Drucker: Vyjadrenia Beblavého o odštátnení nemocníc sú nezmysly

Vyjadrenia nezaradeného poslanca NR Miroslava Beblavého o odštátnení štyroch nemocníc považuje minister zdravotníctva Tomáš Drucker za nezmysly. Podľa neho je vysoko nezodpovedné, že takýmto spôsobom dezinformuje a podsúva informácie.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker
Autor: ,

Ako povedal vo štvrtok na brífingu, „dvere na ministerstve zdravotníctva sú otvorené“. „Ak niekto má záujem dovysvetliť veci, informovať sa, sme pripravení. Určite toto uprednostňujem pred takýmto mediálnym pingpongom,“ dodal.

Drucker pripomenul, že VšZP zaznamenala za minulý rok stratu zhruba 200 miliónov eur, čo znamená, že jej vlastné imanie je v mínuse 80 miliónov eur. „Týchto mínus 80 miliónov je dôvodom, prečo je v ozdravnom pláne. Pokiaľ bude mať záporné vlastné imanie, dovtedy bude v ozdravnom pláne,“ doplnil minister. 

Čítajte viac

Šéf rezortu zdravotníctva  vysvetlil, že aj keď ušetrí VšZP 115 miliónov eur na nákladoch, aj keď by do nej prišlo ďalších 100 miliónov eur z výnosov a 60 miliónov eur z úveru, aj tak bude mať záporné vlastné imanie. „Ak aj pripustím, že Všeobecná zdravotná poisťovňa začne vykazovať zisk od roku 2018 na úrovni 10, 12 miliónov eur, tak nám potrvá zhruba 16 rokov, kým splatíme túto stratu. Ak pripočítam už terajšie dva roky, tak to 18 rokov chceme mať zdravotnú poisťovňu vystavenú ozdravnému plánu?“ pýta sa Drucker.

Minister povedal, že ak „diskutujeme o možnosti ako čo najrýchlejšie dostať VšZP spod ozdravného plánu, znamená to, že musíme stabilizovať vlastné imanie“. „Na toto slúži napríklad aj možnosť vloženia časti akcií, povedzme našich národných srdcovo-cievnych ústavov, ktoré sú vlastnené 100-percentne Slovenskou republikou,“ konštatoval s tým, že sa nemení manažérska kontrola.

Nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý v stredu vyzval premiéra Roberta Fica, aby zastavil proces odštátnenia štyroch kľúčových nemocníc na Slovensku. Podľa neho ide o Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici, Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Košiciach a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach. Veľká časť akcií týchto nemocníc sa má totiž podľa Beblavého stať majetkom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Podľa Beblavého ide o významnú hrozbu pre slovenské zdravotníctvo. "Je to snaha ministerstva zdravotníctva riešiť krízu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá sa vzhľadom na bačovanie predchádzajúceho vedenia ocitla v situácii blízkej krachu“ povedal. 

Celú operáciu považuje opozičný poslanec len za účtovný trik, keďže prítomnosť akcií týchto nemocníc v účtovníctve VšZP samotnej poisťovni neprinesie ani euro. Nemyslí si, že ide o vhodný spôsob ako ozdravovať VšZP. "Otvára sa možnosť špekulatívnej a netransparentnej privatizácie týchto štyroch nemocníc, a to už formou exekúcie alebo rozhodnutím vedenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne,“ povedal Beblavý. Manažment VšZP sa tak podľa neho dostane do konfliktu záujmov, keďže sa stane akcionárom štyroch nemocníc. "Medzi nákupcami, teda poisťovňami a poskytovateľmi nemá byť priame personálne prepojenie, pretože to ničí súťaž“, tvrdí.

Akcie spomínaných štyroch nemocníc sú v súčasnosti podľa Beblavého vo vlastníctve štátu, a preto ich nie je možné exekvovať. Ak však prejdú pod VšZP, tak sa tým formálne odštátnia a z právneho hľadiska sa stanú súkromným majetkom, tvrdí Beblavý. „"Stačilo by, aby mala Všeobecná zdravotná poisťovňa dlhy a exekútor môže exekvovať akcie týchto nemocníc,“ upozornil. Podľa neho sa tak otvára priestor pre špekulatívnu privatizáciu štyroch štátnych nemocníc. Druhou možnosťou je podľa neho možné rozhodnutie manažmentu VšZP o predaji akcií nemocníc.

Ak akcie nemocníc prejdú do majetku VšZP, tieto nemocnice podľa Beblavého prestanú podliehať verejnej kontrole, keďže dcérske firmy štátnych spoločností pod verejnú kontrolu nespadajú. Ako dodal, nebude tak možné postihovať predstaviteľov nemocníc za prípadné zneužívanie funkcie, kontrolovať majetkové a príjmové pomery manažmentov nemocníc, či regulovať odmeňovanie členov orgánov nemocníc.

ministerstvo kultúry,

Odluka cirkví od štátu nie je témou

28.02.2017 07:00

Ročne idú na podporu cirkví milióny eur z verejných peňazí. Snaha zmeniť ich financovanie je dodnes bez výsledku.

doktor, lekár, pacient, ambulancia, ordinačné hodiny

Koľko naozaj ordinujú lekári?

28.02.2017 07:00

Ordinačné hodiny rozdelili zdravotníkov. Asociácia nemocníc sa pustila do všeobecných lekárov, vyčíta im, že nedodržiavajú ordinačné hodiny.

V4, Robert Fico, Bohuslav Sobotka, Beata Szydlová, Viktor Orbán,

Summit V4 o kvalite potravín bude vo štvrtok vo Varšave

27.02.2017 18:43

Summit V4 o problematike dvojakej kvality potravín v rámci členských štátov Európskej únie (EÚ) sa uskutoční z iniciatívy Slovenska vo štvrtok vo Varšave.

Marián Šóth, Asociácia súkromných lekárov

ASL: Opatrenia ozdravného plánu VšZP prenesú riziko na občanov

28.02.2017 10:36

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR nikde nenašla objektívne zdôvodnenie návrhov ozdravného plánu, respektíve na základe čoho konkrétne návrhy vznikli.

Nicola Sturgeonová

Sturgeonová: Za druhé škótske referendum bude zodpovedná Mayová

28.02.2017 10:27

Škótska premiérka Nicole Sturgeonová povedala, že ak dôjde k druhému referendu o nezávislosti Škótska, bude za to zodpovedná premiérka Theresa Mayová.

polícia, Berlín, razia, radikál, islamisti, Nemecko

Nemecká polícia vykonáva v Berlíne raziu proti islamistom

28.02.2017 10:17

V Berlíne je od dnešného rána rušno. Tamojšia polícia vykonáva raziu proti radikálnym islamistom. Prehľadáva predovšetkým miesta spojené s činnosťou mešity vo štvrti Moabit.

vojak, Afganistan, Afganec, Kandahár, húfnica

Afganský policajt zastrelil najmenej 11 kolegov

28.02.2017 10:02

Najmenej 11 afganských policajtov zahynulo v pondelok na kontrolnom stanovišti v provincii Helmand, keď na nich začal strieľať jeden z kolegov.