Otrasy v polícii? Sľuby nám už nestačia, chceme skutky, apelujú odbory na ministrov. Krúpa chce mimoriadny výbor

Odborový zväz Zboru väzenskej a justičnej stráže sa plne stotožňujeme a podporuje postoj Odborového zväzu polície SR, v rámci ktorého kritizuje prístup ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka vo veci materiálneho zabezpečenie policajtov. Ako odboroví predáci justičnej stráže uviedli vo vyhlásení, s nedostatočným finančným ohodnotením a s tým súvisiacim vyšším počtom odchádzajúcich ako novoprijatých príslušníkov sa stretávajú aj v ZVJS. Poslanec Juraj Krúpa (SaS) navrhuje zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentného brannobezpečnostného výboru k situácii v polícii.

24.06.2024 09:37 , aktualizované: 15:20
SR Bratislava polícia Fico atentát TK PZ BAX Foto: ,
Prezident Policajného zboru Ľubomír Solák na tlačovej konferencii deň po atentáte na premiéra Roberta Fica.
debata (162)

Justičná stráž je podľa nich pritom až na poslednom mieste medzi záujemcami o prácu v ozbrojených zboroch z dôvodu náročnosti práce s klientelou, ako aj výkonom štátnej služby v špecifických väzenských podmienkach.

Šutaj Eštok: Dieťa s kuklou na hlave a s atrapou zbrane mierilo na dom Pellegriniho
Video

Odbory ZVJS vyzývajú ministra spravodlivosti Borisa Suska, aby spolu s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom a ministrom obrany Robertom Kaliňákom presvedčili ministra financií Ladislava Kamenického a vládu, že investovať do vnútornej bezpečnosti štátu je práve v tomto období nevyhnutné a pre personálnu stabilizáciu zborov rozhodujúce.

„Tiež veríme, že súčasná vláda príjme také rozhodnutie v podobe navýšenia platov a iných benefitov, ktorým nielen zastabilizuje súčasných príslušníkov v službách zborov, ale vytvorí také prvky, ktoré v ďalšom období dlhodobo zabezpečia zvýšený záujem o vykonávanie štátnej služby príslušníka ozbrojeného zboru SR,“ uvádza sa vo vyhlásení. Zároveň sa odbory ZVJS pripájajú k výzve pre policajtov a vyzývajú aj príslušníkov ZVJS aby sa v období od 24. do 28. júna označili čiernou stužkou.

Peter Kubina Čítajte viac Policajti Čurilla a Ďurka žiadajú odškodné za väzbu

Odborový zväz polície (OZP) SR kritizuje ministerstvo vnútra za nezáujem a nedostatok konkrétnych opatrení na zlepšenie podmienok príslušníkov Policajného zboru (PZ). Podľa rady predsedov základných organizácií OZP v SR sa súčasná situácia v PZ dostala na najnižší počet členov od jeho založenia.

Spišiak v Ide o pravdu: Vždy treba rešpektovať súdy. Prípad 'čurillovcov' môže spôsobiť, že policajti nepôjdu na hranu zákona
Video

V otvorenom liste adresovanom ministrovi vnútra Šutajovi Eštokovi rada predsedov tvrdí, že napriek opakovaným prísľubom a uisteniam stále nevidí žiadne hmatateľné kroky na zlepšenie platových a pracovných podmienok.

„Aj napriek Vášmu prísľubu, slovu „chlapa“, ktorý ste nám dali v decembri minulého roku, OZP SR neregistruje žiadny konkrétny materiál, ktorý by nám umožnil snívať o novej platovej koncepcii,“ napísali v liste.

Odborári poukázali na to, že príslušníci polície pracujú v nedôstojných podmienkach, v starých a plesnivých budovách, s nespoľahlivou technikou a nízkymi mzdami. „Príslušníci Policajného zboru slúžia v nezávidenia­hodných podmienkach, ale slúžia, lebo chcú, lebo si zvolili toto životné poslanie,“ uviedla rada predsedov základných organizácií OZP v SR.

Policajní odborári v tejto súvislosti odkázali všetkým policajtom, ale aj sympatizantom, ktorí podporujú ich výzvu, aby označili seba či motorové vozidlá v období od 12:00 v pondelok 24. do 28. júna čiernou stužkou.

ide o pravdu, Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Šutaj Eštok v Ide o pravdu: Let špeciálom na futbal bol reprezentáciou štátu. Pri vyšetrovaní atentátu prebehli už dve stovky úkonov

Poslanec Juraj Krúpa (SaS) navrhuje zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentného brannobezpečnos­tného výboru k situácii v Policajnom zbore. Prizvať chce ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, policajného prezidenta Ľubomíra Soláka a predstaviteľov policajných odborov.

„Aby sme o tejto situácii mohli diskutovať konečne otvorene. Tak, aby aj poslanci, ktorí sú členmi brannobezpečnos­tného výboru, mali dostatočné informácie, čo všetko sa tam v pozadí deje, kto zlyháva, prečo zlyháva,“ načrtol Krúpa na pondelňajšej tlačovej konferencii.

Mikulec: Minister vnútra rozvracia políciu

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok namiesto riešenia problémov v polícii venuje čas rozvratu policajných štruktúr, prenasledovaniu vyšetrovateľov a ich rodín či rušeniu útvarov na prezídiu. Exminister vnútra a poslanec Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí, KÚ) to uviedol v súvislosti s iniciatívou Odborového zväzu polície v SR, ktorý upozorňuje na zlé podmienky v zbore.

„Vedenie ministerstva vnútra a aj Policajného zboru je vo funkciách už dosť dlho na to, aby sa prestali vyhovárať na druhých a aby konečne začali riešiť problémy policajtov, hasičov, horských záchranárov, okresných úradov a všetkých ďalších zložiek ministerstva vnútra,“ uviedol Mikulec. Polícia je podľa neho v kritickom stave napriek tomu, že ministerstvo vnútra nemusí čeliť pandémii či energetickej kríze.

Počas bývalej vlády boli podľa Mikulca pripravené opatrenia na stabilizáciu Policajného zboru, nový systém odmeňovania a vzdelávania policajtov. Tvrdí, že s nimi súhlasili aj odbory. „Keby súčasné vedenie rezortu implementovalo nové tarifné nastavenie odmeňovania policajtov, ktoré bolo nachystané, mohli kritickému stavu predísť,“ podotkol.

162 debata chyba
Viac na túto tému: #Matúš Šutaj Eštok #Polícia Slovenskej republiky