Vláda súhlasí s jednokolovou voľbou županov

Vláda súhlasila s návrhom viacerých koaličných poslancov NR SR, ktorí chcú jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov.

vláda
Vláda počas rokovania.
Autor: ,

Zákonodarcovia zároveň chcú, aby sa regionálne voľby konali v rovnakom termíne ako komunálne, preto do parlamentu predložili návrh novely ústavy a tiež novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva.

Cieľom novely ústavy je predĺženie volebného obdobia orgánov vyšších územných celkov pre jedny voľby na päť rokov, a to pre voľby, ktoré budú v roku 2017. Tým sa vytvorí možnosť, aby sa voľby do orgánov samosprávy obcí a orgánov vyšších územných celkov v roku 2022 mohli konať v jeden deň. Predkladatelia argumentujú, že zjednotením volebného obdobia možno vytvoriť právne podmienky pre to, aby sa voľby orgánov samosprávy obcí a vyšších územných celkov mohli konať v rovnakom čase.

„Pre voliča to znamená voliť tieto orgány v jeden deň, na rovnakom mieste, čo mu v konečnom dôsledku nielen usporí čas, ale najmä zvýši pozornosť vo vzťahu ku kandidátom a prirodzenému výberu tých z nich, ktorí sú spôsobilí plniť jeho predstavy v jednotlivých orgánoch. Pre kandidátov a politické strany by mal takýto postup vyvolať kreatívnejšie programy a zlepšiť výber kandidátov pre jednotlivé funkcie,“ zdôvodnili svoj návrh poslanci Vladimír Faič, Martin Glváč, Tibor Glenda, Gábor Gál, Andrej Hrnčiar, Dušan Jarjabek a Martin Nemky.

Existujú však obavy, že jednokolové voľby môžu posilniť extrémistov. Podľa ministra kultúry Mareka Maďariča to je teória. „Ako zdôvodníte, že dnes je županom v Banskej Bystrici Marian Kotleba? Dostal sa tam dvojkolovou voľbou,“ povedal Maďarič s tým, že pri voľbách rozhoduje viacero faktorov a aj pri dvojkolových voľbách môže nastať prekvapenie, kto sa napokon predsedom VÚC stane. „Myslím si, že ak neextrémistickým politickým stranám záleží na tom, aby nevíťazili extrémisti, tak majú konať v tom zmysle a nevyhovárať sa. Sú iné možnosti a nástroje, ako nedopustiť výhru extrémistov,“ povedal Maďarič. Nemyslí si však, že šetrenie peňazí je jediný argument. „Demokracia niečo stojí,“ dodal.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v súvislosti s návrhom na prípadne volebné zmeny uviedla, že prínos kumulácie volieb je zrejmý. Nejde len o financie, ale aj o zvýšenie volebnej účasti, dodala. V súvislosti s návrhom na zrušenie druhého kola pri voľbe županov ministerka konštatovala, že ona nie je špeciálnym zástancom ani jedného modelu a vníma návrh na zrušenie druhého kola ako legitímnu úvahu. Nie je si istá, či je to dvojkolová voľba, ktorá zabráni nástupu Mariana Kotlebu. Zdôraznila, že v tomto smere treba sústredenú politickú prácu bez ohľadu na to, či budú jednokolové alebo dvojkolové voľby.

Novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú taktiež posunuli poslanci do druhého čítania, má stanoviť jednokolovú voľbu predsedu samosprávneho kraja. Poslanci v návrhu pripomínajú, že pravidlo jednokolovej voľby sa uplatňuje aj pri voľbách starostov obcí a primátorov miest, pričom postavenie a zodpovednosť primátorov veľkých krajských miest sú porovnateľné s postavením a zodpovednosťou predsedov samosprávnych krajov.

Zmenou zákona by podľa predkladateľov došlo k významnej úspore peňazí. Napríklad vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa druhé kolo volieb v tomto čase nekonalo, ušetrilo by sa približne 2,4 milióna eur.

Súvisiace články:

vlada, rokovanie, andrej danko,

Danko: Ak sa nezmení stav v energetike, v koalícii nebudem

19.02.2017 13:49

Do parlamentu sa podarilo vniesť kultúru a opozícia si uvedomila, že treba niektoré veci zmeniť. Povedal to v nedeľu predseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko.

Robert Fico

Robert Fico už vie, kam sa odsťahuje z Bonaparte

18.02.2017 18:00

Predseda vlády Robert Fico má vyhliadnutý dom, kam by sa mal v budúcnosti sťahovať.

Peter Gajdoš

Minister Gajdoš v apríli skončí vo funkcii, tvrdí Galko

18.02.2017 15:55

Minister obrany Peter Gajdoš má k 1. aprílu skončiť v ministerskej funkcii. Poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) to povedal v Sobotných dialógoch na Rádiu Slovensko.

bankrot, bezdomovec, dievča, pomoc, jablko, muž, človek na ulici,

Na Slovensku bankrotujú stovky ľudí, budú ich tisíce?

19.02.2017 20:00

Na Slovensku sa pohybuje v bludnom kruhu dlžôb okolo 100-tisíc osôb.

John Kelly

Vláda USA pripravila nové smernice pre deportáciu prisťahovalcov

19.02.2017 19:39

Americký minister pre vnútornú bezpečnosť John F. Kelly podpísal dve smernice, ktoré posilnia právomoci orgánov pri zadržiavaní a deportáciách nelegálnych prisťahovalcov.

Matteo Renzi, Taliansko

Expremiér Renzi odstúpil z funkcie predsedu Demokratickej strany

19.02.2017 19:34

Bývalý taliansky premiér Matteo Renzi odstúpil v nedeľu z funkcie predsedu vládnucej Demokratickej strany (PD).

Lukašenko

Po Minsku protestovali proti Lukašenkovmu dekrétu ďalšie mestá

19.02.2017 18:52

V niekoľkých mestách v Bielorusku sa v nedeľu konali nepovolené demonštrácie proti dekrétu prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra Interfax.