Do nemocníc sa podľa komory stále nevrátilo 300 sestier

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) upozorňuje, že slovenské nemocnice sú stále bez 300 špecializovaných sestier a pôrodných asistentiek. Ako informovala prezidentka komory Iveta Lazorová, riaditelia nemocníc v Trnave, v Žiline a Prešove doposiaľ neuzavreli nové pracovné zmluvy so sestrami, ktoré z nich po hromadných výpovediach odišli k 1. februáru 2016.

Šéfka komory sestier vyzýva ministra zdravotníctva SR Viliama Čisláka, aby dal veci do poriadku a nenechával riešenie problémov na nového ministra.

Komora sestier sa ohradzuje voči vyhláseniam v niektorých médiách, že sestry a pôrodné asistentky ukončili „štrajk“. "Mimo slovenských nemocníc je stále 300 špecializo­vaných sestier a pôrodných asistentiek, ktoré z nemocníc odišli k 1. februáru, takže kríza v slovenskom zdravotníctve vôbec nie je vyriešená, ale stále trvá,“ zhodnotila Lazorová s tým, že sestry a pôrodné asistentky zo zákona nemôžu štrajkovať, a teda výpoveď je jediný legitímny spôsob, ako dosiahnuť rokovanie a zmenu, ktorá by sa týkala nielen platov, ale aj zásadných zmien celého systému zdravotníctva.

Podľa člena Rady a Prezídia SK SaPA Milana Laurinca je nepochopiteľné, že riaditelia nemocníc odmietajú uzavrieť pracovné zmluvy so sestrami a pôrodnými asistentkami napriek tomu, že ich do nemocníc pred časom pozval sám predseda vlády Robert Fico. Podľa neho je to nepochopiteľné aj preto, že celý svet trpí nedostatkom sestier, pritom len na Slovensku ich chýba 12 tisíc.

„Riaditelia nemocníc, ako predĺžená ruka arogantnej moci, sa zrejme domnievajú, že potrestajú sestry, avšak doplatia na to iba pacienti, pretože nemajú zabezpečenú adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ poznamenala Lazorová.

Podľa nej si treba uvedomiť, že sestry sa nebudú dlhodobo ponižovať a čakať na úradoch práce, ale odídu do zahraničia, kde budú mať lepšie pracovné podmienky, ale hlavne si ich bude spoločnosť vážiť.

Súvisiace články:

Danko, stretnutie s prezidentom, Kiska, prezidentský palác

Prezident Kiska odcestoval na návštevu Izraela a Palestíny

26.03.2017 16:06

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes odcestoval na štátnu návštevu Izraela a pracovnú návštevu Palestíny, ktorá sa uskutoční v dňoch 27. až 30. marca.

vládna koalícia, koalícia, fico, danko, bugár,

K súčasnej vláde nebola alternatíva, tvrdia lídri koalície

26.03.2017 15:50

Lídri strán vládnej koalície trvajú na tom, že súčasná vláda bola po minuloročných voľbách jedinou možnou alternatívou.

škola, žiak, žiaci, gymnázium, stredná

Maturita bez slovenčiny?

26.03.2017 15:00

Maturita z materinského jazyka by pre gymnazistov nemusela byť povinná.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.