Vianočné stromčeky dajú teplo i kompost, z niektorých budú lavičky

Počas Vianoc sa postarali o tú správnu domácu atmosféru, v týchto dňoch miznú z našich príbytkov. V mestách sa začína bezplatný zber stromčekov, na ktorých donedávna viseli sviatočné dekorácie.

stromčeky, odpad, kontajner
Stromčeky už čakajú pri trnavských kontajneroch na odvoz.
Autor: ,

Borovice, smreky a jedličky bez ozdôb môžu ľudia nechávať pri odpadkových kontajneroch. Čas majú zvyčajne do februára. Zaniesť ich môžu aj do zberných dvorov. Niekde ich budú zvážať nielen zo sídlisk, ale aj od rodinných domov. Režim zberu však môže byť rôzny. Krajské mestá začali so zberom stromčekov od pondelka. V Bratislave i Košiciach bude trvať až do konca februára. „V prípade rodinných domov je ich potrebné ukladať k zberným hniezdam, teda najbližšiemu kontajnerovému stojisku, a v prípade bytových domov k stanovištiam kontajnerov,“ informuje webová stránka mesta Bratislavy. Stromčeky bezplatne prevezmú aj v zbernom dvore OLO na Starej Ivanskej ceste 2. Všetky budú energeticky zhodnotené.

Vianočné stromčeky v Košiciach budú zberať až do 28. februára. „Riadne odzdobené ich treba ukladať k stojiskám s kontajnermi, v lokalitách s rodinnými domami na miesta určené mestskými časťami,“ informuje stránka mestskej spoločnosti, ktorá sa stará aj o odpad. K dispozícii sú tiež zberné dvory. Vhodný zelený odpad využijú v mestskej kompostárni, časť poputuje na energetické zhodnotenie.

Trnavčanom, ktorí žijú v rodinných domoch, ponúka mesto odvoz stromčekov počas dvoch sobôt, 14. a 21. januára. „Na miesto, kde mávajú zbernú nádobu, treba umiestniť stromček očistený od ozdôb do 7. h v stanovený termín,“ povedal hovorca radnice Pavol Tomašovič. Odniesť ho tiež možno do zberných dvorov, ktoré sú otvorené od pondelka do soboty. Ideálne by bolo, keby tam končili aj stromčeky z bytoviek. „Obyvatelia sídlisk ich môžu odložiť aj na stojiskách kontajnerov, no prosíme, aby ich umiestňovali mimo nádob,“ dodal hovorca. Upozornil, že zber sa netýka umelých stromčekov, ktoré však možno bezplatne odovzdať v zberných dvoroch. Ihličnany budú spracované podobne ako orezový materiál pri kompostovaní.

Bezplatný odvoz stromčekov z trenčianskych sídlisk ponúka radnica každý utorok od 10. januára do 14. februára. Stačí ich ponechať na kontajnerovom stanovišti. „Nevyvezený stromček možno nahlásiť na telefónnom čísle 0902 911 051,“ informovala hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová. Ďalšou možnosťou sú aj pre obyvateľov rodinných domov zberné dvory na Zlatovskej a Soblahovskej ulici, kde ich prevezmú bez poplatku. Štiepku zo stromčekov zužitkujú v miestnej kotolni na vykurovanie bytov.

V Banskej Bystrici budú bývalé symboly Vianoc zvážať raz do týždňa z každej ulice. „Dôkladne odzdobené ich treba ukladať vedľa kontajnerov na zber komunálneho odpadu. Ich odvoz bude zabezpečený jedenkrát do týždňa na každej ulici, od 9. januára do 5. februára,“ informoval Michal Štúber z mestského úradu. Aj tu ich využijú na výrobu tepla. „Takmer sedemnásť metrov vysoký smrek strieborný z banskobystrického námestia a stromčeky z jednotlivých mestských častí sa použijú na obnovu mestského mobiliáru, najmä lavičiek,“ dodala hovorkyňa primátora Zdenka Sekerešová.

Od pondelka začali v Žiline častejšie obhliadať kontajnerové stojiská, kde tradične končia nepotrebné stromčeky. „V utorok sa naplnili dva kontajnery,“ povedal hovorca žilinskej radnice Pavol Čorba s tým, že ukončenie zberu nie je stanovené. Radnica však prosí ľudí, aby stromčeky odovzdali čo najskôr. „Môžu ich tiež osobne zaniesť do zberného dvora v Považskom Chlmci,“ doplnil Čorba.

