Fico: Opatrenia Londýna sa nesmú dotýkať ľudí, ktorí už v Británii sú

Český premiér Bohuslav Sobotka má mandát od premiérov ostatných krajín Visegrádskej štvorky (V4), aby v utorok informoval predsedu Európskej rady Donalda Tuska o postoji Slovenska, Poľska a Maďarska o požiadavkách Veľkej Británie na reformu Európskej únie.

16.02.2016 14:43
debata (19)

Práve požiadavky Veľkej Británie budú hlavnou tému tohtotýždňového summitu v Bruseli. Ako informoval premiér Robert Fico po skončení mimoriadneho summitu V4 + Bulharsko a Macedónsko, Sobotkov mandát sa týka hlavne rodinných prídavkov. Donald Tusk v súvislosti s požiadavkami Británie navštevuje Paríž, Bukurešť, Atény, Prahu a Berlín.

„Tvrdíme, že sa to nemôže týkať aj iných dávok, ako sú napríklad dôchodky. Vznikol by z toho veľmi nebezpečný precedens. Má sa to týkať ľudí, ktorí ešte len prídu do Veľkej Británie, nie tých, ktorí tam už pracujú,“ priblížil postoj Slovenska, ako aj celej V4 Fico.

Druhá veľká téma sa podľa slovenského premiéra týka špeciálnych dávok, ktoré sú spojené s prácou vo Veľkej Británii. „Žiadame presnú interpretáciu tohto pojmu. Potom je to dĺžka obdobia, v rámci ktorého takéto ochranné opatrenie môžu byť. Hovorí sa o maximálne siedmich rokoch, čo je presne to, čo niektoré krajiny mali pri ochrane pracovného trhu,“ doplnil Fico s tým, že sme veľmi jasne zdôrazňovali, že všetky opatrenia môžu byť len pro futuro, čiže sa nesmú dotýkať občanov, ktorí sa nachádzajú na území Veľkej Británie.

„Bavíme sa o politických dohodách, v tomto okamihu by som nepredbiehal. Chceme vidieť na papieri, čo bolo vyrokované,“ uzavrel Fico tému požiadaviek Veľkej Británie na reformu Európskej únie.

Britský premiér David Cameron sľúbil referendum o zotrvaní krajiny v EÚ, ktoré sa má konať najneskôr do konca roka 2017. Je však možné, že sa uskutoční skôr, hovorí sa najmä o júni tohto roka. Ak sa Cameronovi podarí dosiahnuť dohodu s Európskou úniou, vyzve Britov, aby zahlasovali za zotrvanie v EÚ.

Cameron predniesol niekoľko požiadaviek. Žiada napríklad zvýšenie konkurencieschop­nosti EÚ, ale aj väčšiu suverenitu národných parlamentov. S týmito bodmi Slovensko v zásade súhlasí, problém má však s obmedzeniami sociálnych dávok pre pracujúcich občanov EÚ v Británii. O požiadavkách Británie diskutovali hlavy európskej dvadsaťosmičky aj na vlaňajšom decembrovom summite, vtedy Fico označil diskusiu za veľmi racionálnu.

„V každom prípade sa budeme musieť dohodnúť s Veľkou Britániou. Nikto si nemôže dovoliť to, že Veľká Británia vypadne z hry. Nemôže si to dovoliť ani Veľká Británia, ani Európska únia,“ priblížil Fico v decembri po skončení summitu. Zároveň však uviedol, že ak musí prísť k dohode, čo musí, mali by sme túto príležitosť využiť na také zmeny vo fungovaní EÚ, ktoré budú vzájomne prospešné pre všetkých.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Robert Fico #Cameron #Bohuslav Sobotka #Visegrádska štvorka #Brexit