Naď žiada o pomoc zdravotníkov. Vyzval lekársku komoru, aby vymenila šéfa

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) nevylúčil prípadnú mobilizáciu zdravotníkov v súvislosti s celoplošným testovaním na ochorenie COVID-19. Tvrdí, že robia všetko pre to, aby tomu zabránili. Na štvrtkovej tlačovej konferencii informoval, že k politickému rozhodnutiu ešte nedošlo, čakajú aj na čísla od súkromných nemocníc, koľko personálu budú vedieť poskytnúť.

29.10.2020 11:13 , aktualizované: 16:56
debata (1056)

Ako bude vyzerať plošné testovanie? Premiér Matovič informuje o podrobnostiach.

„Robíme všetko pre to, aby sme k mobilizácii nepristúpili. Oceňujem, že sa nám hlásia tí, ktorí nečakajú na papier o mobilizácii. Zatiaľ sme neurobili žiadne rozhodnutie, ale máme pripravené dokumenty na to, aby sme vybraný personál v niektorých regiónoch mobilizovali, ak to bude nevyhnutné,“ skonštatoval.

Vyzval preto zdravotníkov, ktorí môžu robiť samotné stery, ako aj ich vyhodnocovanie, aby sa prihlásili na stránke somzodpovedny.sk. Od stredy popoludnia do štvrtka rána sa registrovalo podľa jeho slov 1100 ľudí, najmä zdravotníkov. Zdôraznil však, že naďalej potrebujú kvalifikovanejší personál na odoberanie vzoriek. Aj na jeden, aj druhý deň by sa nám hodilo 2000 až 3000 takých zdravotníkov, ktorí môžu robiť stery, povedal s tým, že by bolo dobré niektoré tímy aj prestriedať.

Dodal, že ešte nie je definitívne rozhodnuté ani o tom, či bude druhé kolo testovania. Nateraz je podľa neho zabezpečená logistická a materiálna pripravenosť celoplošného testovania tento víkend a postupne prevážajú do regiónov potrebný materiál, testy a certifikáty. Poďakoval sa samosprávam za ich prácu a verí, že spoločne to zvládnu.

VIDEO: Naďova výzva zdravotníkom.

Video

K ich odbremeneniu by mohlo podľa Naďa prispieť vytvorenie odberných miest vo veľkých firmách a nemocniciach. Dodal, že zatiaľ eviduje dohodu s 15 veľkými firmami o tom, že budú testovať nielen svojich zamestnancov. Zvlášť sa budú testovať aj strategické podniky nevyhnutné na chod štátu. Priblížil, že zabezpečujú testy aj pre štátne a súkromné nemocnice, ktoré otestujú svojich zamestnancov a pacientov.

Opätovne deklaroval bezpečnosť odberných miest. Nie je podľa neho dôvod obávať sa nákazy. Zatiaľ neeviduje, že by sa niekto nakazil pri pilotnom testovaní na Orave a v Bardejove. Odmieta tiež, že by sa na plošné testovanie zbytočne míňal materiál a sila zdravotníkov. Tvrdí, že akcia môže pomôcť predísť aj zhoršeniu situácie v nemocniciach.

V reakcii na to, že predseda Smeru Robert Fico chce v súvislosti s plošným testovaním iniciovať mimoriadnu schôdzu na vyslovenie nedôvery vláde Igora Matoviča (OĽANO), Naď uviedol, že je sklamaný z postupu opozície. „Umierajú ľudia, ktorí volili ako OĽANO, tak Smer,“ podotkol. Podľa vlastných slov veril, že všetci lídri politických strán sa pred akciou spoločne postavia a vyzvú ľudí, aby sa prišli dať pretestovať. „Som sklamaný, že sa to nestalo,“ dodal s tým, že na nikoho neútočil, ale prosil opozíciu, aby sa pridali.

Ministerstvo obrany (MO) SR už priblížilo, že zdravotnícku časť odberného tímu bude tvoriť vždy jedna osoba z kategórie A, ktorá realizuje výter. Môže to byť lekár, sestra, praktická sestra a zdravotnícky záchranár. Výtery v tíme s takouto osobou môžu robiť aj pôrodná asistentka, zdravotnícky laborant, študent medicíny (5. a 6. ročník), študent ošetrovateľstva (2. a 3. ročník – sestra) a študent urgentnej zdravotnej starostlivosti (2. a 3. ročník – zdravotnícky záchranár).

Minister obrany vyzval lekársku komoru, aby vymenila svojho šéfa

Video

Naď vyzval Slovenskú lekársku komoru (SLK), aby vymenila svojho šéfa. Mnoho lekárov sa podľa Naďa hanbí za to, čo povedal prezident lekárskej komory Marián Kollár na stredajšej tlačovej konferencii. Ten vyzval vládu, aby ešte raz zvážila celoplošné testovanie. Kollár tiež uviedol, že má vážne obavy, že rozhodnutie o plošnom testovaní nebolo vôbec odborné. Minister obrany pritom na tlačovej konferencii konštatoval, že prezident lekárskej komory dva dni predtým nehlasoval proti celoplošnému testovaniu, ale „loboval za súkromné spoločnosti, aby mohli robiť testy“. Kollár v reakcii vyzval ministra obrany, aby sa mu ospravedlnil.

