Učitelia boli znova v uliciach, chceli sa pripomenúť vláde

Nespokojní učitelia a ich podporovatelia sa vydali popoludní na ďalší štrajkový pochod Bratislavou. S transparentmi hlásiacimi heslo Štrajk pokračuje približne tristo účastníkov pochodu prišlo až pred budovu Ministerstva školstva na Stromovej ulici v Bratislave, kde symbolicky mesiac po parlamentných voľbách pripomenuli svoje požiadavky.

pochod, učitelia, protest
Účastníci pochodu učiteľov.
Autor: ,

„Naša skúsenosť je taká, že veci sa v školstve málokedy pohnú, keď sú učitelia ticho a sedia doma. Chceme, aby vláda vedela, že pokračujeme a že sme v štrajkovej pohotovosti,“ povedal zástupca Iniciatívy slovenských učiteľov Vladimír Crmoman. Organizátori podľa neho chcú, aby si vláda všimla, že učitelia sa nevzdali a že ich požiadavky stále nie sú splnené. „Ministerstvo školstva chceme povzbudiť potleskom, aby vedelo, že mu držíme palce a aby veci vyjednali čo najlepšie,“ dodal.

Na pochode sa zúčastnili učitelia a ich podporovatelia predovšetkým z Bratislavy a okolia. Učiteľka z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského Eva Šušková si myslí, že je dôležité, aby sa štrajk nespájal s predvolebnou kampaňou, ale aby sa dostal do povedomia najmä po voľbách. Nedostatky podľa nej pociťujú aj na pedagogickej fakulte. „Mladí o toto povolanie strácajú záujem. Kedysi tu mal pedagóg vysoký status, teraz je situácia taká, že sa hlásia aj ľudia, ktorí vedia, že sa nikam inam nedostanú,“ povedala učiteľka.

Učiteľ biológie z Gymnázia Jána Hronca učí už dvanásty rok, štrajk prišiel podporiť, aby si vedel učiteľstvo predstaviť aj v budúcnosti. „Našťastie neučím na plný úväzok a na rozdiel od mojich kolegov, ktorí majú rodiny, nepociťujem svoju zlú finančnú situáciu tak bezprostredne,“ dodal Ľuboš Lanator. „Mnoho šikovných ľudí nám odchádza zo Slovenska, ale ide aj o to, aby sme teraz motivovali tých, čo tu ostali,“ dodal 35-ročný učiteľ.

Zástupca Iniciatívy učiteľov Vladimír Crmoman (v strede)
víta účastníkov pochodu.
Zástupca Iniciatívy učiteľov Vladimír Crmoman (v strede) víta účastníkov pochodu.
Autor: Robert Hüttner, Pravda

V rovnakom čase ako bratislavský pochod sa protestné akcie učiteľov konali aj v Košiciach, kde bolo asi 50 účastníkov, a v Ružomberku.

Minister školstva Peter Plavčan označil počas rokovaní so zástupcami školských organizácii protest za iracionálny. „V každom prípade majú právo na verejné vystúpenie, ale považujem to za iracionálne,“ uviedol minister.

Časť učiteľov základných a stredných škôl vstúpila 25. januára do štrajku, ktorý prerušila 15. februára. Pridali sa aj vysokoškolskí pedagógovia. Väčšinou však išlo o jednotlivcov, ktorí sa k protestu prihlasovali prostredníctvom stránky Iniciatívy slovenských učiteľov.

Iniciatíva slovenských učiteľov žiada zvýšenie platov všetkých odborných a pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve od tohto roka o 140 eur a od budúceho roka o ďalších 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstiev školstva a vnútra o 400 miliónov eur. Ako posledné učitelia žiadajú prijať novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorá by opäť zaviedla možnosť získavania kreditov overením kompetencií a zrušila ich obmedzenú sedemročnú platnosť.

Čítajte viac:

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Ivo Nesrovnal,

Mesto nevydáva povolenie na nové bilbordy, tvrdí Nesrovnal

24.03.2017 15:03

Bratislava podľa primátora Iva Nesrovnala pokračuje s odstraňovaním nelegálnej reklamy, budúci týždeň chcú odstrániť približne tridsať reklám z parkov.

ftáčnik

Ftáčnik potvrdil kandidatúru na post bratislavského župana

24.03.2017 13:37

Milan Ftáčnik potvrdil, že sa v nadchádzajúcich voľbách do vyšších územných celkov bude uchádzať o post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump viní z neúspechu boja proti Obamacare demokratov

24.03.2017 20:57, aktualizované: 22:54

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.