Prieskum: Na Slovensku ubudlo zástancov diktatúry a odchodu z EÚ

Na Slovensku ubudlo zástancov nastolenia diktatúry, ako aj odchodu krajiny z EÚ. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý si nechal vypracovať mimovládny Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

Kým ešte na prelome minulého októbra a novembra za alternatívu súčasného stavu demokracie považovalo 23,9 percenta respondentov zrušenie parlamentného systému a nastolenie diktatúry, tento rok v januári tento názor zastávalo už len 16 percent opýtaných. Klesol aj podiel Slovákov, ktorí uprednostňujú vystúpenie krajiny z EÚ, a to 28 až 30 percent z predchádzajúcich 35 percent.

„Príčiny týchto zmien nepoznáme. Môžeme sa len domnievať, že názory ľudí mohla ovplyvniť široká medializácia výsledkov novembrového prieskumu či pomerne intenzívna diskusia o podstate liberálnej demokracie,“ uviedlo INEKO.

Podľa Martina Slosiarika z agentúry Focus, ktorá prieskumy vykonala, spomínané rozdiely vo výsledkoch oboch prieskumov môžu byť vyvolané istou mierou neistoty ľudí ohľadom vývoja bezpečnostnej situácie vo svete.

Odchod Slovenska z EÚ otvorene presadzuje krajne pravicová strana Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá tiež zbiera podpisy pod petíciu za vypísanie referenda o tejto otázke.

Čítajte viac

Odborníci pôvodný prieskum spochybnili vzhľadom na znenie otázky o alternatíve voči súčasnej demokracii. Toto znenie mohlo spôsobiť skreslenie výsledkov smerom nahor. Preto sa uskutočnil nový prieskum s upravenou formou zberu údajov.

INEKO uviedlo, že väčšina Slovákov demokraciu podporuje a jej kritici sú v značnej menšine. Viac ako dve tretiny respondentov sa v súvislosti s možným zdokonalením demokracie vyslovili za väčšiu angažovanosť slušných ľudí pri spravovaní verejných záležitostí. Takmer dve tretiny opýtaných by uvítali posilnenie nezávislosti a odbornosti policajných vyšetrovateľov, prokuratúry, súdnictva a kontrolných a regulačných orgánov.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

zbran, eu, sviečky

Brusel v boji proti terorizmu sprísni držanie zbraní

27.03.2017 07:00

Aj pre slovenské samopaly, ktoré kolujú na európskom čiernom trhu, sa mení smernica Európskej únie o zbraniach.

Danko, stretnutie s prezidentom, Kiska, prezidentský palác

Prezident Kiska odcestoval na návštevu Izraela a Palestíny

26.03.2017 16:06

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes odcestoval na štátnu návštevu Izraela a pracovnú návštevu Palestíny, ktorá sa uskutoční v dňoch 27. až 30. marca.

NATO, vojaci

Cez Slovensko sa budú opäť presúvať spojenci s technikou

27.03.2017 10:02

Cez územie Slovenska sa bude tento týždeň opäť presúvať vojenská technika. Pôjde spolu o 15 cestných tranzitov spojeneckých ozbrojených síl.

Česko, koruna, mena, peniaze

Zvýšenie sily českej koruny očakávajú ekonómovia už v apríli

27.03.2017 10:00

Devízové ​​intervencie ukončí Česká národná banka zrejme už v apríli, vyplýva z odhadov viacerých českých analytikov.

navaľný, rusko, protest

EÚ a USA odsúdili zadržanie protestujúcich proti korupcii v Rusku

27.03.2017 09:47

V policajnej cele skončil aj organizátor protestov, opozičný líder Alexej Navaľnyj. S výzvou prepustiť zadržaných demonštrantov sa na Rusko obrátili USA aj EÚ.

londýn, útok, terorista

Útočník z Londýna použil WhatsApp, firma by mala polícii pomôcť

27.03.2017 09:38

Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp.