Výskum ľudských embryí je u nás tabu

Výskum, na aký získali povolenie britskí vedci, bude u nás ešte dlhé roky nereálny. Genetici budú môcť zasiahnuť do ľudských embryí, upraviť ich a skúmať.

04-shutterstock 127847810
Britskí vedci budú môcť zasiahnuť do ľudských embryí, upraviť ich a skúmať.
Autor:

Sľubujú si od toho odpovede, ktoré by posunuli vpred liečbu niektorých chorôb. Na Slovensku manipuláciu s ľudskými embryami neumožňuje zákon a rezort zdravotníctva sa ho tak skoro zmeniť nechystá.

Vedci londýnskeho Inštitútu Francisa Cricka chcú cez genetické úpravy ľudských embryí lepšie pochopiť prvé okamihy vývoja ľudského plodu. Pozorovať budú obdobie prvých siedmich dní po oplodnení. Očakávajú, že takto tiež lepšie porozumejú príčinám samovoľných potratov a neplodnosti.

Upravené embryá nesmú implantovať ženám, po siedmich dňoch ich musia zničiť. Keďže ide o ľudské plody a genetickú manipuláciu, táto téma vyvoláva okrem vedeckých aj množstvo etických otázok.

Naši vedci sa k podobným pokusom nedostanú. Podľa zákona o zdravotnej starostlivosti totiž nie je možné vykonávať výskum bez zdravotnej indikácie na živom ľudskom plode ani zárodku. „Inými slovami, ten typ výskumu, na ktorý dostali povolenie britskí vedci, je v Slovenskej republike zakázaný, pretože embryá musia Briti po skončení 7 dní zničiť,“ spresnil hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla. Upraviť legislatívu rezort neplánuje.

„U nás sa nesmie robiť výskum ani s ľudskými embryonálnymi bunkami, nieto ešte s embryami. Experimentálne sa však pracuje so zvieracími embryami,“ ozrejmila Zdena Sulová, riaditeľka Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky Slovenskej akadémie vied. Poukázala, že pri ľudských embryách treba určiť jednoznačné pravidlá hlavne z etických dôvodov. „Je nutné zabezpečiť, aby sa neprekročila určitá hranica, za ktorú nemožno ísť. Bez určenia tejto hranice sa budú vedci riadiť vlastnými pocitmi, ktoré sú u každého človeka rozdielne,“ dodala Sulová.

Čítajte viac

Prezident Slovenskej spoločnosti lekárskej genetiky Ľudovít Kádaši zdôrazňuje, že na získanie nových poznatkov je podobný výskum nevyhnutný. Skutočnosť, že vedci budú upravovať a sledovať ľudské zárodky, sa podľa neho až príliš dramatizuje. „Embryo evokuje už malého človiečika, ale v skutočnosti je to zhluk buniek, do siedmeho dňa ide o niekoľko desiatok buniek, vyzerá to ako guľôčka. Neznamená to, že vytvárajú embryá, ktoré potom rôznym spôsobom manipulujú a vznikajú z toho manipulované deti. Budú skúmať určité gény a sledovať ich interakciu medzi sebou, ako jeden gén reguluje druhý a ako prebieha vývin,“ vysvetlil Kádaši.

Skúsenosti, ktoré vedci takto získajú, sa môžu využiť v liečbe závažných dedičných či onkologických ochorení. „Buď sa zmierime s tým, že je veľká skupina ochorení, ktoré nikdy nebudeme môcť riešiť, alebo sa na výskum budeme pozerať tak, že je potrebný z hľadiska získania nových poznatkov, ktoré by sa potom dali využiť v liečbe veľmi závažných ochorení,“ doplnil Kádaši.

Prínos v skúmaní embryí vidí aj odborný garant kliniky asistovanej reprodukcie Iscare Jozef Války. Pripomína, že v prvých dňoch po oplodnení je v bunkách zapísaný osud človeka. Získané vedomosti by mohli pomôcť najmä tým rodinám, v ktorých sa nachádza nejaká genetická chyba prenášajúca sa z generácie na generáciu.

