Ľudský hendikep premenili na prednosť

Francúzka Clémentine Delait aj vďaka svojim fúzom dokázala rozbehnúť biznis. Stavila sa so svojím manželom, že si vypestuje poriadnu bradu, čo prilákalo množstvo zvedavcov do ich rodinnej kaviarne. Nemec Aimes Aldini sa zas narodil so zdeformovaným krčným stavcom.

Katastrofy ľudského tela, výstava
Súčasťou výstavy je aj fi gurína siamských dvojčiat Giacoma a Giovanniho Battistu Tocciovcov.
Autor: ,

To mu umožňovalo otočiť hlavu až o 180 stupňov, využil to v cirkusoch ako „soví muž“. Američan Perry zužitkoval svoje abnormálne veľké očné gule. Najväčší úspech mali jeho vystúpenia, počas ktorých vyvaľoval oči na šokovaných divákov. Práve pre ne ho prezývali „muž vážka“.

Ich voskové figuríny sú súčasťou jedinej zachovanej kolekcie takmer tridsiatky exponátov ľudských zvláštností, ktorú vystavujú v bratislavskom Stredisku kultúry – Nové Mesto. Sú tam tiež sochy ľudí s dvomi hlavami, dvomi tvárami, štyrmi očami, niekoľko siamských dvojčiat alebo socha muža zarasteného srsťou pripomínajúceho psa či vlka. Všetci dokázali svoj nedostatok predať.

Vosková hlava Fiodora Jeftičeva, známeho ako
vlčí alebo psí muž.
Vosková hlava Fiodora Jeftičeva, známeho ako vlčí alebo psí muž.
Autor: Ľuboš Pilc, Pravda

„Máme tu figuríny ľudí z rôznych období a krajín, pričom jedinou žijúcou osobou, ktorej figurínu vystavujeme, je Američan Buster Simcus, ktorý sa dostal do Guinessovej knihy rekordov ako najtučnejší muž na svete. V roku 1995 totiž vážil 610 kg,“ upresňuje Mária Priečinská, riaditeľka strediska. Naposledy bola takáto výstava v Bratislave pred asi 13 rokmi.

Sochy sú nielen z vosku, ale aj z ľahkého dreva a laminátu, aby sa dali ľahšie prenášať a rozoberať. Podľa dobových fotografií či obrazov ich vyrobili umelci v ruskom petrohradskom antropologickom múzeu. Dnes ich spravuje Rus žijúci v Prahe, ktorý si však neželal byť menovaný.

„Ak by boli celovoskové, vážili by 150 až 200 kg. Ich oči, zuby, vlasy, obočie – ide o lekárske implantáty – preto vyzerajú ako živé a sú vpichované špeciálnou technikou,“ opisuje prevádzkovateľ výstavy Alfréd Šmíd . Aj zásluhou toho pôsobia živým dojmom. Výroba jednej hlavy trvá desiatky hodín, jednu figurínu nerobí jeden človek, podieľajú sa na nej viacerí. „Je to troška alchýmia,“ dodal Šmíd.

O jednotlivých osudoch ľudí sa záujemca dozvie z krátkeho komentovaného videa, ktoré beží počas celej prehliadky. V rámci neho uvidí aj dobové fotografie, podľa ktorých sa vytvárali jednotlivé figuríny.

Najtučnejší muž na svete v roku 1995 vážil
610 kg.
Najtučnejší muž na svete v roku 1995 vážil 610 kg.
Autor: Ľuboš Pilc, Pravda

Šmíd uznáva, že niekto to môže vnímať ako kontroverznú výstavu. „Treba však zdôrazniť, že nemáme ani jednu figurínu človeka, ktorý by sa vo svojej dobe verejne neprezentoval svojou anomáliou, živil sa tým, pracoval v cirkusoch či vo varieté. Navyše, ide o ľudí najmä z minulosti,“ podčiarkol. „Títo ľudia sa vedeli vo svojej dobe vysporiadať s nedostatkom a vedeli ho premeniť na prednosť,“ poznamenala Priečinská.

Dokopy 24 sôch si môžu návštevníci pozrieť do 29. januára v Stredisku kultúry, Bratislava – Nové Mesto. Sú súčasťou výstavy Zvláštni ľudia s podtitulom Katastrofy ľudského tela, ktorá sa z Bratislavy presunie do Rakúska a Maďarska.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
vlada, rokovanie, andrej danko,

Danko: Ak sa nezmení stav v energetike, v koalícii nebudem

19.02.2017 13:49

Do parlamentu sa podarilo vniesť kultúru a opozícia si uvedomila, že treba niektoré veci zmeniť. Povedal to v nedeľu predseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko.

Robert Fico

Robert Fico už vie, kam sa odsťahuje z Bonaparte

18.02.2017 18:00

Predseda vlády Robert Fico má vyhliadnutý dom, kam by sa mal v budúcnosti sťahovať.

Peter Gajdoš

Minister Gajdoš v apríli skončí vo funkcii, tvrdí Galko

18.02.2017 15:55

Minister obrany Peter Gajdoš má k 1. aprílu skončiť v ministerskej funkcii. Poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) to povedal v Sobotných dialógoch na Rádiu Slovensko.

bankrot, bezdomovec, dievča, pomoc, jablko, muž, človek na ulici,

Na Slovensku bankrotujú stovky ľudí, budú ich tisíce?

19.02.2017 20:00

Na Slovensku sa pohybuje v bludnom kruhu dlžôb okolo 100-tisíc osôb.

John Kelly

Vláda USA pripravila nové smernice pre deportáciu prisťahovalcov

19.02.2017 19:39

Americký minister pre vnútornú bezpečnosť John F. Kelly podpísal dve smernice, ktoré posilnia právomoci orgánov pri zadržiavaní a deportáciách nelegálnych prisťahovalcov.

Matteo Renzi, Taliansko

Expremiér Renzi odstúpil z funkcie predsedu Demokratickej strany

19.02.2017 19:34

Bývalý taliansky premiér Matteo Renzi odstúpil v nedeľu z funkcie predsedu vládnucej Demokratickej strany (PD).

Lukašenko

Po Minsku protestovali proti Lukašenkovmu dekrétu ďalšie mestá

19.02.2017 18:52

V niekoľkých mestách v Bielorusku sa v nedeľu konali nepovolené demonštrácie proti dekrétu prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra Interfax.