Slovensko má piate ohnisko vtáčej chrípky

Vtáčia chrípka neopúšťa Slovensko. Štátny veterinárny ústav vo Zvolene v utorok potvrdil pozitívny nález vírusu H5N8 v tele uhynutých labutí, ktoré objavili poľovníci a inšpektori na štrkoviskách zhruba 20 kilometrov od Veľkých Kosíh v okrese Komárno.

V najjužnejšom slovenskom okrese tak registrujú už tri ohniská vtáčej chrípky. Na Slovensku je ich dovedna päť – prvé bolo v Dúbravke a druhé v košickej ZOO. O tom, že ďalšie uhynuté labute testujú a je tam podozrenie na vtáčiu chrípku, informoval denník Pravda ako prvý už v utorok.

Dobrou správou je, že v poľnohospodársky intenzívnej oblasti južného Slovenska si vtáčia chrípka vybrala obete zatiaľ len medzi voľne žijúcimi vtáctvom. Pre chovateľov hrabavej a vodnej hydiny dva nové nálezy však znamenajú, že vírus blúdi povetrím.

Čítajte viac

Preto, ako pripomína ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš, je dôležité držať hydinu v uzavretých priestoroch. Obzvlášť obozretní by mali byť chovatelia v okresoch Nové Zámky, Dunajská Streda, ale aj Galanta či Šaľa.

Veterinári analyzovali aj uhynuté vzorky dravých vtákov. Jastrab z okresu Nitra a sova z okresu Svidník neboli infikované vírusom vtáčej chrípky, stali sa jednou z mnohých obetí krutej zimy. Mrazy v týchto dňoch klesajú až pod mínus tridsať stupňov a zoslabnuté podvyživené vtáky hynú.

Fakt, že medzi voľne žijúcimi vtákmi hynú predovšetkým labute súvisí podľa veterinárov s ich premnožemín. Vtáčia chrípka tak teraz slúži ako prirodzený regulátor zvýšeného počtu tohto druhu vtáctva.

To, že je vtáčou chrípkou ohrozené predovšetkým južné Slovensko, súvisí s tým, že územím preteká európsky veľtok Dunaj. Práve v jeho povodí sa koncentrujú zimujúce sťahovavé vtáky, ktoré sem mohli priniesť nákazu. Riziko infekcie je vysoké, pretože v susednom Maďarsku registrujú už vyše 330 ohnísk vírusu vtáčej chrípky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

vlada, rokovanie, andrej danko,

Danko: Ak sa nezmení stav v energetike, v koalícii nebudem

19.02.2017 13:49

Do parlamentu sa podarilo vniesť kultúru a opozícia si uvedomila, že treba niektoré veci zmeniť. Povedal to v nedeľu predseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko.

Robert Fico

Robert Fico už vie, kam sa odsťahuje z Bonaparte

18.02.2017 18:00

Predseda vlády Robert Fico má vyhliadnutý dom, kam by sa mal v budúcnosti sťahovať.

Peter Gajdoš

Minister Gajdoš v apríli skončí vo funkcii, tvrdí Galko

18.02.2017 15:55

Minister obrany Peter Gajdoš má k 1. aprílu skončiť v ministerskej funkcii. Poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) to povedal v Sobotných dialógoch na Rádiu Slovensko.

bankrot, bezdomovec, dievča, pomoc, jablko, muž, človek na ulici,

Na Slovensku bankrotujú stovky ľudí, budú ich tisíce?

19.02.2017 20:00

Na Slovensku sa pohybuje v bludnom kruhu dlžôb okolo 100-tisíc osôb.

John Kelly

Vláda USA pripravila nové smernice pre deportáciu prisťahovalcov

19.02.2017 19:39

Americký minister pre vnútornú bezpečnosť John F. Kelly podpísal dve smernice, ktoré posilnia právomoci orgánov pri zadržiavaní a deportáciách nelegálnych prisťahovalcov.

Matteo Renzi, Taliansko

Expremiér Renzi odstúpil z funkcie predsedu Demokratickej strany

19.02.2017 19:34

Bývalý taliansky premiér Matteo Renzi odstúpil v nedeľu z funkcie predsedu vládnucej Demokratickej strany (PD).

Lukašenko

Po Minsku protestovali proti Lukašenkovmu dekrétu ďalšie mestá

19.02.2017 18:52

V niekoľkých mestách v Bielorusku sa v nedeľu konali nepovolené demonštrácie proti dekrétu prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra Interfax.