Slovensko má piate ohnisko vtáčej chrípky

Vtáčia chrípka neopúšťa Slovensko. Štátny veterinárny ústav vo Zvolene v utorok potvrdil pozitívny nález vírusu H5N8 v tele uhynutých labutí, ktoré objavili poľovníci a inšpektori na štrkoviskách zhruba 20 kilometrov od Veľkých Kosíh v okrese Komárno.

V najjužnejšom slovenskom okrese tak registrujú už tri ohniská vtáčej chrípky. Na Slovensku je ich dovedna päť – prvé bolo v Dúbravke a druhé v košickej ZOO. O tom, že ďalšie uhynuté labute testujú a je tam podozrenie na vtáčiu chrípku, informoval denník Pravda ako prvý už v utorok.

Dobrou správou je, že v poľnohospodársky intenzívnej oblasti južného Slovenska si vtáčia chrípka vybrala obete zatiaľ len medzi voľne žijúcimi vtáctvom. Pre chovateľov hrabavej a vodnej hydiny dva nové nálezy však znamenajú, že vírus blúdi povetrím.

Čítajte viac

Preto, ako pripomína ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš, je dôležité držať hydinu v uzavretých priestoroch. Obzvlášť obozretní by mali byť chovatelia v okresoch Nové Zámky, Dunajská Streda, ale aj Galanta či Šaľa.

Veterinári analyzovali aj uhynuté vzorky dravých vtákov. Jastrab z okresu Nitra a sova z okresu Svidník neboli infikované vírusom vtáčej chrípky, stali sa jednou z mnohých obetí krutej zimy. Mrazy v týchto dňoch klesajú až pod mínus tridsať stupňov a zoslabnuté podvyživené vtáky hynú.

Fakt, že medzi voľne žijúcimi vtákmi hynú predovšetkým labute súvisí podľa veterinárov s ich premnožemín. Vtáčia chrípka tak teraz slúži ako prirodzený regulátor zvýšeného počtu tohto druhu vtáctva.

To, že je vtáčou chrípkou ohrozené predovšetkým južné Slovensko, súvisí s tým, že územím preteká európsky veľtok Dunaj. Práve v jeho povodí sa koncentrujú zimujúce sťahovavé vtáky, ktoré sem mohli priniesť nákazu. Riziko infekcie je vysoké, pretože v susednom Maďarsku registrujú už vyše 330 ohnísk vírusu vtáčej chrípky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Lucia Žitňanská, extrémizmus

Vznikol nový znalecký odbor na extrémizmus

20.01.2017 09:13

Na ministerstve spravodlivosti zriadili znalecký odbor, ktorý sa bude špecializovať na extrémizmus. Znalci budú spolupracovať s políciou a so súdmi.

skolstvo, emil visnovsky

Podpredseda SAV Višňovský: Humanitné vedy môžu pomôcť pochopiť zložitosť sveta

20.01.2017 07:00

Sú hlasy, ktoré ich v dnešnom svete pokladajú za vedy 21. storočia. Humanitné a spoločenské vedy sú však na Slovensku v pozícii podceňovaného outsidera.

Sídlo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Prežije Holjenčík dusno okolo cien energií?

19.01.2017 20:00

Pod šéfom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefom Holjenčíkom sa zatriasla stolička.

sýria, palmýra,

Radikáli znovu ničia historické pamiatky v sýrskej Palmýre

20.01.2017 10:31

Radikáli z takzvaného Islamského štátu (IS) v Sýrii opäť ničia historickú Palmýru.

Michael Fallon, EÚ, armáda

Britský minister obrany potvrdil, že jeho krajina podporuje Ukrajinu

20.01.2017 10:17

Minister obrany Veľkej Británie Michael Fallon ubezpečil, že v konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom, stojí Británia pevne za Ukrajinou.

Čína, juan, mena, peniaze

Čína vlani rástla najpomalšie za 26 rokov

20.01.2017 10:11

Čína ako druhá najväčšia ekonomika sveta vlani vzrástla o 6,7 percenta, čo bol najpomalší rast za 26 rokov.

Lucia Žitňanská, extrémizmus

Vznikol nový znalecký odbor na extrémizmus

20.01.2017 09:13

Na ministerstve spravodlivosti zriadili znalecký odbor, ktorý sa bude špecializovať na extrémizmus. Znalci budú spolupracovať s políciou a so súdmi.