Zber stromčekov zo sídlisk bude v Prešove prebiehať do konca januára. Stromčeky stačí nechať pri kontajneroch. Ďalšou možnosťou, ktorú môžu využiť aj obyvatelia rodinných domov, je odvoz do zberných dvorov na Bajkalskej 33 a Jesennej 3. Otvorené sú od pondelka do soboty od 8. h do 18. h. „Stromčeky od ľudí i tie, ktoré krášlili sídliská a hlavné námestie, budú ďalej spracované,“ pripomenula Ingrid Mihaľová z mestského úradu.

Zber stromčekov

Bratislava

 • od 9. januára do 28. februára
 • rodinné domy – najbližšie kontajnerové stojisko
 • bytovky – kontajnerové stojiská
 • zberný dvor na Starej Ivanskej ceste 2 – od pondelka do soboty (okrem sviatkov) od 8. do 18. h

Trnava

 • rodinné domy – 14. a 21. januára (soboty) – stromček treba umiestniť tam, kde mávajú zbernú nádobu pred 7. h rannou
 • bytovky – prednostne zberné dvory alebo ku kontajnerovým stojiskám
 • zberné dvory od pondelka do soboty

Trenčín

 • bytovky – každý utorok od 10. januára do 14. februára z kontajnerových stanovíšť
 • zberné dvory na Zlatovskej a Soblahovskej ulici

Žilina

 • od 9. januára (ukončenie zberu nie je stanovené)
 • bytovky – kontajnerové stojiská
 • zberný dvor v Považskom Chlmci

Banská Bystrica

 • raz do týždňa v termíne od 9. do 5. februára z každej ulice
 • rodinné domy – najbližšie kontajnerové stojisko, prípadne vyložiť pred dom pri zbernej nádobe
 • bytovky – kontajnerové stojisko

Košice

 • od 9. januára do 28. februára
 • rodinné domy – miesta určené mestskými časťami
 • bytovky – kontajnerové stojiská
 • zberné dvory

Prešov

 • bytovky – od 9. do 31. januára z kontajnerových stojísk
 • zberné dvory na Bajkalskej 33 a Jesennej 3

  Zdroj: Mestá

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
SNS? Janusek, Stefanov

Začína sa súdny proces v kauze 'nástenkového tendra'

25.02.2017 18:26

V stredu 1. marca sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začína pojednávanie v kauze takzvaného „nástenkového tendra“.

Fico

Fico: Ak regulačný úrad prijme nezmyselné rozhodnutie, budem konať

25.02.2017 14:46, aktualizované: 16:47

Aj keď je ÚRSO nezávislým úradom, pokiaľ prijme nezmyselné rozhodnutie, ako to bolo v prípade cien energií na tento rok, predseda vlády Fico (Smer) bude konať.

Ján Baránek

Podľa Baránka opozícia lídra nemá, ale požiadavka mať ho, je pomýlená

25.02.2017 11:11

Opozícia dnes podľa analytika Jána Baránka vysloveného lídra nemá. Ako povedal Baránek, opozičné strany konajú autonómne, čo je však v poriadku.

boeing

Boeing otvorí svoju prvú továreň v Európe. V Británii

25.02.2017 23:49

Americký výrobca lietadiel Boeing otvorí v Británii továreň na súčiastky a chystá sa do nej investovať 20 miliónov libier.

polícia, vyšetrovatelia, Malajzia, Kim Čong-nam

Malajzia pohrozila zatykačom na severokórejského diplomata

25.02.2017 19:51

Malajzijská polícia oznámila, že vydá zatykač na severokórejského diplomata, ak odmietne spolupracovať v prípade útoku na Kim Čong-nama.

Nemecko, polícia

V Heidelbergu narazil muž autom do ľudí, jeden zo zranených zomrel

25.02.2017 19:24, aktualizované: 22:00

Polícia v Nemecku postrelila muža, ktorý v sobotu zjavne zámerne nabúral autom do chodcov v juhozápadnom meste Heidelberg.

SNS? Janusek, Stefanov

Začína sa súdny proces v kauze 'nástenkového tendra'

25.02.2017 18:26

V stredu 1. marca sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začína pojednávanie v kauze takzvaného „nástenkového tendra“.