Verejnosť sa dozvie viac o kvalite sudcov

Či pracujú sudcovia kvalitne, dozvie sa aj verejnosť. Ich prácu už nebudú hodnotiť kolegovia zo súdu, ale trojčlenné krajské komisie. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) verí, že takto dostane nevyhovujúcich sudcov pod väčší tlak. Sprehľadniť chce tiež ich disciplinárne trestanie. To prejde pod dohľad Súdnej rady, dnes ho má v kompetencii Najvyšší súd.

Ministerstvo spravodlivosti včera predložilo na pripomienkovanie viaceré zmeny v sudcovských zákonoch. V nich sú aj nové pravidlá pre sudcov. Overovať ich prácu budú profesionálne komisie. „Po novom by mali byť výsledky hodnotení aj zverejňované, čiže je to forma skladania účtov, ale primárne ide o spätnú väzbu pre sudcu, aby videl, ako je jeho práca hodnotená a mohol niečo zmeniť, alebo zlepšiť,“ vyhlásila Žitňanská.

Mimovládna organizácia Via Iuris vníma opatrenia pozitívne. "Ak sa ich podarí uviesť do života, budú viesť k väčšej transparentnosti justície a jej verejnej kontrole. To by následne malo prispieť k zvýšeniu jej dôveryhodnosti, nezávislosti a kvality,“ zhodnotila. V súčasnosti sudcov každých päť rokov bodujú ich kolegovia. Výsledkom je podľa rezortu výlučne najlepšia známka.

Posledné posudzovanie z roku 2015 ukázalo, že práca sudcov je takmer bezchybná. Prešlo ním 454 sudcov, ktorí sú vo funkcii od 15 do 25 rokov. Z nich až 433, čo je vyše 95,4 percenta, získalo najlepšie hodnotenie „výborný“. Len štyria skončili so statusom nevyhovujúci.

Päťročný hodnotiaci cyklus zaviedla súdna reforma pred 17 rokmi. V roku 2008 bol zo zákona vypustený. Žitňanská ho tam vrátila v roku 2011, keď presadila aj možnosť straty funkcie sudcu, ak sa pri opakovanom hodnotení preukáže, že sudca stratil odbornú spôsobilosť. Dosiaľ sa tak podľa dostupných informácií nestalo. Previerky vykonávali predsedovia grémií a kolégií na jednotlivých súdoch a hodnotiaca komisia vytvorená sudcovskou radou súdu.

Podľa novely budú hodnotenie zabezpečovať trojčlenné krajské hodnotiace komisie pozostávajúce zo sudcov, ktorí sa budú venovať iba tejto činnosti. Jej členmi môžu byť aj emeritní sudcovia. Komisie bude kreovať Súdna rada na návrh z justičného prostredia alebo z ministerstva spravodlivosti.

Zmeny, ktoré predložila do legislatívneho procesu Žitňanská, tiež upresňujú pomery v Súdnej rade. Tú tento rok čaká rozsiahla personálna obmena, keď končí funkčné obdobie 12 členov z 18 volených sudcami, Národnou radou a vymenovaných vládou. Rezort navrhuje, aby parlament, prezident a vláda primárne nominovali do tohto ústavného orgánu sudcovskej samosprávy osoby, ktoré nie sú sudcami.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
vlada, rokovanie, andrej danko,

Danko: Ak sa nezmení stav v energetike, v koalícii nebudem

19.02.2017 13:49

Do parlamentu sa podarilo vniesť kultúru a opozícia si uvedomila, že treba niektoré veci zmeniť. Povedal to v nedeľu predseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko.

Robert Fico

Robert Fico už vie, kam sa odsťahuje z Bonaparte

18.02.2017 18:00

Predseda vlády Robert Fico má vyhliadnutý dom, kam by sa mal v budúcnosti sťahovať.

Peter Gajdoš

Minister Gajdoš v apríli skončí vo funkcii, tvrdí Galko

18.02.2017 15:55

Minister obrany Peter Gajdoš má k 1. aprílu skončiť v ministerskej funkcii. Poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) to povedal v Sobotných dialógoch na Rádiu Slovensko.

bankrot, bezdomovec, dievča, pomoc, jablko, muž, človek na ulici,

Na Slovensku bankrotujú stovky ľudí, budú ich tisíce?

19.02.2017 20:00

Na Slovensku sa pohybuje v bludnom kruhu dlžôb okolo 100-tisíc osôb.

John Kelly

Vláda USA pripravila nové smernice pre deportáciu prisťahovalcov

19.02.2017 19:39

Americký minister pre vnútornú bezpečnosť John F. Kelly podpísal dve smernice, ktoré posilnia právomoci orgánov pri zadržiavaní a deportáciách nelegálnych prisťahovalcov.

Matteo Renzi, Taliansko

Expremiér Renzi odstúpil z funkcie predsedu Demokratickej strany

19.02.2017 19:34

Bývalý taliansky premiér Matteo Renzi odstúpil v nedeľu z funkcie predsedu vládnucej Demokratickej strany (PD).

Lukašenko

Po Minsku protestovali proti Lukašenkovmu dekrétu ďalšie mestá

19.02.2017 18:52

V niekoľkých mestách v Bielorusku sa v nedeľu konali nepovolené demonštrácie proti dekrétu prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra Interfax.