Člen komory Ernest Sivík tiež v stredu konštatoval, že úmrtnosť na COVID-19 je na úrovni chrípky. „Nie, COVID nie je chrípka a ľudia, ktorí umierajú každý deň, umierajú preto, že takí ľudia ako doktor Kollár, sa pozerajú na svoju peňaženku a nie na to, čo sa deje v nemocniciach,“ dodal minister obrany. Jaroslav Naď vyzval všetkých ‚slušných‘ lekárov, zdravotné sestry a zdravotnícky personál, aby sa postavili za predstaviteľov vlády. „To, čo predviedol včera pán Kollár, bolo nenormálne,“ uzavrel.

Predseda vlády Igor Matovič na vyjadrenia lekárskej komory reagoval v stredu s tým, že mu „vybilo poistky“. „Chceme naozaj prikladať akúkoľvek váhu slovám týchto bludárov? Tu ide prezident Slovenskej lekárskej komory odkazovať lekárom a zdravotným sestrám, že nepotrebujú rúška a ochranné prostriedky, lebo my tu bojujeme s chrípkou? Po takomto tvrdení akýkoľvek názor tohto človeka nemá pre mňa absolútne žiadnu váhu,“ dodal premiér.

Polícia: Na návštevu cintorínov neplatí výnimka, zosnulých si pripomeňte doma

Návšteva cintorínov nie je medzi výnimkami zo zákazu vychádzania, pripomína polícia v súvislosti s blížiacim sa Sviatkom všetkých svätých (1. 11.). Apeluje preto na občanov, aby dodržiavali opatrenia a zosnulých si pripomenuli napríklad zapálením sviečky doma. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

„Vláda SR vyhlásila núdzový stav a zákaz vychádzania, opätovne si preto dovolíme apelovať na občanov, aby dôsledne dodržiavali opatrenia,“ vyzvala polícia. Ako podotkli, na návštevu cintorínov ešte bude vhodnejšie obdobie.

Polícia pokračuje tiež v kontrolách dodržiavania opatrení. Každý prípad porušenia rieši individuálne, poznamenala Bárdyová. V blokovom konaní hrozia občanom pokuty do 1000 eur a v správnom konaní do 1659 eur.


Zákaz vychádzania: Kam môžete a kam nie

Vláda SR predĺžila zákaz vychádzania od 2. novembra do 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Vyplýva to z uznesenia, ktoré schválila vláda na svojom stredajšom rokovaní.

Toto opatrenie sa nevzťahuje na:

  • osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným od 29. októbra do 1. novembra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaným od 29. októbra do 1. novembra subjektom podieľajúcim sa na celoplošnom testovaní „Spoločná zodpovednosť“;
  • osobu pôsobiacu v bezpečnostnom systéme Slovenskej republiky a osobu v štátnozames­tnaneckom pomere, osobu vykonávajúcu prácu vo verejnom záujme a príslušníka záchranných a bezpečnostných zborov alebo ozbrojených zborov plniacich úlohy na úseku krízového riadenia, krízových situácií, mimoriadnych udalostí, stavov tiesne, bezpečnostného manažmentu, ochrany kritickej infraštruktúry, ochrany verejného poriadku a obrany štátu, ktorý sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným od 28. októbra do 30. októbra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaným od 28. októbra do 30. októbra subjektom podieľajúcim sa na celoplošnom testovaní „Spoločná zodpovednosť“;
  • osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným počas trvania zákazu podľa tohto uznesenia;
  • cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb, ako je nákup potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt do najbližšej maloobchodnej predajne od miesta bydliska a cestu späť;
  • cestu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky, vrátane sprevádzania blízkou osobou alebo príbuzným a cestu späť;
  • cestu na vykonanie PCR testu na ochorenie COVID-19 a cestu späť;
  • cestu na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst a cestu späť;
  • cestu za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný a cestu späť;
  • cestu osoby so psom alebo mačkou do 100 metrov od miesta bydliska a cestu za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá a cestu späť;
  • dieťa do desiatich rokov veku;
  • cestu dieťaťa do a zo zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku a materskej školy a cestu späť;
  • cestu žiaka nultého ročníka, prvého ročníka až štvrtého ročníka základnej školy a žiaka základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelá­vacími potrebami vo všetkých ročníkoch do a zo základnej školy;
  • cestu dieťaťa a žiaka do a zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie;
  • osobu, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace alebo osobu, ktorá sa preukáže, že jej bolo diagnostikované ochorenie COVID-19 v období od 1. augusta do 15. októbra;
  • osobu, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19;
  • osobu, ktorej bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie;
  • osobu dispenzarizovanú so závažnou poruchou autistického spektra;
  • osobu dispenzarizovanú pre ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit;
  • onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu alebo osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém (napr. biologickou liečbou) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie alebo inej plánovanej liečby napríklad onkológom, hematológom alebo rádiológom plánovanej liečby;
  • osoby, ktoré majú v čase celoplošného testovania antigénovými testami certifikovanými na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 nariadenú izoláciu v domácom prostredí regionálnym úradom verejného zdravotníctva alebo nariadenú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo všeobecným lekárom pre deti a dorast.

