Licenciu opitého pilota drží v rukách Dopravný úrad

Aféru slovenského pilota nízkonákladovej leteckej spoločnosti Sunwing, ktorý chcel s 99 ľuďmi na palube odletieť opitý, si všimol aj kanadský minister dopravy.

Na jar plánuje zorganizovať workshop na zvýšenie bezpečnosti letectva. Slovenský Dopravný úrad, ktorý bude rozhodovať o tom, či pilotovi vezme licenciu, čaká na závery vyšetrovania Kanaďanov.

37-ročného pilota Miroslava G., ktorý je v Kanade na pracovné víza, obvinili z prevzatia zodpovednosti nad lietadlom v nespôsobilom stave. Vyšetrovaný je na slobode, polícii v Calgary musel odovzdať svoj pas, aby nemohol opustiť územie Kanady. Do ukončenia vyšetrovania má zákaz lietať. Pražská spoločnosť Travel Service, pre ktorú Miroslav pracoval, ho pre incident prepustila.

Minulý štvrtok sa mal postaviť pred súd. Podľa kanadských médií na pojednávanie neprišiel, poslal za seba právnu zástupkyňu. Pojednávanie odročili na 25. januára.

Na incident reagoval aj kanadský minister dopravy Marc Garneau. Všetkým komerčným leteckým dopravcom napísal list, ktorý začal a zdôvodnil tým, že je „veľmi znepokojený“ udalosťou v Calgary. Ministerstvo podľa neho plánuje na začiatku jari zorganizovať workshop, na ktorom sa spoja letecké spoločnosti, zväzy aj lekárski odborníci, „aby zvážili ďalšie kroky potrebné na zvýšenie bezpečnosti letectva“. Hovorkyňa Sunwingu Jacqueline Grossman pre CBC News uviedla, že zástupcovia ich firmy sa na workshope zúčastnia.

Slovenský Dopravný úrad čaká, ako sa skončí vyšetrovanie v Kanade. „Nakoľko je uvedená osoba držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti vydaného Dopravným úradom, ak budú príslušným orgánom Kanady, ktorý vedie vyšetrovanie, zaslané a potvrdené oficiálne informácie a závery šetrenia, Dopravný úrad začne konanie vo veci obmedzenia, pozastavenia alebo zrušenia preukazu spôsobilosti, kvalifikácií a osvedčení,“ spresnila asistentka predsedu Dopravného úradu Eva Oravcová.

Čítajte viac

Slovák nastúpil na Silvestra, v sobotu, 31. decembra 2016, do služby pod vplyvom alkoholu. Všimol si to jeden z členov posádky, ktorý zavolal políciu. Tá muža vyviedla z kokpitu po tom, čo ho spolupilot našiel opitého a preveseného cez kapitánske sedadlo. Stroj, ktorý mal Miroslav pilotovať, mal na palube 99 cestujúcich a mal smerovať z Calgary do mexického Cancúnu.

Podľa neoficiálnych informácií mal v krvi 2,4 promile alkoholu.

V Kanade je protizákonné, aby palubný personál nastúpil do práce do ôsmich hodín po konzumácii alkoholu. Niektoré letecké spoločnosti majú tieto opatrenia ešte prísnejšie. Patrí medzi ne i Sunwing, kde platí nulová tolerancia až do 12 hodín pred nástupom do služby.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
vlada, rokovanie, andrej danko,

Danko: Ak sa nezmení stav v energetike, v koalícii nebudem

19.02.2017 13:49

Do parlamentu sa podarilo vniesť kultúru a opozícia si uvedomila, že treba niektoré veci zmeniť. Povedal to v nedeľu predseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko.

Robert Fico

Robert Fico už vie, kam sa odsťahuje z Bonaparte

18.02.2017 18:00

Predseda vlády Robert Fico má vyhliadnutý dom, kam by sa mal v budúcnosti sťahovať.

Peter Gajdoš

Minister Gajdoš v apríli skončí vo funkcii, tvrdí Galko

18.02.2017 15:55

Minister obrany Peter Gajdoš má k 1. aprílu skončiť v ministerskej funkcii. Poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) to povedal v Sobotných dialógoch na Rádiu Slovensko.

bankrot, bezdomovec, dievča, pomoc, jablko, muž, človek na ulici,

Na Slovensku bankrotujú stovky ľudí, budú ich tisíce?

19.02.2017 20:00

Na Slovensku sa pohybuje v bludnom kruhu dlžôb okolo 100-tisíc osôb.

John Kelly

Vláda USA pripravila nové smernice pre deportáciu prisťahovalcov

19.02.2017 19:39

Americký minister pre vnútornú bezpečnosť John F. Kelly podpísal dve smernice, ktoré posilnia právomoci orgánov pri zadržiavaní a deportáciách nelegálnych prisťahovalcov.

Matteo Renzi, Taliansko

Expremiér Renzi odstúpil z funkcie predsedu Demokratickej strany

19.02.2017 19:34

Bývalý taliansky premiér Matteo Renzi odstúpil v nedeľu z funkcie predsedu vládnucej Demokratickej strany (PD).

Lukašenko

Po Minsku protestovali proti Lukašenkovmu dekrétu ďalšie mestá

19.02.2017 18:52

V niekoľkých mestách v Bielorusku sa v nedeľu konali nepovolené demonštrácie proti dekrétu prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra Interfax.