Skupina asýrskych kresťanov pricestovala na Slovensko

Na košickom letisku v noci zo štvrtka na piatok pristálo špeciálne lietadlo, ktorým na Slovensko priletela z Iraku skupina 149 asýrskych kresťanov.

asýrski kresťania
Prvé rodiny asýrskych kresťanov vystupujú z lietadla, ktoré ich priviezlo z Iraku. Asýrski kresťania, ktorých Slovensko prijalo, pôjdu na niekoľko mesiacov do Záchytného tábora v Humennom.
Autor: ,

Skupina pochádza z Asýrie, z oblasti Iraku pri meste Mosul, ktoré obsadil Islamský štát a kresťanov z neho vyhnal. Skupinu sprevádza kresťanský kňaz Douglas Bazi, ktorý bol s nimi priamo v Iraku a na košickom letisku ich čakali predstavitelia slovenskej rímskokatolíckej cirkvi a kňaz Peter Brenkus, ktorý zároveň vedie občianske združenie Pokoj a dobro. Prijatie kresťanských rodín je súčasťou dobrovoľného príspevku Slovenska k riešeniu migračnej krízy.

Otec Douglas: Považujte nás za doživotných priateľov

Krátko po pristátí otec Douglas poďakoval premiérovi Ficovi a ministrovi Kaliňákovi, za ich odvahu prijať kresťanov najmä teraz, keď takéto kroky nie sú veľmi populárne a že sa rozhodli dať týmto ľuďom šancu uniknúť hrozbe islamského štátu v Iraku. „Rozhodnutie premiéra Fica a ministra Kaliňáka bude určite historickým krokom, lebo poskytli pomoc ľuďom, ktorým by inak hrozila genocída. Takýmto spôsobom preukázali veľmi rozumnú formu spolupatričnosti. Chceme sa z hĺbky nášho srdca za to tisíckrát poďakovať celej slovenskej vláde “ povedal Douglas. Slová vďaky vyslovil aj na adresu pracovníkov migračného úradu, najmä pani Petre Achbergerovej, ktorá sa pričinila o to, že sa tento projekt stala realitou. Zvlášť poďakoval mimovládnej organizácii Pokoj a dobro, ako aj biskupovi Viliamovi Judákovi.

„Prosím považujte nás za vašich doživotných priateľov, za vašu rodinu. Je to odkaz aj pre slovenský národ a ďakujeme, že ste otvorili náruč prenasledovaným kresťanom, ktorí potrebujú bezpečné miesto a nový domov. Ceníme si to a môžeme vás ubezpečiť, že náš ľud je mierumilovný. Ďakujeme, že ste prijali túto skupinu. Ďakujeme Slovensko,“ povedal otec Douglas. Doložil, že príprava na presťahovanie trvala pätnásť mesiacov. Ide o prvú skupinu, pričom ďalšie skupiny čakajú na presídlenie do Česka a Poľska.

Kňaz Brenkus: Kresťanské hodnoty berú opravdivejšie ako niektorí u nás

Ako povedal kňaz Brenkus, títo ľudia sa veľmi nelíšia od nás, čo sa týka duchovných hodnôt. „Tie hodnoty však berú opravdivejšie, ako niektorí naši kresťania. My tie hodnoty, ku ktorým sa hrdo hlásime, nedokážeme vždy napĺňať svojim životom a skutkami,“ povedal kňaz Brenkus. Doložil, že mnohí z tamojších kresťanov museli práve kvôli vernosti týmto hodnotám opustiť svoje domovy, krajinu, aby si zachránili holý život.

Ako uviedol kňaz Brenkus, v piatok dopoludnia budú v prijímacom tábore v Humennom sláviť svätú omšu, ktorú bude celebrovať otec Douglas v krásnom chaldejskom obrade, ktorý bude pravdepodobne vysielaný v televízii Lux a Slováci môžu aj takýmto spôsobom bližšie spoznať ľudí, ktorí k nám prichádzajú.

Prišlo 25 kresťanským rodín, ktorým hrozila smrť

Podľa slov hovorcu ministerstva vnútra Ivana Netíka, na Slovensko prišlo 25 kresťanských rodín, celkom 149 ľudí, dospelí muži, ženy, deti aj starší. „Momentálne ide o jedinú skupinu, ktorá príde na Slovensko. Ďalšie skupiny by mali smerovať do Poľska a do Česka. V súčasnosti je to jediná kapacita, ktorú vieme poskytnúť, aby integrácia týchto ľudí bola úspešná,“ povedal Netík. Doložil, že skupinu tvoria preverení ľudia, ktorí 15 mesiacov žili v kláštore, no keby ostali, tak by im hrozila smrť. Zdôraznil, že Slovensku nejde o kvantitu, ale o kvalitu, aby sa títo ľudia dokázali integrovať do spoločnosti bez toho, aby to vyrušovalo slovenských obyvateľov.

Netík uviedol, že projekt je financovaný z viacerých zdrojov – jednak sú to americkí donori a slovenskí prispievatelia a podieľať sa na financovaní bude aj slovenský migračný úrad. V prvej fáze v humanitárnom centre v Humennom musia prejsť karanténou, to znamená že absolvujú zdravotné prehliadky, ako aj rôzne administratívne úkony, čo potrvá približne do Vianoc. Pre deti je tam pripravená škôlka aj škola, kde sa budú učiť v prvom rade slovenčinu. Po skočení karantény a vybavení štandardných procesných úkonov žiadateľov o azyl nebude ich sloboda obmedzená, budú mať voľný pohyb.

Ako uviedol Netík, integračný proces tejto skupiny potrvá asi dva roky. Momentálne nie je plánovaný ďalší presun asýrskych kresťanova na Slovensko.

Čítajte viac

Súvisiace články:

Kiska, Andrej Kiska,

Kiska súkromne prelietal takmer milión eur

29.03.2017 16:03, aktualizované: 18:39

Takmer miliónovú sekeru zaťal do štátnej kasy prezident Andrej Kiska. Toľko stáli jeho súkromné lety z Bratislavy na východné Slovensko.

denník Pravda, ocenenie

Pravda má prestížnu cenu Best Buy Award

29.03.2017 16:00

Pravda získala ocenenie Best Buy Award 2017/2018 za najlepší pomer ceny a kvality na slovenskom trhu v kategórii denníkov.

Patakyová, Danko, sľub

Mária Patakyová zložila prísahu ako nová ombudsmanka

29.03.2017 15:34

Slovensko má od stredy novú ombudsmanku. Po zložení slávnostného sľubu do rúk predsedu parlamentu Andreja Danka sa ňou stala Mária Patakyová.

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.

Kiska, Andrej Kiska,

Kiska súkromne prelietal takmer milión eur

29.03.2017 16:03, aktualizované: 18:39

Takmer miliónovú sekeru zaťal do štátnej kasy prezident Andrej Kiska. Toľko stáli jeho súkromné lety z Bratislavy na východné Slovensko.

denník Pravda, ocenenie

Pravda má prestížnu cenu Best Buy Award

29.03.2017 16:00

Pravda získala ocenenie Best Buy Award 2017/2018 za najlepší pomer ceny a kvality na slovenskom trhu v kategórii denníkov.