situácia okolo utečeneckej krízy veľmi zložitá a rozporuplná, no pri jej riešení nesmieme stratiť ľudskú dôstojnosť, nadhľad a zdravý úsudok. „Práve vďaka Slovenskému národnému povstaniu sa naša krajina dostala nielen na stranu víťazov, ale táto udalosť mala aj blahodarný účinok na svedomie národa, zaťažené židovskými dekrétmi, holokaustom, arizáciou, kolaboráciou s nacistami,“ uviedol Sulík.

63 debata chyba
Viac na túto tému: #výročie #SNP