Fico: Rok 2017 je pre vládu rokom akcie

Vláda chce v tomto roku zdynamizovať približovanie životnej úrovne ľudí na Slovensku k priemeru životnej úrovne ľudí žijúcich v Európskej únii. Na utorkovej tlačovej besede to uviedol premiér a súčasne predseda strany Smer Robert Fico.

Pripomenul záväzok vlády vytvoriť 100 tisíc nových pracovných miest, znižovať nezamestnanosť, odstrániť diskrimináciu starodôchodcov, zámer zvýšiť sumu materskej dávky a rodičovského príspevku, či odstraňovať regionálne rozdiely na Slovensku. „Rok 2017 je pre nás rokom akcie,“ povedal Fico. Smerchce podľa neho v tomto roku ešte výraznejšie preniesť do života ľudí to, že sa ekonomike a verejným financiám na Slovensku darí.

Na fotografií zľava podpredsedovia Smeru, minister kultúry
Marek Maďarič, minister vnútra Robert Kaliňák a minister hospodárstva
Peter Žiga a predseda vlády SR Robert Fico (v popredí), podpredseda strany a
podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini,
generálny manažér Smeru a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján
Richter, podpredseda strany a minister financií Peter Kažimír a minister
zdravotníctva Tomáš Drucker počas spoločného vyhlásenia predstaviteľov
vlády za stranu Smer na tému Rok 2017.
Na fotografií zľava podpredsedovia Smeru, minister kultúry Marek Maďarič, minister vnútra Robert Kaliňák a minister hospodárstva Peter Žiga a predseda vlády SR Robert Fico (v popredí), podpredseda strany a podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, generálny manažér Smeru a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, podpredseda strany a minister financií Peter Kažimír a minister zdravotníctva Tomáš Drucker počas spoločného vyhlásenia predstaviteľov vlády za stranu Smer na tému Rok 2017.
Autor: Ľuboš Pilc, Pravda

Minister práce a sociálnych vecí za Smer Ján Richter plánuje v tomto roku motivovať a mobilizovať nezamestnaných ľudí k tomu, aby mali záujem pracovať. „Práce je dnes na Slovensku relatívne dosť,“ povedal. Aj preto by sa podľa neho mala minimálna mzda v najbližších dvoch rokoch dostať zo súčasných 435 eur na hranicu 500 eur. Súčasne chce Richter prijať opatrenia proti zneužívaniu sociálneho systému. Avizoval tiež prijatie legislatívy, ktorá by upravila činnosť sociálnych podnikov v znevýhodnených okresoch. Mladé rodiny by mali podľa ministra práce podporiť vyššia materská dávka a zvýšenie rodičovského príspevku. V oblasti dôchodkov rezort práce pripraví legislatívu, ktorá má od začiatku roka 2018 odstrániť diskrimináciu starodôchodcov a upraviť valorizáciu dôchodkov.

Medzi priority ministra zdravotníctva Tomáša Druckera na rok 2017 patrí rekonštrukcia a riešenie zadlženosti nemocníc. „Chceme investovať, systematicky obnovovať a rekonštruovať naše nemocnice,“ povedal. Podľa neho by malo ísť v tomto roku o investície v sume 70 mil. eur. „Chceme v tomto roku začať s budovaním nového detenčného centra, ktoré Slovensku stále chýba,“ uviedol. Rezort zdravotníctva sa chce tiež podľa Druckera venovať dostupnosti inovatívnych liekov a kontrolovať dodržiavanie pravidiel dostupnosti súčasných liekov.

Vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini sa chce tento rok zamerať na dôsledné napĺňanie prijatých akčných plánov pre menej rozvinuté regióny. „Zároveň bude legislatívou rozšírený aj počet týchto okresov o ďalších päť okresov, v ktorých identifikujeme, že je potrebné, aby sa prijali špeciálne programy zo strany vlády,“ povedal. V tomto roku Pellegrini očakáva razantné zvýšenie čerpania eurofondov, najmä pre menej rozvinuté regióny Slovenska. Avizoval tiež budovanie sietí a prístupu na internet v ďalších mestách a obciach.

