Na dobrovoľnú vojenskú prípravu sa prihlásilo 129 záujemcov

Prijímacie konanie do dobrovoľnej vojenskej prípravy sa skončilo, prihlásilo sa doň 129 záujemcov. Ako ďalej informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Danka Capáková, zo 129 záujemcov je 33 žien a najväčší záujem o dobrovoľnú vojenskú prípravu bol v Košickom kraji.

16.04.2016 12:35
debata (35)

Prijímacie konanie sa skončilo v piatok 15. apríla a 12-týždňový výcvik prvých dobrovoľných vojakov by sa mal uskutočniť od júla do konca septembra v Prápore výcviku Martin.

„Zatiaľ nie je isté, koľko ľudí reálne na dobrovoľný výcvik aj nastúpi. Doteraz bolo zamietnutých šesť žiadostí zo zdravotných dôvodov, štyria záujemcovia svoju žiadosť zrušili a jeden nedodal potrebné doklady. Presný počet ľudí, ktorí na výcvik nastúpia, bude známy približne v polovici mája, po absolvovaní zdravotných prehliadok a psychotestov,“ informoval ďalej v tlačovej správe rezort obrany.

"Jedným z cieľov dobrovoľnej vojenskej prípravy je aj zvýšiť vlastenectvo a branné povedomie občanov, pretože obrana nie je záležitosťou jednotlivcov, ale týka sa nás všetkých. Medzi našimi prioritami, ktoré chceme v nasledujúcom období presadiť, je skvalitnenie pripravenosti záloh ozbrojených síl a pre ich tvorbu by mohla byť kľúčovým nástrojom práve dobrovoľná vojenská príprava.

Dobrovoľní vojaci by mohli byť v budúcnosti tiež výborným zdrojom pre bezpečnostné zložky," cituje tlačová správa nového ministra obrany Petra Gajdoša. Gajdoš zdôrazňuje, že pilotný projekt rezort po jeho ukončení dôkladne vyhodnotí a prijme opatrenia, aby bol pre mladých ľudí atraktívnejší.

Vojakom dobrovoľnej vojenskej prípravy sa môže stať občan, ktorému vznikla branná povinnosť alebo ju dobrovoľne prevzal. Záujemca musí byť spôsobilý na právne úkony, mať štátne občianstvo Slovenskej republiky, musí byť bezúhonný, spoľahlivý, ovládať štátny jazyk, musí mať najmenej stredné odborné vzdelanie. Tiež nesmie byť evidovaný ako občan, ktorý odoprel výkon mimoriadnej služby. Voči záujemcovi o dobrovoľnú vojenskú prípravu nesmie byť vedené trestné stíhanie.

Cieľom projektu dobrovoľnej vojenskej prípravy je umožniť občanom získať základné vojenské vedomosti a zručnosti. Takáto možnosť na Slovensku po ukončení povinnej základnej vojenskej služby chýbala. V tomto roku by malo dobrovoľnú vojenskú prípravu absolvovať maximálne 150 občanov. Bude to jedna z foriem dopĺňania aktívnych záloh. Najlepší budú mať možnosť ísť k profesionálom.

Na výcviku budú mať dobrovoľníci bezplatné ubytovanie a stravu, požičajú im výstroj a výzbroj. Zároveň dostanú za dobrovoľný výcvik príspevok 375 eur. Preplatia im tiež cestovné náklady na prípravu a z prípravy, sociálne a zdravotné poistenie.

Spolu 12-týždňový výcvik v Prápore výcviku Martin sa bude skladať z dvoch častí, a to z 9-týždňového základného výcviku a 3-týždňovej odbornej prípravy. Absolventi výcviku získajú základné vedomosti a zručnosti napríklad z taktiky, streľby z ručných zbraní, orientácie v teréne, zdravotníckej prípravy, topografickej prípravy.

Zároveň dosiahnu vyššiu fyzickú a psychickú pripravenosť, sebadisciplínu a lepšie zvládnu stresové a záťažové situácie. Počas 3-týždňového odborného výcviku získajú vedomosti z jednej zo štyroch vojenských odborností – strelec, ženista, odmorovač alebo spojár, informovala ďalej hovorkyňa Ministerstva obrany SR. Po úspešnom absolvovaní výcviku povýšia vojaka dobrovoľnej vojenskej prípravy do hodnosti vojak 2. stupňa a zaradia do záloh ozbrojených síl.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #dobrovoľná vojenská príprava