Lajčák v Mníchove diskutoval o Nord Streame 2, ale aj o migrácií

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák sa v piatok a cez víkend zúčastnil na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Ide o najvýznamnejšie globálne fórum pre diskusie o bezpečnostnej politike a tento rok sa na ňom zúčastnili prezidenti, premiéri a ministri z približne 120 krajín.

14.02.2016 10:20
Miroslav Lajčák Foto: ,
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
debata (13)

„Význam Mníchovskej konferencie je v tom, že sa tu schádzajú poprední svetoví politici, a to, čo tu odznie alebo sa dohodne ovplyvňuje svetové dianie,“ konštatoval Lajčák, ktorý sa na konferencii zúčastnil po šiestykrát ako pozvaný hosť. V Mníchove Lajčák diskutoval so svojimi partnermi či hlavami vlád a štátov o podpore krajinám západného Balkánu, predsedníctve Slovenska v Rade EÚ, ale aj o projekte Nord Stream 2.

„Mníchovská konferencia je akási kuchyňa svetovej politiky, kde sa pripravujú nové prístupy za účasti všetkých rozhodujúcich aktérov,“ povedal šéf slovenskej diplomacie s tým, že okrem panelových diskusií sa v Mníchove uskutočňujú aj desiatky bilaterálnych rokovaní.

Na tomto ročníku dominovala témy Sýrie, boja proti terorizmu a fanatikom z Dáišu – tzv. Islamského štátu, ako aj vzťahy s Ruskom. „Z vystúpení, najmä predstaviteľov Ruska a USA, bolo cítiť pokračujúce rozdielne vnímanie svetových problémov a toho, do akej miery sú podľa nich ich krajiny súčasťou problémov alebo ich riešení,“ zhodnotil Lajčák hlavnú sobotňajšiu diskusiu, v ktorej vystúpili ruský premiér Dimitrij Medvedev, minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho americký rezortný kolega John Kerry.

„Za dôležité pre Slovensko považujem to, že zaznela aj téma sporného projektu Nord Stream 2, voči ktorému aktívne vystupujeme. Poľský prezident Andrzej Duda i ukrajinský prezident Petro Porošenko pred medzinárodným publikom tento projekt otvorene kritizovali a označili ho za jednoznačne politický a škodlivý,“ zdôraznil Lajčák, ktorý počas pobytu v Mníchove popri účasti na hlavných diskusiách absolvoval aj desiatku dvojstranných stretnutí.

So zahranično-politickým poradcom nemeckej kancelárky Christophom Heusgenom diskutoval Lajčák o aktuálnych európskych otázkach, ktorými sa bude zaoberať aj slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie, ako je napríklad migračná kríza či zotrvanie Británie v Únii.

S prezidentom Macedónska Gjorge Ivanovom hovoril o migračnej kríze a o možnostiach európskej pomoci tejto krajine, ktorá znáša značnú záťaž spôsobenú migračným tokom po tzv. balkánskej trase.

S premiérom Čiernej Hory Milom Djukanovičom sa venoval prístupovému procesu tejto kandidátskej krajiny do EÚ v kontexte blížiaceho sa slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, keďže rozširovanie bude jednou z jeho priorít. Po prvýkrát rokoval s novým gruzínskym ministrom zahraničných vecí Michailom Džanelidzem.

Pripomenul mu podporu Slovenska pre úsilie gruzínskej vlády pri napĺňaní jej európskych ambícií a tiež pre vízovú liberalizáciu s Európskou úniou. Partnera zároveň povzbudil, aby krajina pokračovala v rozbehnutom reformnom procese a tesnej spolupráci s EÚ i NATO.

Spoločne s podpredsedom Európskej komisie pre energetiku Marošom Šefčovičom sa minister Lajčák zúčastnil aj na podujatí venovanom energetickej budúcnosti a nezávislosti EÚ, kde tiež rezonovala téma projektu Nord Stream 2, ako aj stav procesu budovania Európskej energetickej únie.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Lajčák #migračná kríza #Nord Stream 2