Verejnosť sa dozvie viac o kvalite sudcov

Či pracujú sudcovia kvalitne, dozvie sa aj verejnosť. Ich prácu už nebudú hodnotiť kolegovia zo súdu, ale trojčlenné krajské komisie. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) verí, že takto dostane nevyhovujúcich sudcov pod väčší tlak. Sprehľadniť chce tiež ich disciplinárne trestanie. To prejde pod dohľad Súdnej rady, dnes ho má v kompetencii Najvyšší súd.

Ministerstvo spravodlivosti včera predložilo na pripomienkovanie viaceré zmeny v sudcovských zákonoch. V nich sú aj nové pravidlá pre sudcov. Overovať ich prácu budú profesionálne komisie. „Po novom by mali byť výsledky hodnotení aj zverejňované, čiže je to forma skladania účtov, ale primárne ide o spätnú väzbu pre sudcu, aby videl, ako je jeho práca hodnotená a mohol niečo zmeniť, alebo zlepšiť,“ vyhlásila Žitňanská.

Mimovládna organizácia Via Iuris vníma opatrenia pozitívne. "Ak sa ich podarí uviesť do života, budú viesť k väčšej transparentnosti justície a jej verejnej kontrole. To by následne malo prispieť k zvýšeniu jej dôveryhodnosti, nezávislosti a kvality,“ zhodnotila. V súčasnosti sudcov každých päť rokov bodujú ich kolegovia. Výsledkom je podľa rezortu výlučne najlepšia známka.

Posledné posudzovanie z roku 2015 ukázalo, že práca sudcov je takmer bezchybná. Prešlo ním 454 sudcov, ktorí sú vo funkcii od 15 do 25 rokov. Z nich až 433, čo je vyše 95,4 percenta, získalo najlepšie hodnotenie „výborný“. Len štyria skončili so statusom nevyhovujúci.

Päťročný hodnotiaci cyklus zaviedla súdna reforma pred 17 rokmi. V roku 2008 bol zo zákona vypustený. Žitňanská ho tam vrátila v roku 2011, keď presadila aj možnosť straty funkcie sudcu, ak sa pri opakovanom hodnotení preukáže, že sudca stratil odbornú spôsobilosť. Dosiaľ sa tak podľa dostupných informácií nestalo. Previerky vykonávali predsedovia grémií a kolégií na jednotlivých súdoch a hodnotiaca komisia vytvorená sudcovskou radou súdu.

Podľa novely budú hodnotenie zabezpečovať trojčlenné krajské hodnotiace komisie pozostávajúce zo sudcov, ktorí sa budú venovať iba tejto činnosti. Jej členmi môžu byť aj emeritní sudcovia. Komisie bude kreovať Súdna rada na návrh z justičného prostredia alebo z ministerstva spravodlivosti.

Zmeny, ktoré predložila do legislatívneho procesu Žitňanská, tiež upresňujú pomery v Súdnej rade. Tú tento rok čaká rozsiahla personálna obmena, keď končí funkčné obdobie 12 členov z 18 volených sudcami, Národnou radou a vymenovaných vládou. Rezort navrhuje, aby parlament, prezident a vláda primárne nominovali do tohto ústavného orgánu sudcovskej samosprávy osoby, ktoré nie sú sudcami.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Lucia Žitňanská, extrémizmus

Vznikol nový znalecký odbor na extrémizmus

20.01.2017 09:13

Na ministerstve spravodlivosti zriadili znalecký odbor, ktorý sa bude špecializovať na extrémizmus. Znalci budú spolupracovať s políciou a so súdmi.

skolstvo, emil visnovsky

Podpredseda SAV Višňovský: Humanitné vedy môžu pomôcť pochopiť zložitosť sveta

20.01.2017 07:00

Sú hlasy, ktoré ich v dnešnom svete pokladajú za vedy 21. storočia. Humanitné a spoločenské vedy sú však na Slovensku v pozícii podceňovaného outsidera.

Sídlo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Prežije Holjenčík dusno okolo cien energií?

19.01.2017 20:00

Pod šéfom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefom Holjenčíkom sa zatriasla stolička.

sýria, palmýra,

Radikáli znovu ničia historické pamiatky v sýrskej Palmýre

20.01.2017 10:31

Radikáli z takzvaného Islamského štátu (IS) v Sýrii opäť ničia historickú Palmýru.

Michael Fallon, EÚ, armáda

Britský minister obrany potvrdil, že jeho krajina podporuje Ukrajinu

20.01.2017 10:17

Minister obrany Veľkej Británie Michael Fallon ubezpečil, že v konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom, stojí Británia pevne za Ukrajinou.

Čína, juan, mena, peniaze

Čína vlani rástla najpomalšie za 26 rokov

20.01.2017 10:11

Čína ako druhá najväčšia ekonomika sveta vlani vzrástla o 6,7 percenta, čo bol najpomalší rast za 26 rokov.

Lucia Žitňanská, extrémizmus

Vznikol nový znalecký odbor na extrémizmus

20.01.2017 09:13

Na ministerstve spravodlivosti zriadili znalecký odbor, ktorý sa bude špecializovať na extrémizmus. Znalci budú spolupracovať s políciou a so súdmi.