Ako to funguje do 1. novembra

Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra (zatiaľ) bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania. Sú aj výnimky. Kam možete ísť a kam nie?

V najdotknutejších okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov budú platiť prísnejšie pravidlá. V najpostihnu­tejších regiónoch budú môcť ľudia využívať viac výnimiek zo zákazu vychádzania len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu. To sú testy, ktoré sa robia z nosohltana. Nesmú byť staršie ako 23. október.

Ak niekto prekonal koronavírus za posledných 90 dní, má výnimku a nemusí isť na celoplošné testovanie.

Očakáva sa, že tieto opatrenia vláda bude postupne predlžovať – pravdepodobne na ďalšie dva týždne.

Kto sa rozhodne netestovať, nebude môcť chodiť do práce. Ak to ide, môže si dohodnúť prácu z domu. Ak nie, nárok na karanténnu PN podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) nemá.

Štát nezatvára obchody, prvý týždeň očakáva, že to mnohé z nich urobia samé. Nakupovať môžete ale len veci základnej životnej potreby: potraviny, lieky a zdravotnícke potreby, hygienický tovar, kozmetiku a inú drogériu, krmivá a potreby pre zvieratá, potreby starostlivosti o deti a pohonné hmoty.

Prejsť sa môžete v prírode, ale len vo svojom okrese a mimo intravilánu obce, teda mimo zastavanej a na zástavbu určenej oblasti. Sú to polia, lesy, lúky, vodné plochy. Bratislava a Košice sa považujú za jeden okres.

Predseda vlády Igor Matovič potvrdil, že počas obmedzenia pohybu sa nemá chodiť ani na cintoríny.

Režim na hraniciach sa zatiaľ nemení.

Sumár opatrení

Školy od pondelka 26. októbra 2020 do piatka 27. novembra 2020

Uzatvorené všetky školy a prechod na dištančnú výučbu

Cieľ: limitácia interakcií a prenosu ochorenia medzi rodinami

Výnimky:

  • detské jasle
  • materské školy
  • 1. stupeň základných škôl

Obmedzenie v hromadnej doprave

od pondelka 26. októbra 2020 do nedele 15. novembra 2020

Cieľ: zníženie mobility

Odporúčanie pre vyššie územné celky (VÚC) zrušiť bezplatnú regionálnu prepravu s výnimkou ŤZP

ZÁKAZ VYCHÁDZANIA ORAVA A BARDEJOV

Okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov od soboty 24. októbra 2020 do nedele 1. novembra 2020.

Pilotné testovanie 23. októbra až 25. októbra (piatok, sobota, nedeľa)

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu:

  • v čase od 1.00 do 5.00 h
  • cesta na testovanie
  • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár
  • starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby
  • dojazd do bydliska do 25. októbra 2020

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska s negatívnym výsledkom testu (PCR test alebo antigénový test nie starší ako z 23. októbra):

  • cesta do zamestnania
  • sprievod dieťaťa do školy
  • kúpa novín a tlačovín
  • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, servis telekomunikačných zariadení, cesta na poštu, do prevádzok poštových, bankových, poisťovacích služieb, čistiarne a práčovne, autoservisu, stanice technickej kontroly, kľúčovej služby a očnej optiky
  • pobyt v prírode (v okrese bydliska)

ZÁKAZ VYCHÁDZANIA: CELÁ SR

od soboty 24. októbra 2020 do nedele 1. novembra 2020

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu:

  • v čase od 1.00 do 5.00 h
  • cesta na testovanie
  • cesta do zamestnania, sprievod dieťaťa do školy
  • kúpa novín a tlačovín
  • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, servis telekomunikačných zariadení, cesta na poštu, do prevádzok poštových, bankových, poisťovacích služieb, čistiarne a práčovne, autoservisu, stanice technickej kontroly, kľúčovej služby a očnej optiky
  • pobyt v prírode (v okrese bydliska)
  • dojazd do bydliska do 25. októbra 2020

Režim na hraniciach a hraniciach s ČR

  • prehodnotenie hraničného režimu so susednými krajinami v priebehu budúceho týždňa
Úrad vlády, TASR
1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #testovanie #slovenská lekárska komora #Jaroslav Naď #Marián Kollár #SLK #koronavírus #Covid-19 #celoplošné testovanie