Prioritami ministra hospodárstva Petra Žigu na tento rok sú príchod nových investícií na Slovensko, zlepšovanie podnikateľského prostredia a zabezpečenie stabilných a férových cien energií pre odberateľov. Ministerstvo má podľa neho rozpracovaných 66 investičných projektov v objeme asi 1,8 mld. eur s možnosťou vytvoriť 24 tisíc pracovných miest. „V týchto projektoch by sme chceli pokračovať v tomto roku,“ povedal Žiga. Do júla tohto roka má rezort predstaviť balíček opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia a zníženie administratívnej záťaže. V oblasti cien energií chce ministerstvo pripraviť zmenu tarify za prevádzkovanie systému.

Minister kultúry Marek Maďarič plánuje v tomto roku podporovať kreatívny priemysel. „V tomto roku táto oblasť dostane prvý veľmi výrazný finančný impulz, je to alokácia 50 miliónov eur,“ povedal. Vďaka tomu sa podľa neho vytvorí na Slovensku niekoľko stoviek udržateľných pracovných miest. Rezort kultúry sa tiež zameria na obnovu kultúrnych pamiatok a dokončenie múzea holokaustu v Seredi. Minister vnútra Robert Kaliňák chce tento rok zvýšiť prítomnosť polície v rómskych osadách, či pokračovať vo výstavbe a otváraní klientskych centier pre občanov nielen v okresných mestách.

Šéf rezortu financií Peter Kažimír poukázal na to, že zdravý ekonomický rast na Slovensku je predpokladom pre zvýšenie príjmov v štátnom rozpočte. „Mojou úlohou je obsluhovať vládu, a to budem robiť zo všetkých síl,“ dodal.

Súvisiace články:

vlada, rokovanie, andrej danko,

Danko: Ak sa nezmení stav v energetike, v koalícii nebudem

19.02.2017 13:49

Do parlamentu sa podarilo vniesť kultúru a opozícia si uvedomila, že treba niektoré veci zmeniť. Povedal to v nedeľu predseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko.

Robert Fico

Robert Fico už vie, kam sa odsťahuje z Bonaparte

18.02.2017 18:00

Predseda vlády Robert Fico má vyhliadnutý dom, kam by sa mal v budúcnosti sťahovať.

Peter Gajdoš

Minister Gajdoš v apríli skončí vo funkcii, tvrdí Galko

18.02.2017 15:55

Minister obrany Peter Gajdoš má k 1. aprílu skončiť v ministerskej funkcii. Poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) to povedal v Sobotných dialógoch na Rádiu Slovensko.

bankrot, bezdomovec, dievča, pomoc, jablko, muž, človek na ulici,

Na Slovensku bankrotujú stovky ľudí, budú ich tisíce?

19.02.2017 20:00

Na Slovensku sa pohybuje v bludnom kruhu dlžôb okolo 100-tisíc osôb.

John Kelly

Vláda USA pripravila nové smernice pre deportáciu prisťahovalcov

19.02.2017 19:39

Americký minister pre vnútornú bezpečnosť John F. Kelly podpísal dve smernice, ktoré posilnia právomoci orgánov pri zadržiavaní a deportáciách nelegálnych prisťahovalcov.

Matteo Renzi, Taliansko

Expremiér Renzi odstúpil z funkcie predsedu Demokratickej strany

19.02.2017 19:34

Bývalý taliansky premiér Matteo Renzi odstúpil v nedeľu z funkcie predsedu vládnucej Demokratickej strany (PD).

Lukašenko

Po Minsku protestovali proti Lukašenkovmu dekrétu ďalšie mestá

19.02.2017 18:52

V niekoľkých mestách v Bielorusku sa v nedeľu konali nepovolené demonštrácie proti dekrétu prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra Interfax.