Kto bude novým šéfom regulačného úradu?

O novom predsedovi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví vládni partneri ešte stále nerozhodli, ale už je zrejmé, že so svojimi právomocami bude slabší ako jeho predchodca.

Peter Žiga
„V tejto chvíli ani nepoviem, ktorým smerom sa to uberá, pretože diskusia ešte neprebehla,“ reagoval v stredu minister hospodárstva Peter Žiga.
Autor: ,

Zvažujú sa viaceré možnosti, že by rozhodnutia regulačného úradu podpisoval nielen jeho šéf, ale aj podpredseda alebo by pribudol ešte jeden podpredseda.

„V tejto chvíli ani nepoviem, ktorým smerom sa to uberá, pretože diskusia ešte neprebehla,“ reagoval v stredu minister hospodárstva Peter Žiga zo Smeru na otázku obsadenia šéfa regulačného úradu. Jeho meno ešte predtým, ako ho schváli vláda, prediskutuje premiér Robert Fico s prezidentom Andrejom Kiskom. Ten totiž kandidáta vlády môže aj nemusí vymenovať. Vládni partneri v utorok rokovali o situácii v energetickom biznise a v debate majú pokračovať vo štvrtok. SNS opakovane zdôrazňuje potrebu vytvorenia štátneho energetického holdingu, ktorý by ovládal štátne podiely v energetických firmách.

Ekonóm Pavol Kárász, ktorý je poradcom premiéra, označil prípadný vznik holdingu za dobrú myšlienku. „V energetike sa vytvorí prehľadnejší systém a poriadok, ako je teraz. Je to dobré aj z toho hľadiska, že jednotliví členovia štátu v dozorných radách v energetických podnikoch budú môcť byť jednotne metodicky usmerňovaní,“ uviedol ekonóm.

Otázkou je, či sa vytvorí úplne nový podnik, alebo sa využije už existujúce štruktúra v podobe materskej firmy Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), ktorú stopercentne ovláda štát. Ďalšou možnosťou je, že by sa namiesto holdingu posilnila úloha ministerstva hospodárstva pri dozorovaní hospodárenia v energetike.

Čítajte viac

„Viem si predstaviť aj alternatívu energetického holdingu, viem si predstaviť aj posilnenie pozície ministerstva hospodárstva,“ povedal v stredu minister Žiga. V prípade holdingu by malo podľa Žigu ísť o vážneho hráča v energetike, akými sú napríklad maďarský MOL, český ČEZ alebo francúzska spoločnosť EdF.

O vytvorení holdingu uvažovala aj bývalá vláda Smeru, napokon však z toho zišlo. Premiér vidí vo vytvorení holdingu výhody. „Bol by schopný napríklad aktívnejšie pôsobiť na finančných trhoch. Mohol by viacej investovať,“ hovoril počas víkendu v TA3.

Holding by mal následne posilniť postavenie štátu v časti sprivatizovaných energetických podnikoch. Štát zvažuje zväčšiť svoj podiel v Slovenských elektrárňach, ktorý v súčasnosti predstavuje 34 percent, zvyšných 66 percent je v súkromných rukách. V prípade, že by sa taliansky spoluvlastník Enel rozhodol svoje akcie predať, štát by sa mohol podľa Fica uchádzať o ďalších 17 percent a držal by tak v rukách celkovo 51 percent akcií.

Štát v uplynulom období už posilňoval svoju pozíciu v strategických podnikoch. V roku 2014 získal plnú kontrolu nad SPP, a to podiel 49-percentného balíka akcií, ktorý vlastnil český Energetický a průmyslový holding. Súkromnej spoločnosti však zostal 49-percentný podiel vrátane manažérskych právomocí v oblasti tranzitu a vnútroštátnej distribúcie plynu. Premiér Fico tvrdil, že prevzatím SPP zaručuje nezvyšovanie cien plynu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
ministerstvo kultúry,

Odluka cirkví od štátu nie je témou

28.02.2017 07:00

Ročne idú na podporu cirkví milióny eur z verejných peňazí. Snaha zmeniť ich financovanie je dodnes bez výsledku.

doktor, lekár, pacient, ambulancia, ordinačné hodiny

Koľko naozaj ordinujú lekári?

28.02.2017 07:00

Ordinačné hodiny rozdelili zdravotníkov. Asociácia nemocníc sa pustila do všeobecných lekárov, vyčíta im, že nedodržiavajú ordinačné hodiny.

V4, Robert Fico, Bohuslav Sobotka, Beata Szydlová, Viktor Orbán,

Summit V4 o kvalite potravín bude vo štvrtok vo Varšave

27.02.2017 18:43

Summit V4 o problematike dvojakej kvality potravín v rámci členských štátov Európskej únie (EÚ) sa uskutoční z iniciatívy Slovenska vo štvrtok vo Varšave.

Marián Šóth, Asociácia súkromných lekárov

ASL: Opatrenia ozdravného plánu VšZP prenesú riziko na občanov

28.02.2017 10:36

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR nikde nenašla objektívne zdôvodnenie návrhov ozdravného plánu, respektíve na základe čoho konkrétne návrhy vznikli.

Nicola Sturgeonová

Sturgeonová: Za druhé škótske referendum bude zodpovedná Mayová

28.02.2017 10:27

Škótska premiérka Nicole Sturgeonová povedala, že ak dôjde k druhému referendu o nezávislosti Škótska, bude za to zodpovedná premiérka Theresa Mayová.

polícia, Berlín, razia, radikál, islamisti, Nemecko

Nemecká polícia vykonáva v Berlíne raziu proti islamistom

28.02.2017 10:17

V Berlíne je od dnešného rána rušno. Tamojšia polícia vykonáva raziu proti radikálnym islamistom. Prehľadáva predovšetkým miesta spojené s činnosťou mešity vo štvrti Moabit.

vojak, Afganistan, Afganec, Kandahár, húfnica

Afganský policajt zastrelil najmenej 11 kolegov

28.02.2017 10:02

Najmenej 11 afganských policajtov zahynulo v pondelok na kontrolnom stanovišti v provincii Helmand, keď na nich začal strieľať jeden z kolegov.