Kaliňák: Chodci sú v cestnej premávke ohrozeným druhom

Chodci sú v rámci cestnej premávky ohrozeným druhom. Vyhlásil to na tlačovej besede minister vnútra Robert Kaliňák.

08.01.2016 15:25
Kaliňák Foto: ,
Minister vnútra Robert Kaliňák.
debata (47)

Reagoval tak na štatistiku, podľa ktorej v roku 2015 zahynulo pri dopravných nehodách 80 chodcov. To oproti roku 2014 predstavuje nárast o 22 prípadov.

Polícia na to podľa ministra bude reagovať viacerými spôsobmi. Zameria sa v prvom rade na monitoring rýchlosti áut na vybraných úsekoch, na ktorých majú zdokumentované nehody z minulosti. Dôležitá je podľa neho tiež osveta chodcov o využívaní reflexných bezpečnostných prvkov. Podľa štatistík sa totiž 71 percent dopravných nehôd s úmrtím chodca stalo za zníženej viditeľnosti. „Reflexná páska je intenzívnejšie viditeľná ako osvetlenie. Je to život zachraňujúca vec,“ povedal minister. Prevažná časť usmrtených chodcov spadá podľa policajných štatistík do vekovej kategórie 50 až 70 rokov.

Slovensku sa podľa Kaliňáka darí napĺňať záväzok Európskej únie, aby počet usmrtených pri dopravných nehodách v priebehu jedného roka bol nižší ako 300 osôb. Pri dopravných nehodách u nás v uplynulom roku zomrelo 274 ľudí. „Chceme nastaviť situáciu tak, aby sme zabezpečili ďalší pokles,“ povedal minister. Najviac úmrtí, konkrétne 54, zaznamenali v Žilinskom kraji. Najčastejšími príčinami smrteľných dopravných nehôd sú podľa polície porušenie povinností vodiča, ako napríklad telefonovanie, neprispôsobenie rýchlosti alebo nesprávny spôsob jazdy. Podľa Kaliňáka je však v súčasnosti Slovensko regionálnym lídrom v bezpečnosti dopravy. U nás registrujú na milión obyvateľov 51 úmrtí pri dopravných nehodách, napríklad v Rakúsku je to 57 a v Českej republike 64.

Objasnenosť trestnej činnosti je podľa ministra historický úspech

Objasnenosť trestnej činnosti za rok 2015 je podľa Kaliňáka pre políciu historickým úspechom. Ako uviedol, v uplynulom roku sa pohybovala na úrovni 57 percent. Situácia sa podľa Kaliňáka zlepšila najmä v Bratislave. Pre hlavné mesto bola v minulosti charakteristická objasnenosť na úrovni 20 percent, v minulom roku sa podľa ministra policajtom podarilo objasniť viac ako 40 percent trestných činov spáchaných v Bratislave.

Ako ďalej Kaliňák uviedol, v roku 2015 zaregistrovali na území Slovenska 48 vrážd, pričom objasnenosť v tejto oblasti predstavuje 66,6 percenta. Podľa ministra na Slovensku pripadá podľa štatistík na 100 tisíc obyvateľov 0,9 vraždy, čo nás radí medzi najbezpečnejšie krajiny. „Slovensko sa v rôznych rebríčkoch ukazuje ako jedna z najbezpečnejších krajín na svete,“ uviedol. Spomedzi 539 lúpeží spáchaných v roku 2015 policajti objasnili 64 percent a spomedzi 29 074 majetkových trestných činov objasnili 38,89 percenta. Spolu bolo podľa policajných štatistík v uplynulom roku na Slovensku spáchaných 73 130 trestných či­nov.

Situácia s migrantmi vraj nebude v roku 2016 lepšia

Situácia s migrantmi prúdiacimi do Európy sa podľa Kaliňáka v roku 2016 nezlepší. Ako uviedol, situáciu ešte zhoršuje nezvládnutá integrácia migrantov v západoeurópskych krajinách.

Migranti sa podľa ministra vnútra v nových domovských krajinách segregujú a odmietajú hodnoty Európskej únie. To podľa neho vedie k situáciám ako v nemeckom Kolíne, kde úradom nahlásili desiatky prípadov sexuálneho obťažovania. „Keď sa niekto správa takto, cíti sa neohrozene,“ uviedol s tým, že na problém integrácie pri rozhodnutiach o prijímaní migrantov už v minulosti upozorňoval rezortných kolegov z iných členských štátov únie.

Ako ďalej povedal, na vyriešenie krízy je potrebné zamerať sa na dve priority. Prvou je prísnejšia kontrola na vonkajších hraniciach únie. „Takisto musí fungovať rýchla a efektívna návratová politika v prípade tých, ktorí podľa medzinárodných zmlúv nemajú nárok na azyl,“ dodal minister.

47 debata chyba
Viac na túto tému: #utečenci #chodci #Robert Kaliňák #trestné činy #dopravné nehody