Predsedníctvo v EÚ otvorí aj protest učiteľov

Prevzatie predsedníctva Slovenska v EÚ sa začne nielen návštevou celej Európskej komisie v Bratislave, ale aj protestom učiteľov. Pedagógovia združení v Iniciatíve slovenských učiteľov, ktorá ešte pred voľbami žiadala zvýšenie platov učiteľov, chcú svoje nesplnené požiadavky pripomenúť demonštráciou práve 1.júla.

Na tento termín vychádza totiž sto dní od nástupu novej vlády. Sľúbený rast platov učiteľov a odborných zamestnancov o šesť percent považuje iniciatíva za nedostatočný.

„Zatiaľ nie je známy žiadny reálny krok, ktorý by deklaroval skutočný záujem vlády o splnenie našich požiadaviek. Preto sme sa na stý deň vlády, 1.júl 2016, ktorý je súčasne začiatkom slovenského predsedníctva v Rade EÚ, rozhodli zorganizovať v Bratislave demonštráciu a ďalšie protestné aktivity. Verejnosť a všetky naše a zahraničné médiá budeme intenzívne informovať o tom, že predsedajúca krajina ignoruje odporúčania Európskej komisie a OECD na zatraktívnenie učiteľského povolania a prelivu financií do školstva,“ uvádza sa vo vyhlásení Iniciatívy slovenských učiteľov po jej sobotňajšom rokovaní v Košiciach.

V deň prevzatia predsedníctva v EÚ učitelia chystajú pochod Bratislavou, pripravené budú mať aj transparenty v angličtine. Ak vláda do septembra nesplní ich požiadavky, na začiatku školského roka budú organizovať aj nátlakové akcie – začať chcú s postupným prerušovaním práce a pokračovať v stupňovanom štrajku.

Učitelia žiadali v tomto roku zvýšenie platov o 140 eur a ďalších 400 miliónov eur na dofinancovanie vybavenia škôl. Ministra financií a premiéra žiadajú o úpravu štátneho rozpočtu.

„Do septembra je ešte stále dosť času na úpravu štátneho rozpočtu s navýšením financií pre rezort školstva. Minister financií a premiér sú plne zodpovední za plynulý začiatok školského roka 2016/2017,“ upozorňujú učitelia.

Šéf najväčších školských odborov Pavel Ondek na pripravovanú akciu menšieho združenia učiteľov včera oficiálne nereagoval. Rezort školstva vo svojom stanovisku upozornil, že platy učiteľov a odborných zamestnancov sa od januára zvyšovali o štyri percentá, od septembra sa zvýšia o šesť percent. Vláda sa zároveň zaviazala k ďalšiemu zvyšovaniu platov v nasledujúcich rokoch.

Ministerstvo pripúšťa, že ani toto zvýšenie platov nezabezpečí priemernú úroveň platov učiteľov v EÚ, preto bude potrebné investície do školstva zvyšovať. „Na druhej strane však chápe, že vláda musí pri rozhodovaní rešpektovať ekonomickú realitu a zohľadňovať možnosti štátneho rozpočtu,“ uviedol rezort školstva.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Donald Trump, Melania Trumpová

Podľa súdu vo Virgínii je Trumpov imigračný dekrét oprávnený

24.03.2017 20:01

Federálny súd vo Virgínii dnes potvrdil oprávnenosť kontroverzného imigračného dekrétu prezidenta Donalda Trumpa a odmietol výhrady, že nariadenie je diskriminačné.

KOALÍCIA: Robert Fico

Fico: Rímsku deklaráciu podpíšu zrejme všetky krajiny

24.03.2017 17:13

Hoci pôvodne malo Grécko a Poľsko výhrady k Rímskej deklarácii, po diskusiách s nimi to vyzerá tak, že ich podpis pod vyhlásením nebude chýbať.

Robert Fico, kladenie venca, holokaust

Fico: Tí, čo velebia Slovenský štát, klamú

24.03.2017 15:51

Od odchodu prvého židovského transportu zo Slovenska do nemeckého nacistického koncentračného tábora Auschwitz uplynie v sobotu 75 rokov.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump viní z neúspechu boja proti Obamacare demokratov

24.03.2017 20:57, aktualizované: 22:54

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.