Ochladenie bolo iba výstrelkom

Ochladenie s prízemnými mrazmi bolo iba krátkodobým žartíkom počasia. Teraz by už malo byť teplejšie a ak sa na pár dni ochladí, nebude to také výrazné. Viac nás budú zrejme trápiť komáre, ktoré majú po nedávnych dažďoch dobré podmienky na rozmnožovanie.

pocasie, Bratislava, piknik, príroda
Prázdninový piatok využili niektorí Bratislavčania na výlet do prírody v okolí hlavného mesta.
Autor: ,

Tento dotieravý štípajúci hmyz začína byť aktívny najmä večer. Cez deň sú komáre zalezené v úkrytoch.

„Počasie komárom nahráva, ich väčší výskyt jednoznačne súvisí s predchádzajúcimi zrážkami. Niekde ich je viac, niekde menej. Nahromadenie vody v priehlbinách vytvára pre komáre priaznivé prostredie, kde sa potom môžu liahnuť," vraví Pavol Faško, klimatológ Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu.

Veľmi chladné ráno, aké sme prežívali v piatok, už na Slovensku 12. augusta dávno nebolo. Niekde dokonca aj mrzlo. V Telgárte klesla teplota vo výške päť centimetrov nad zemským povrchom na mínus 1,4 stupňa, na Štrbskom Plese mínus 2,2 stupňa, v Oravskej Lesnej mínus 0,7 stupňa. V Kuchyni na Záhorí a Hurbanove síce nemrzlo, ale zaznamenali tu rekordne nízku teplotu 1,9 stupňa. V Kuchyni takto chladno nebolo 12. augusta od roku 1961, v Hurbanove od roku 1951.

Krátkodobý pokles teplôt spôsobila jasná obloha v noci. Slovensko sa podľa klimatológa dostalo do priestoru, kde sa urobilo akési okno v oblačnosti. Na Česko sa nasunula oblačnosť, takže tam neboli podmienky pre prízemné mrazy. Ak nad územím nie je v noci oblačnosť, to je, akoby ste spali vonku a neprikryli by ste sa. Oblačnosť je ochrannou vrstvou, ktorá bráni naakumulovanému teplu, aby unikalo do atmosféry. A tá v noci na piatok chýbala.

Ako bude

  • Sobota – prevažne polooblačno, ojedinele slabý dážď. Denná teplota 20 až 25 stupňov.
  • Nedeľa – malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť, ojedinele prehánky. Denná teplota 25 až 29 stupňov.
  • Pondelok – polooblačno až oblačno, miestami prehánky. Denná teplota 23 až 28 stupňov.
  • Utorok – malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť, ojedinele prehánky. Denná teplota 21 až 26 stupňov.
  • Streda – polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky. Denná teplota 19 až 25 stupňov.
  • Štvrtok – malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť, ojedinele prehánky. Denná teplota 20 až 26 stupňov

    Zdroj: SHMÚ

Cez víkend sa bude otepľovať, ale nedajú sa očakávať veľké horúčavy. Teploty nasledujúcich dní nám pripomenú, že sa už pomaly blíži jeseň a už nebude také jednoduché dosiahnuť tridsiatky. Sem-tam sa môžu vyskytnúť prehánky alebo búrky, ale nebudú časté ani výrazné ako na konci júla a začiatku augusta.

„S teplotami okolo 33 stupňov, aké tu boli v prvom augustovom týždni, sa v najbližšom období už počítať nedá. Myslím si, že v tých najteplejších oblastiach budú na úrovni 29 možno aj 30 stupňov. V severnejších častiach Slovenska to bude okolo hranice letného dňa, to znamená 24 – 25 stupňov," predpokladá Faško.

Pri poklesoch teploty bude veľa záležať na tom, či bude svietiť slnko. S blížiacou sa jeseňou hrá slnečný svit čoraz väčšiu úlohu. V období vrcholiaceho leta nebolo dôležité, či slnko svietilo, alebo nesvietilo, teplo bolo stále. Teraz, ak nevykukne slnko, môže byť teplota v chladnejších regiónoch okolo 20 stupňov. Pri slnečnom svite by to malo byť asi o štyri stupne viac.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
ministerstvo kultúry,

Odluka cirkví od štátu nie je témou

28.02.2017 07:00

Ročne idú na podporu cirkví milióny eur z verejných peňazí. Snaha zmeniť ich financovanie je dodnes bez výsledku.

doktor, lekár, pacient, ambulancia, ordinačné hodiny

Koľko naozaj ordinujú lekári?

28.02.2017 07:00

Ordinačné hodiny rozdelili zdravotníkov. Asociácia nemocníc sa pustila do všeobecných lekárov, vyčíta im, že nedodržiavajú ordinačné hodiny.

V4, Robert Fico, Bohuslav Sobotka, Beata Szydlová, Viktor Orbán,

Summit V4 o kvalite potravín bude vo štvrtok vo Varšave

27.02.2017 18:43

Summit V4 o problematike dvojakej kvality potravín v rámci členských štátov Európskej únie (EÚ) sa uskutoční z iniciatívy Slovenska vo štvrtok vo Varšave.

Euro, peniaze, graf, ekonomika

Index rozpadu eurozóny stúpol na 25,2 percenta

28.02.2017 10:57

Zhruba štvrtina investorov predpokladá, že eurozónu v najbližších mesiacoch opustí minimálne jedna členská krajina.

Marián Šóth, Asociácia súkromných lekárov

ASL: Ozdravný plán VšZP prenesie riziko na občanov

28.02.2017 10:36

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR nikde nenašla objektívne zdôvodnenie návrhov ozdravného plánu, respektíve na základe čoho konkrétne návrhy vznikli.

Nicola Sturgeonová

Sturgeonová: Za druhé škótske referendum bude zodpovedná Mayová

28.02.2017 10:27

Škótska premiérka Nicole Sturgeonová povedala, že ak dôjde k druhému referendu o nezávislosti Škótska, bude za to zodpovedná premiérka Theresa Mayová.

polícia, Berlín, razia, radikál, islamisti, Nemecko

Nemecká polícia vykonáva v Berlíne raziu proti islamistom

28.02.2017 10:17

V Berlíne je od dnešného rána rušno. Tamojšia polícia vykonáva raziu proti radikálnym islamistom. Prehľadáva predovšetkým miesta spojené s činnosťou mešity vo štvrti Moabit.