Britskí vedci si od výskumu sľubujú, že zistia, aké gény sú potrebné, aby sa ľudské embryo úspešne vyvinulo na zdravé dieťa. Sami však priznávajú, že výskum vyvoláva polemiku pre obavy, že otvára dvere ku „genetickému inžinierstvu“ novorodencov.

Bioetik Peter Sýkora manipuláciu s plodmi považuje za veľmi chúlostivú etickú otázku. V prvom rade podľa neho ide o to, za akých podmienok, ak vôbec, je eticky prípustné zničiť ľudské embryo a či je poznanie príčin neplodnosti na to dostatočným ospravedlnením.

„V prípade úpravy embrya je to zložitejšie. Inak sa eticky hodnotí, či ide o zmenu génov uskutočnenú s čisto vedeckým účelom bez toho, aby embryo bolo implantované do maternice, alebo má ísť o terapeutickú zmenu génov, z ktorého sa má vyvinúť geneticky zdravý ľudský jedinec, alebo dokonca či má ísť o prípad tzv. genetického dizajnovania detí, keď sa gény v embryu nejakým spôsobom ,vylepšia'. V Británii schválili iba prvú možnosť, druhá a tretia je zakázaná,“ konštatoval Sýkora. Celkovo projekt hodnotí ako kontroverzný, ale s jasným vymedzením podmienok uskutočnenia je podľa neho z pohľadu biomedicínskej etiky zdôvodniteľný.

Výskumom je poverený londýnsky Inštitút Francisa Cricka, ktorého tím o povolenie požiadal. Súhlas na výskum udelil vedcom začiatkom februára britský úrad pre fertilizáciu a embryológiu HFEA (Human fertilisation and embryology authority).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
práca, zamestnanie, úrad

Polícia varuje pred podvodnými ponukami práce v Rakúsku

29.07.2016 11:45

V ponuke sú rôzne nekvalifikované pracovné pozície v skladoch pri balení mäsa alebo zeleniny, drogérie, spravidla vo Viedni.

Robert Fico

Fico: Potenciál terorizmu priniesol nelegálny príliv migrantov

29.07.2016 11:41

„Bezpečnostná situácia nie je dobrá a riziko individuálnych teroristických útokov je naďalej mimoriadne vysoké,“ uviedol predseda vlády Robert Fico.

ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky

Špekulácie okolo vývozu zbraní

28.07.2016 20:00

Okolo pôvodu zbraní vo vojenských konfliktoch na Arabskom polostrove sa rozpútal spor, či sa v nich bojuje aj slovenskými zbraňami.

pracovník, cesta

Ústupky Britom sa nekončia ani s brexitom

29.07.2016 12:00

Po tom, čo si Briti odhlasovali v júnovom referende brexit, sa Slováci pracujúci vo Veľkej Británii obávajú o prácu a o to, či tam budú môcť aj naďalej zostať.

moslimská žena

Mnohé moslimské matky málo dbajú o výchovu synov

29.07.2016 12:00

Keby sa, nedajbože, ešte stali teroristické útoky, mohlo by to ovplyvniť prezidentské voľby, povedala pre Pravdu Natália Hrkútová, Slovenka, ktorá žije v Paríži.

tunel sitina, doprava

Tunel Sitina pre opravy čiastočne uzavrú

29.07.2016 11:47

Bratislavský tunel Sitina posledný júlový víkend čiastočne uzavrú pre opravy na úseku diaľnice D2 Bratislava, Lamačská cesta - Staré Grunty, vrátane tunela.

práca, zamestnanie, úrad

Polícia varuje pred podvodnými ponukami práce v Rakúsku

29.07.2016 11:45

V ponuke sú rôzne nekvalifikované pracovné pozície v skladoch pri balení mäsa alebo zeleniny, drogérie, spravidla vo Viedni.