Hamran: Je najvyšší čas upokojiť situáciu. V polícii plánuje audit

Je turbulentné obdobie a nastal najvyšší čas upokojiť situáciu. V príhovore to uviedol nový dočasný prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran. Zdôraznil, že v súčasnosti sa Slovensko nachádza v extrémne ťažkých časoch.

21.09.2021 14:23 , aktualizované: 19:29
debata (58)

Vyzval preto všetkých slušných policajtov, aby vydržali a pokračovali v poctivej práci, ktorú doposiaľ vykonávali. Príhovor Štefana Hamrana zverejnila polícia vo svojom profile na sociálnej sieti.

„Rozhodol som sa prijať ponuku na funkciu prezidenta Policajného zboru v týchto extrémne ťažkých časoch. Ale som toho názoru, že vtedy treba priložiť ruku k dielu, keď to najviac potrebuje naša spoločnosť a obzvlášť Policajný zbor,“ povedal dočasný policajný prezident. Doplnil, že sa vo funkcii bude snažiť vytvoriť podmienky, ktoré sú nevyhnutné na riadny výkon štátnej služby a upokojiť situáciu. „Čakajú nás náročné výzvy. Máme tu situáciu s ochorením COVID-19, s ktorou sa budeme musieť popasovať,“ uzavrel Hamran.

Video

Hamran chce v krátkom čase vykonať malý, krátky, ale účinný personálny audit policajných funkcionárov. Ako povedal v diskusnej relácii Analýzy Na hrane televízie Joj, sadnúť si chce aj so súčasnými policajnými viceprezidentmi Janou Maškarovou a Róbertom Bozalkom. Po rozhovore podľa vlastných slov funkcionárom oznámi, či s nimi mieni do budúcnosti spolupracovať alebo nie.

„Samozrejme, každému oznámim svoje výhrady voči jeho osobe, ak ich mám," povedal. Na druhej strane však podľa Hamrana existuje aj kategória funkcionárov, ktorých nevie posúdiť a zaslúžia si šancu, aby pokračovali ďalej. „A je tam kategória funkcionárov, u ktorých nemám absolútne žiadne pochybnosti o tom, že tam patria a sú to čestní policajti," skonštatoval Hamran.

Nepochopiteľná vec

Pokiaľ ide o riaditeľku NAKA Evu Kurrayovú, ktorá do funkcie nastúpila len nedávno, podľa Hamrana je znepokojujúce, že bola priamou nadriadenou vyšetrovateľov Štefana Jombíka a Jaroslava Barochovského. Táto dvojica bola totiž spájaná zo zastavením vyšetrovania v trestných veciach Mariana Kočnera. „Je to pre mňa vec, ktorú zatiaľ na prvý pohľad nedokážem pochopiť," povedal Hamran s tým, že toto bude jedna z kľúčových otázok, ktorú bude musieť Kurrayová dôveryhodne zodpovedať. Ak o aktivitách dvojice súčasná šéfka NAKA nevedela, podľa Hamrana je to diskvalifikujúce, pretože ak sa takéto veci mohli diať, môžu sa podľa neho stať aj do budúcnosti. „Ak o tom vedela, ale jednoducho s tým nemala čo spraviť, pretože nad ňou bol ďalší funkcionár, ktorý mohol tých dvoch zakryť tak intenzívne, že ona jednoducho narazila," povedal Hamran s tým, že sa na to bude pýtať do detailov. „Toto ma zaujíma, je to kľúčová informácia," dodal.

Vyšetrovanie pokračuje

Hamran tiež uviedol, že vo vyšetrovaní sledovaných trestných káuz musí byť napriek vzatiu štyroch vyšetrovateľov NAKA do väzby kontinuita a musí bežať ďalej. Za týmto účelom chce podľa vlastných slov vyšetrovacie tímy posilniť. Zároveň skonštatoval, že obvinení vyšetrovatelia sú skúsení a „do istej miery sa aj zariadili".

„Budem mať teraz posedenie s niektorými vedúcimi a budeme posilňovať tie tímy," povedal Hamran. Vyšetrovanie podľa neho musí pokračovať „na tieto obrátky", alebo ešte intenzívnejšie. „Ja pevne dúfam, že sa postupne blížime k finále, tak určite nepovolíme na konci v tomto boji," vyhlásil šéf polície.

Hamran tiež skonštatoval, že kolektívy dokážu byť silné a čeliť takým tlakom, akým budú policajti pracujúci na kauzách čeliť aj v budúcnosti. „A samozrejme, ja sa rád postavím na čelo takého profesionálneho kolektívu, aký si my vytvoríme," dodal

Veliteľ elitného Lynx commanda Štefan Hamran sa ujal 20. septembra riadenia polície ako prezident poverený výkonom dočasne neobsadenej riadiacej funkcie. Hamrana dočasným vedením PZ poveril minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), pričom na post policajného prezidenta bude vyhlásené výberové konanie.

Doterajší policajný prezident Peter Kovařík koncom augusta oznámil, že k 15. septembru chce skončiť vo funkcii a odísť z polície. Dôvodom je obvinenie pre zločin zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Podľa prokuratúry mal zmariť prebiehajúci zásah zadržania, ako aj vykonanie nasledovných trestno-procesných úkonov s obvinenými Matejom Z. a Petrom P. Obvinený argumentuje, že nasadenie zásahového tímu nebolo v kompetencii vyšetrovateľky policajnej inšpekcie, a po tom, čo vec konzultoval s dočasne povereným šéfom inšpekcie, dal pokyn zásah dokončiť.

hamran, mikulec Čítajte viac Mikulec vymenoval do funkcie nového dočasného šéfa polície Hamrana
58 debata chyba
Viac na túto tému: #Štefan Hamran #vojna policajtov