Budaj: Nie je dôvod na skrátené legislatívne konanie k amnestiám

Opozičný poslanec Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) a predkladateľ návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií pred rokovaním so šéfom parlamentu povedal, že nie je dôvod na skrátené legislatívne konanie o zmene ústavy, ktorá suvisí s rušením Mečiarových amnestií.

Ján Budaj
Poslanec NR SR Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) predložil v parlamente vlastný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií.
Autor: ,

Zástupcovia parlamentných poslaneckých klubov budú o postupe pri rušení amnestií Vladimíra Mečiara pokračovať v utorok ráno. Ako povedal v pondelok na tlačovej besede poslanec NR SR Ján Budaj, na rokovaní sa nedohodli, či a kedy sa bude rokovať o zrušení amnestií.

Zároveň zdôraznil, že opozičné strany žiadali, aby sa o amnestiách nerokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.

„Predseda NR SR Andrej Danko má záujem o vytvorení širokého konsenzu pri rušení amnestií,“ povedal Budaj s tým, že opozícia nepodporí procedúru rušenia amnestií do 48 hodín, ako to navrhuje koalícia. „Nie je možné, aby sa ústavný zákon, na ktorý sa čaká 20 rokov, na rušenie amorálnych amnestií prijímal za 48 hodín,“ vyhlásil Budaj.

Andrej Danko taktiež nepriblížil, o čom sa rozprával s opozičnými lídrami na grémiu a zdôraznil, že v diskusii budú pokračovať zajtra. Zdôraznil tiež, že sa budú snažiť nájsť konsenzus.

Čítajte viac

Za viac času na diskusiu sa v pondelok vyslovil aj prezident Andrej Kiska. „Na zrušenie Mečiarových amnestií čakáme 20 rokov, preto nechajme prebehnúť diskusiu,“ povedal Kiska, ktorý súčasne poprosil koalíciu aj opozíciu v tejto veci o vzájomné porozumenie. (Viac v správe Kiska žiada viac času na diskusiu k zrušeniu Mečiarových amnestií.)

Skupina nezaradených poslancov (Miroslav Beblavý, Viera Dubačová, Katarína Macháčková, Jozef Mihál, Simona Petrík, Zuzana Zimenová a Oto Žarnay) sa v pondelok vyjadrila, že preferuje pôvodný návrh poslanca Budaja, vládny návrh podporí iba, ak budú splnené dve podmienky – ak sa prehodnotí úloha Ústavného súdu v celom procese a ak z neho budú vylúčení zaujatí sudcovia. (Viac v správe: Nezaradení preferujú Budajov návrh, vládny podporia len s podmienkami.)

Súvisiace články:

Donald Trump, Melania Trumpová

Podľa súdu vo Virgínii je Trumpov imigračný dekrét oprávnený

24.03.2017 20:01

Federálny súd vo Virgínii dnes potvrdil oprávnenosť kontroverzného imigračného dekrétu prezidenta Donalda Trumpa a odmietol výhrady, že nariadenie je diskriminačné.

KOALÍCIA: Robert Fico

Fico: Rímsku deklaráciu podpíšu zrejme všetky krajiny

24.03.2017 17:13

Hoci pôvodne malo Grécko a Poľsko výhrady k Rímskej deklarácii, po diskusiách s nimi to vyzerá tak, že ich podpis pod vyhlásením nebude chýbať.

Robert Fico, kladenie venca, holokaust

Fico: Tí, čo velebia Slovenský štát, klamú

24.03.2017 15:51

Od odchodu prvého židovského transportu zo Slovenska do nemeckého nacistického koncentračného tábora Auschwitz uplynie v sobotu 75 rokov.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump viní z neúspechu boja proti Obamacare demokratov

24.03.2017 20:57, aktualizované: 22:54

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.