Budaj spochybňuje úlohu Ústavného súdu pri zrušení Mečiarových amnestií

Poslanec Ján Budaj (OĽaNO-NOVA), ktorý predložil v parlamente vlastný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií, reaguje na koaličný návrh k spôsobu zrušenia amnestií. Vládny návrh riešenia popísal ako „zložitú a nečitateľnú koncepciu“.

Spochybnil úlohu Ústavného súdu v predloženom riešení. Pýta sa, či chce koalícia naozaj zrušiť Mečiarove amnestie, alebo zmeniť celý ústavný systém, keďže má zmena fungovať aj do budúcnosti. (O podobe koaličného návrhu čítajte viac v správe: Fico: Máme definitívny návrh na zrušenie Mečiarových amnestií.)

Podľa Jána Budaja by sa malo o návrhu na zrušenie amnestií hlasovať neskôr než o týždeň, ako chce koalícia. Je ochotný o návrhu rokovať, po stretnutí s právnikmi, aktivistami či Annou Remiášovou, ale vyzýva: „Zrušme Mečiarove amnestie tak jednoducho a prosto, ako boli navrhnuté.“

Čítajte viac

K návrhu koalície sa vyjadril aj poslanec za SaS Martin Poliačik, ktorý nepovažuje zmenu Ústavy SR za potrebnú na to, aby boli Mečiarove amnestie právne zrušené. (Viac v správe: Poliačik: Na zrušenie Mečiarových amnestií nie je zmena ústavy nutná.)

Národná rada ešte vlani posunula návrh ústavného zákona poslanca Jána Budaja z OĽaNO o zrušení časti Mečiarových amnestií do druhého čítania. Definitívne sa malo o zákone hlasovať už vo februári. Napokon sa hlasovanie presunulo na nadchádzajúcu marcovú schôdzu parlamentu.

VIA IURIS: Koaličný návrh komplikuje celý proces

Riešenie Mečiarových amnestií, ktoré v stredu predstavila vládna koalícia, zbytočne komplikuje proces a presúva zodpovednosť zo 150 priamo volených poslancov parlamentu na 13 sudcov Ústavného súdu SR. Uvádza sa to vo vyhlásení organizácie VIA IURIS.

Ako uviedla programová riaditeľka zdru­ženia Zuzana Čaputová, to, čo sa mohlo urobiť jedným krokom v NR SR, teraz bude treba urobiť dvoma krokmi. „Prvým v NR SR a druhým na Ústavnom súde SR. Ústavný súd tak bude mať právomoc zablokovať zrušenie Mečiarových amnestií,“ uviedla.

Ako skonštatoval Marián Giba z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty UK, zo zverejneného návrhu vyplýva, že tým, že amnestie formálne nebudú rušené ústavným zákonom, ale uznesením národnej rady, nevznikne precedens, že by Ústavný súd SR posudzoval ús­tavný zákon.

Súvisiace články:

Danko, stretnutie s prezidentom, Kiska, prezidentský palác

Prezident Kiska odcestoval na návštevu Izraela a Palestíny

26.03.2017 16:06

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes odcestoval na štátnu návštevu Izraela a pracovnú návštevu Palestíny, ktorá sa uskutoční v dňoch 27. až 30. marca.

vládna koalícia, koalícia, fico, danko, bugár,

K súčasnej vláde nebola alternatíva, tvrdia lídri koalície

26.03.2017 15:50

Lídri strán vládnej koalície trvajú na tom, že súčasná vláda bola po minuloročných voľbách jedinou možnou alternatívou.

škola, žiak, žiaci, gymnázium, stredná

Maturita bez slovenčiny?

26.03.2017 15:00

Maturita z materinského jazyka by pre gymnazistov nemusela byť povinná.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.