Niektorí žiaci nedostanú pre štrajk polročné vysvedčenia

Počet štrajkujúcich učiteľov podľa ministerstva školstva opäť klesol. Jeho organizátori však opäť tvrdia, že údaje ministerstva nie sú správne. Isté je, že v niektorých školách kvôli protestu zrušili dnešné odovzdávanie výpisov polročného hodnotenia a situáciou v školstve sa v utorok budú zaoberať poslanci výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

štrajk, učitelia, košice
Podporu štrajkujúcim učiteľom včera vyjadrili aj účastníci stretnutia na Hlavnej ulici v Košiciach.
Autor: ,

Z celkového počtu 6 724 škôl a školských zariadení zostalo včera podľa ministerstva zatvorených 114, čo predstavuje 1,70 percenta. Údaje mu odovzdali okresné úrady. „Trend zapojenosti škôl do štrajku pokračuje v klesajúcej tendencii,“ konštatovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Najviac klesol počet zatvorených škôl v Bratislavskom kraji, a to o 12, v Trenčianskom kraji nefunguje od stredy 15 týchto zariadení. V ostatných krajoch postupne počty zavretých škôl klesli. „Celkovo sa oproti strede znížil počet zatvorených škôl o 23, oproti pondelku o 65 škôl,“ dodala Dupaľová Ksenzsighová.

Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá štrajk organizuje, tvrdí, že školy sú každý deň nútené písomne alebo telefonicky odpovedať na otázku, koľko učiteľov štrajkuje a či je škola zatvorená, alebo nie. Orgány, ktoré prieskum robia, však podľa iniciatívy nezaujíma, či škola nepracuje v obmedzenom režime, hoci niektoré z nich sa túto informáciu pokúšajú uviesť.

„Podľa našich informácií zo štvrtkového rána z približne 750 škôl zapojených do štrajku je okolo 270 zatvorených alebo v obmedzenom režime. V ostatných školách je však vyučovanie zrejme narušené, pretože sa v nich nachádza minimálne jeden, ale vo väčšine prípadov väčší počet štrajkujúcich učiteľov,“ dodáva iniciatíva.

Štrajkujúci učitelia pokračujú v protestných zhromaždeniach, dnes sa stretnú v Banskej Bystrici, plánujú tiež darovať krv, debatovať či vystúpiť na Devín.

Na utorok zvolal Mojmír Mamojka (Smer) mimoriadny výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Pozval naň ministra školstva Juraja Draxlera, zástupcov Iniciatívy slovenských učiteľov aj šéfa školských odborov Pavla Ondeka. Mamojka jasný výsledok stretnutia neočakáva. „Ako pragmatik hovorím, že veľa nevyriešime. Principiálne, v mnohých veciach majú pravdu, nikto netvrdí, že v školstve je peňazí dosť. Štrajkujúci učitelia si však kazia obsah formou. Nám sa končí mandát 5. marca, tak reálne, čo môžeme za štyri týždne vyriešiť?“ pýtal sa.

Čítajte viac

Ani jeden z iniciátorov zasadnutia, podpredseda výboru Martin Fronc (KDH), ešte nevie, aké uznesenie prijmú. „Musíme ho dohodnúť s vládnymi poslancami, lebo oni majú väčšinu. Chcem hľadať spoločné riešenie v pondelok,“ povedal. Podľa neho by aspoň do budúcnosti mohol padnúť záväzok „niečo so školstvom urobiť“.

Niektorí žiaci, napríklad na Základnej škole na Sadovej ulici v Senici, dnes pre štrajk nedostanú výpisy polročných vysvedčení. Rodičia si však známky svojich detí nájdu v internetových žiackych knižkách.

Základná škola na Ostredkovej v Bratislave informovala, že napriek pokračujúcemu štrajku nastúpia dnes o 8. h do školy všetci žiaci prvého stupňa a prevezmú si výpisy vysvedčenia. Vyučovanie im bude trvať iba jednu vyučovaciu hodinu. Hneď potom si výpisy vysvedčenia prevezmú žiaci druhého stupňa.

Podľa školského zákona v posledný deň prvého polroka školského roka má triedny učiteľ vydať žiakovi výpis slovného hodnotenia alebo kvalifikácie žiaka za polrok, postup v prípade štrajku však zákon nerieši. V pondelok 1. februára čakajú školákov polročné prázdniny.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

okresny sud bratislava I.,  krajsky sud v bratislave

Súdy prejednávajú príprad bratov Salmanovovcov

24.03.2017 12:07

Kauzou vydierania podnikateľov Sergeja a Alexandra Salmanovovcov sa zaoberá Okresný súd Bratislava I. V piatok mali vypovedať traja svedkovia, ani jeden sa však nedostavil.

dieťa, mama, kniha, materská

Rodičia malých detí dostanú pridané

24.03.2017 12:00

Už od 1. mája si finančne polepšia rodičia najmenších detí. Materská dávka sa zvyšuje na 75 percent predchádzajúceho príjmu matky, čiže na úroveň čistej mzdy.

Marian Kotleba, Kotleba, ľsns,

Dobehne Kotlebu jeho podnikanie?

24.03.2017 08:00

Lídrovi extrémistickej ĽS NS a poslancovi parlamentu Marianovi Kotlebovi hrozí podobný trest ako predsedovi Obyčajných ľudí Igorovi Matovičovi (OĽaNO).

Záchranári pri pátraní po utopenom chlapcovi.

Pri Hlohovci pátrajú po dieťati, ktoré údajne hodil do Hronu muž

24.03.2017 12:56

V Hlohovci prebieha mimoriadna pátracia akcia, záchranári hľadajú dieťa, ktoré mal do rieky hodiť neznámy muž.

Čečensko

Pri útoku na čečenské kasárne zomrelo 12 ľudí

24.03.2017 12:55

Šesť príslušníkov ruskej Národnej gardy zahynulo pri piatkovom útoku neidentifikovaných ozbrojencov na kasárne ruskej Národnej gardy v autonómnej Čečenskej republike.

Veľká noc

Obchody by mali byť zavreté aj celý Veľkonočný pondelok

24.03.2017 12:39

Zákaz maloobchodného predaja by mal platiť na Veľkonočný pondelok počas celého dňa. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu.

Antverpy

Incident v Antverpách zrejme nebol terorizmus, píše belgická tlač

24.03.2017 12:25

Belgická polícia stále vypočúva muža, ktorý vo štvrtok dopoludnia v Antverpách vošiel vysokou rýchlosťou autom do nákupnej zóny.