Fegyveres: Mal som strach o život

Oskar Fegyveres a vyšetrovateľ Peter Vačok. Dvaja ľudia, ktorí boli pri zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča a následnom vyšetrovaní tohto zločinu v prvej línii. Obidvaja v nedeľu prehovorili v televízii Markíza, čo pred 22 rokmi prežívali.

Oskar Fegyveres
Oskar Fegyveres.
Autor: ,

Bývalý siskár Fegyveres sa rozhovoril o tom, čo sa v ten deň 31. augusta 1995 na ceste zo Svätého Jura pri Bratislave, kde mladý Kováč býval, do hlavného mesta udialo.

„My sme mali sledovať cieľ a zatarasiť cestu. Čakali sme na pokyn,“ spomínal Fegyveres. Priznal, že nevedel, o koho ide, ani prečo majú zatarasiť cestu. To, že to bol syn prezidenta, sa dozvedel až neskôr.

Čítajte viac

„My sme mali sledovať osobu s tajným menom,“ reagoval korunný svedok tohto zločinu. Aj dnes je naďalej presvedčený, že za zavlečením bola tajná služba. Dodal, že použili autá aj techniku patriacu SIS-ke.

Podľa Fegyveresa tí, čo zastavili auto, kričali policajná akcia a mierili na Kováča zbraňou a kázali mu vystúpiť. Keď odmietol, tak ho z jeho Mercedesu vytiahli a naložili do iného auta. O tom, že ho uniesli za hranice do Rakúska, sa dozvedel až z rádia. O pár dní ho navštívil policajný vyšetrovateľ Vačok a na výsluchu vypovedal, kto za tým stál.

Advokát Vačok uviedol, že SIS-ka kontrolovala políciu pri vyšetrovaní. Na poradu vyšetrovacieho tímu prišiel aj námestník tajnej služby Jaroslav Svěchota, upozornil Vačok. „Prvé týždne polícia tento zločin vyšetrovala. Dokonca som mal mená štyroch siskárov. Traja skončili aj v cele predbežného zadržania. Tých sme obvinili do dvoch týždňov,“ povedal bývalý vyšetrovateľ, ktorého z prípadu tiež ako jeho predchodcu v októbri 1995 odvolal minister vnútra.

Dočkal sa aj trestného stíhania, že porušil zákon. To mu však nakoniec orgány činné v trestnom konaní nedokázali. Vačok porozprával, že Fegyveres mu na výsluchu prezradil, že má strach o život a opustí Slovensko. Korunný svedok sa najprv zdržiaval v Maďarsku.

Jeho priateľ a bývalý kolega z polície Róbert Remiáš mu robil spojku s domovom. Neskôr, keď sa na ich stretnutí objavili autá s nitrianskymi ešpézetkami, o ktorých vedeli, že patria podsvetiu, tak podľa Fegyveresa dostal strach aj Remiáš.

Prestal za ním chodiť tak často a plánoval aj s manželkou odísť na Moravu. „To však už nestihol,“ poznamenal jeho priateľ. Podľa neho za výbuchom Remiášovho auta stála tiež tajná služba. „SIS a podsvetie si poskytovali rôzne služby,“ podčiarkol bývalý tajný.

Vačok aj Fegyveres veria, že sa politici dohodnú a amnestie, ktoré dodnes bránia postaveniu vinníkov pred súd, sa napokon po 20 rokoch zrušia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Donald Trump, Melania Trumpová

Podľa súdu vo Virgínii je Trumpov imigračný dekrét oprávnený

24.03.2017 20:01

Federálny súd vo Virgínii dnes potvrdil oprávnenosť kontroverzného imigračného dekrétu prezidenta Donalda Trumpa a odmietol výhrady, že nariadenie je diskriminačné.

KOALÍCIA: Robert Fico

Fico: Rímsku deklaráciu podpíšu zrejme všetky krajiny

24.03.2017 17:13

Hoci pôvodne malo Grécko a Poľsko výhrady k Rímskej deklarácii, po diskusiách s nimi to vyzerá tak, že ich podpis pod vyhlásením nebude chýbať.

Robert Fico, kladenie venca, holokaust

Fico: Tí, čo velebia Slovenský štát, klamú

24.03.2017 15:51

Od odchodu prvého židovského transportu zo Slovenska do nemeckého nacistického koncentračného tábora Auschwitz uplynie v sobotu 75 rokov.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump viní z neúspechu boja proti Obamacare demokratov

24.03.2017 20:57, aktualizované: 22:54

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.