Na protest pred Haščákov dom prišlo okolo 100 ľudí

Lídri mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS), Spolu a KDH vo štvrtok poobede organizovali protest pred domom šéfa Penty Jaroslava Haščáka. Konal sa od piatej popoludní. Prišlo naň len okolo 100 ľudí vrátane predstaviteľov politických strán PS, Spolu, KDH, Za ľudí a tiež médií. Lídri strán na ňom povedali, že sa neboja skorumpovaných politikov a ani oligarchov, ktorí ich korumpujú.

17.10.2019 18:18
debata (193)

VIDEO: Ľudia sa pre nahrávku Gorila zhromaždili pred vilou šéfa Penty Jaroslava Haščáka v Záhorskej Bystrici.

Video

Protestným zhromaždením v Záhorskej Bystrici reagovali na údajnú nahrávku z kauzy Gorila, ku ktorej sa v stredu 16. októbra dostali viaceré médiá. Práve Penta je spájaná s kauzou Gorila, aj keď to jej predstavitelia odmietajú. Pre uniknuté nahrávky finančná skupina podáva trestné oznámenie.

„Pripravujeme legislatívu z pracovným názvom Lex Haščák, ktorá bude reagovať na aktuálnu situáciu. Zmeny chceme predložiť v skrátenom legislatívnom konaní ešte v tomto volebnom období," uviedol Miroslav Beblavý (Spolu). Nahrávka Gorily je podľa predsedu Progresívneho Slovenska Michala Trubana najdôležitejší dôkaz o najväčšom korupčnom pakte v novodobej histórii Slovenska.

Líder KDH Alojz Hlina dodal, že protest je na správnom mieste. „Stojíme tu práve teraz, keď je ideálna príležitosť na ten správny reštart Slovenska, ktorý sa mal odohrať už dávno," povedal. Volebný líder koalície PS/Spolu Michal Truban vo svojom príhovore povedal, že práve pre tieto prípady je potrebné vymeniť súčasných politikov.

Na proteste vystúpil aj Juraj Šeliga zo strany Za ľudí či Caroline Líšková, bývalá kandidátka KDH na bratislavskú primátorku.


VIDEO: Protestujúci nechali Haščákovi odkazy na plote. V pozadí je jeho vila.
Video

Viaceré redakcie slovenských médií dostali v stredu doobeda mailom link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Pravosť záznamu zatiaľ nikto nepotvrdil. Skupina Penta, ktorej spolumajiteľ Jaroslav Haščák má byť jedným z aktérov na nahrávke, už avizovala, že podá v tejto súvislosti trestné oznámenie. Penta autenticitu nahrávky spochybňuje. Na zázname je napr. aj bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek, alebo bývalý premiér Robert Fico.

Kauza Gorila

Spis SIS známy ako Gorila spoznala verejnosť v decembri 2011. Vzniknúť mal ešte v roku 2006 a obsahoval prepisy odpočúvaní z konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave. V spise sa píše o rozsiahlej korupcii pri privazitácii za druhej Dzurindovej vlády, o systéme legalizácie provízií, kupovaní poslancov Národnej rady a tiež o prepojení politikov a vysokých predstaviteľov štátnej správy na finančnú skupinu Penta. Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana Kočnera. Jej autenticitu potvrdil pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica. Po zverejnení na internete spôsobili tieto informácie dovtedy nevídané pouličné protesty. Na vyšetrenie kauzy bol zostavený špeciálny tím policajtov.

Spolumajiteľ investičnej skupiny Penta Jaroslav Haščák sa spomína aj nahrávke medzi Marianom Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, kde sa hovorí o kompromitujúcich materiáloch zo spisu Gorila. Kočner v nej, okrem iného, varoval Trnku, že ho zabijú. Dôvodom malo byť, že Trnka sa pokúsil vydierať Haščáka Gorilou, teda nahrávkou jeho rozhovorov v konšpiračnom byte, o ktorej bol Haščák presvedčený, že už neexistuje.

Zhromaždenia naplánovala na piatok aj iniciatíva Za slušné Slovensko. Tá žiada odstúpenie predsedu Smeru Roberta Fica. Odísť z funkcií by mali aj prokurátori Dobroslav Trnka a Dušan Kováčik, ako aj sudkyňa Monika Jankovská. Aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár by mal podľa Karolíny Farskej z iniciatívy urýchlene konať alebo odstúpiť.

© Autorské práva vyhradené

193 debata chyba
Viac na túto tému: #Penta #KDH #kauza Gorila #Jaroslav Haščák