Podľa Blahu hlavnou témou rokovania COSAC bude sociálna Európa

Hlavnou témou budúcotýždňového summitu eurovýborov národných parlamentov (COSAC) bude podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboša Blahu (Smer) sociálna Európa. Ako povedal Blaha, práve posilnenie sociálneho rozmeru EÚ môže zabrániť rastúcej euroskepse, ktorej vyvrcholením je aj brexit.

Ako hostiteľ Blaha pozval na zasadnutie troch rečníkov, ktorí túto tému otvoria – každý iným spôsobom. „Europoslanec a slávny sociológ Jan Keller z Českej republiky predstaví svoju kritiku neoliberálneho smerovania EÚ. Predseda luxemburského parlamentu Mars di Bartolomeo bude hovoriť o sociálnej únii, čo je projekt zbližovania sociálneho zabezpečenia v EÚ,“ uviedol Blaha.

Za Európsku komisiu vystúpi belgická komisárska pre sociálnu politiku Marianne Thyssenová, ktorá bude s poslancami národných parlamentov hovoriť o tzv. žltej karte, ktorú stredo- a východoeurópske eurovýbory predložili nedávno komisii, aby tým zablokovali smernicu o vysielaní pracovníkov.

„Ide o vážny spor v EÚ, v ktorom západoeurópske štáty bojujú proti sociálnemu dumpingu zo strany východoeurópskych firiem, zatiaľ čo východoeurópske štáty v snahe uchrániť zamestnanosť vo svojich krajinách apelujú na komisiu, aby našla zmierlivé riešenie,“ povedal Blaha s tým, že komisárka Thyssenová na bratislavskom COSACu oznámi spôsob, akým sa komisia vysporiada so žltou kartou, čo je prakticky jediný spôsob, akým môžu národné parlamenty spochybniť návrhy právnych aktov zo strany komisie.

Komisia podľa neho nemá povinnosť rešpektovať národné parlamenty, ale ak tie namietajú nedodržanie princípu subsidiarity (žltá karta), obvykle sa ich názor neignoruje. „Národné parlamenty aj cez COSAC dlhodobo bojujú za posilnenie svojho vplyvu v EÚ, aby posilnili demokraciu v únii. O to búrlivejšiu debatu možno očakávať,“ konštatoval Blaha, podľa ktorého k tradičným agendám COSACu patrí aj predstavenie priorít predsedníckej krajiny, čo bude úlohou ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka.

COSAC je podľa Blahu najvýznamnejšie medziparlamentné fórum v štruktúrach Európskej únie. Jeho história siaha ešte do roku 1989, kedy francúzsky socialistický prezident Franocis Mitterand žiadal vytvoriť fórum národných parlamentov, aby sa posilnila demokracia v európskych spoločenstvách. COSAC odvtedy združuje európske výbory všetkých členských štátov EÚ plus Európsky parlament.

Štyrikrát ročne sa stretáva v predsedníckej krajine, aby mohli národné parlamenty koordinovať svoje aktivity vo vzťahu k EÚ a zároveň diskutovať o najdôležitejších európskych témach. Na júlovom COSACu v Bratislave sa bude hovoriť aj o brexite a o budúcich vzťahoch EÚ a Veľkej Británie.

Hosťom z celej Európy chcú organizátori priblížiť aj Slovensko. „Nie však papalášskym spôsobom. Na večery im ponúkneme tradičné ľudové jedlá – nielen bryndzu, ale aj náš slovenský vynález, šalát z tresky. A keďže slávnostná nedeľná večera sa odohráva počas finále majstrovstiev Európy vo futbale, ponúkneme im priamy prenos a dobré slovenské pivo,“ dodal Blaha.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

grosmanová, holokaust,

Pamätná tabuľa na gymnáziu bude pripomínať prvý židovský transport

25.03.2017 16:44

Na spomienkové stretnutie prišla Edita Grosmanová z Izraela, sprievod jej robila vnučka.

Andrej Kiska

Kiska: Našou povinnosťou je vyriešiť výzvy, ktoré pred nami v EÚ stoja

25.03.2017 16:39

Podpis Rímskych zmlúv bol začiatkom neuveriteľnej, nevídanej cesty spolupráce, ktorá spojila Západ a Východ v Európskej únii a zrušila hranice medzi európskymi krajinami.

Jemen, útok, Saudská Arábia

Nálety na dve rôzne oblasti v Sýrii zabili 32 ľudí vrátane 8 detí

25.03.2017 21:14

Osem detí sa nachádzalo medzi najmenej 32 ľuďmi zabitými pri dnešných náletoch na dve rôzne oblasti v Sýrii, ovládané povstalcami.

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.