SHMÚ: Na väčšine Slovenska hrozia v piatok večer búrky, na západe môže i zafúkať

Na väčšine Slovenska hrozia v piatok večer a v noci búrky. Na západe krajiny meteorológovia upozorňujú aj na silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého stupňa. Slovensko cez deň trápili extrémne horúčavy.

01.07.2022 09:24 , aktualizované: 18:30
Počasie / Horúčavy / Teplomer / Foto: ,
debata

Meteorológovia varujú pred búrkami v celom Bratislavskom, Banskobystrickom, Trenčianskom, Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji. Tiež v okresoch Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča a Poprad. V Košickom a Prešovskom kraji platia výstrahy prvého stupňa až do soboty (2.7.) rána.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie,“ upozornili.

V Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji sa očakáva vietor, ktorý dosiahne nárazovo rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu. „Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ uviedli meteorológovia. Výstrahy platia do 2.00 h.

Do 20.00 h naďalej pretrvávajú aj výstrahy druhého stupňa pred vysokými teplotami vo všetkých krajoch okrem Nitrianskeho a Bratislavského.

Ďalší horúci deň

Meteorológovia v piatok upozornili, že na väčšine územia sa môžu teploty pohybovať od 35 do 37 stupňov Celzia, v niektorých severných okresoch okolo 33 stupňov Celzia. SHMÚ vydal výstrahy prvého až tretieho stupňa.

Výstrahy tretieho stupňa sú vyhlásené pre viaceré južné okresy západného, stredného i východného Slovenska vrátane niektorých okresov v Prešovskom kraji. Vzduch sa môže ohriať na 38 stupňov Celzia. „Na východe Slovenska bude s vysokou pravdepodobnosťou najteplejší v histórii meraní, či už z pohľadu jednotlivých staníc alebo absolútneho maxima v regióne,“ uviedol SHMÚ na sociálnej sieti. Pripomína zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity i tvorbu požiarov.

Podľa viacerých predpovedných materiálov teplota najvyššie vystúpi na dolnom Zemplíne s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia, avšak je len malá pravdepodobnosť, že teplota môže vystúpiť až na hodnotu 40 stupňov Celzia. Táto hodnota je tak veľmi blízko absolútneho slovenského maxima dennej teploty 40,3 stupňa Celzia z 20. júla 2007 z Hurbanova. Podľa meteorológov bolo a aj môže byť prekonaných viacero ďalších významných rekordov, či už staničných, regionálnych alebo celoslovenských.

Pre väčšinu Slovenska platia výstrahy druhého stupňa, teploty môžu dosiahnuť 35 až 37 stupňov Celzia. Výnimkou sú okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín a Poprad, kde platia predbežne výstrahy prvého stupňa. Teploty môžu vystúpiť zväčša na 33 stupňov Celzia, v Poprade na 34 stupňov Celzia.

Počasie / Deti / Chlapec / Mama / Oddych / Voda / Fontána / Čítajte viac Somotor dva dni po sebe prekonal rekordné teploty, atakoval 39 stupňov

Počas horúčav by mali ľudia denne vypiť aspoň jeden a pol až tri litre tekutín, deťom je potrebné pitie ponúkať. Pobyt na slnku je lepšie obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý upozorňuje, že vysoké teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie. V exteriéri je vhodné chrániť sa vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu.

debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #Slovensko