Dostať bin Ládina? Takých akcií boli stovky

Nepovedal by, že bol ideálnym kandidátom na svoju prácu. "Ale bol som dostatočne dobrý na to, aby som zvládol výcvik," hovorí americký admirál William McRaven, ktorý velí všetkým americkým špeciálnym jednotkám. Minulý týždeň navštívil Slovensko a Pravde poskytol exkluzívny rozhovor.

18.11.2012 12:00
William McRaven Foto:
Admirál William McRaven
debata (7)

Podľa jednej štúdie sú Američania stále tučnejší a to je problém pre ozbrojené sily. Máte stále ľudí, ktorí sú schopní služby v uniforme?
Určite. Dnes sú na tom ľudia v skutočnosti fyzicky lepšie ako v čase, keď som k námorníctvu nastúpil ja. Nehovorím, že problém obezity neexistuje. Dnes však Američania chápu, že je potrebné byť fit. Ak sa mladý muž hlási do ozbrojených síl, vie, že súčasťou tejto výzvy je aj fyzická zdatnosť. Vie, aká dôležitá je zdravá výživa. Chápe tieto veci oveľa lepšie ako moja generácia.

Pri zoskoku s padákom ste mali v roku 2001 vážny úraz. Bolo to najhoršie, čo sa vám stalo počas služby?
Bolo to zlé. Ale bol to len úraz. Nedá sa to vôbec porovnať s tým, čo dnes musia zvládnuť muži a ženy počas nasadenia.

Postrelili vás niekedy?
Nie.

Koľkým ľuďom velíte?
V špeciálnych jednotkách USA je ich približne 66-tisíc. Keď však hovoríme o tých, ktorí sú pripravení alebo nasadení do boja, tak je to asi 20– až 25-tisíc ľudí.

Sú medzi nimi ženy?
Je ich veľa. Neplnia však priame bojové úlohy. Nie sú medzi pechotou, Zelenými baretmi či u Navy SEALSs. Ženy sa však priamo podieľajú na ich operáciách. Máme takzvané podporné kultúrne tímy, kde sú ženy vojačky. Sú nasadené spolu s nami, hovoria napríklad s afganskými ženami.

Budú ženy v budúcnosti bojovať?
O tom musia rozhodnúť politici.

Čo by ste im odporúčali?
Môžem povedať, že ženy sú veľmi schopné. Dokážu zvládnuť prakticky čokoľvek, čo je potrebné urobiť. Existujú len isté fyzické hranice. Dnes je však malý rozdiel medzi tým, čo dokáže v boji žena a muž.

Mohlo by byť problémom že vojaci nasadení v boji sa skôr dostanú do zajatia. Nezlomili by sa ženy rýchlejšie pri vypočúvaní?
Naše vojačky sa už ocitli v minulosti v zajatí. V tejto náročnej situácii si počínali rovnako dobre ako ich mužskí kolegovia.

Kto je ideálnym kandidátom na službu?
Sú to mladí muži, ktorí majú 18 až 25 rokov. Sú na tom dobre fyzicky, na strednej či vysokej škole sa venovali nejakému športu. Americkému futbalu, bejzbalu či plávaniu. V štúdii boli nadpriemerní. Radi riešia problémy.

Je to dôležité?
Fyzická pripravenosť je nevyhnutná pri výbere do špeciálnych jednotiek. Najdôležitejšie však je, aby ste stáli nohami pevne na zemi a dokázali v kríze a pod tlakom správne reagovať.

Boli ste vy ideálnym kandidátom?
Myslím, že som bol dobrým kandidátom. Nepovedal by som, že ideálnym. Ale dostatočne dobrým na to, aby som zvládol výcvik.

Keby ste sa mohli rozhodnúť opäť, išli by ste k Navy SEALs znovu?
Samozrejme.

Prečo?
Je to skvelá kariéra. Robím to viac ako 35 rokov. Mám výborných priateľov, zažil som dobrodružstvá. Mohol som slúžiť svojej krajine veľmi dôstojným a čestným spôsobom. Nemyslím si, že existuje lepšia práca.

Čo bolo doteraz vrcholom vašej kariéry?
Nie je len jeden. Vrcholom tejto práce sú ľudia, ktorých stretnete a s ktorými strávite dlhý čas. Faktom je, že keď ste príslušníkom amerických ozbrojených síl, nemáte domov, z ktorého pochádzate. Som z Texasu, ale odkedy som odtiaľ odišiel, tak som sa sťahoval približne každé dva roky. Mám priateľov v rôznych armádach. Takže sú to ľudia, pre ktorých sa vám oplatí robiť túto prácu. Misie sú misie, ale dôležité je, s kým ich vykonávate.

Podieľali ste sa ako veliteľ na zabití Usamu bin Ládina. Bol to jeden z vrcholov?
Nechcem vypichnúť nejakú jednu operáciu. Misia týkajúca sa Usamu bin Ládina bola dôležitá. Aj pri nej však boli podstatní ľudia, ktorí sa na nej podieľali. Viac si pamätám ich ako jednotlivé operácie.

V jednom rozhovore ste vyhlásili, že história ukáže, že akcia vedúca k zabitiu bin Ládina bola jedna z najlepších, akú pripravila CIA. Aká v tom bola úloha špeciálnych jednotiek?
Pripomenul by som celú komunitu tajných služieb. Najmä po 11. septembri sme si s ňou vybudovali veľmi dobré vzťahy. Zásobujeme ich spravodajskými informáciami, ich analytici ich skúmajú a spracujú. Dostaneme ich späť, aby sme mohli plniť naše úlohy. Spolupráca s rôznymi bezpečnostnými zložkami je životne dôležitá pre náš úspech.

Podľa mediálnych informácií pomáhal CIA identifikovať vodcu al-Kajdá pakistanský lekár Šakíl Afrídí. Za to sa dostal do väzenia. Akoby ho Američania opustili. Nemali by ste tam poslať nejakých ľudí a vyslobodiť ho?
O tom nebudem hovoriť. Poďme na ďalšiu otázku.

Chceli ste počas tej operácie bin Ládina chytiť alebo zabiť?
Na to tiež nebudem neodpovedať.

Bola to z vojenského hľadiska komplikovaná operácia?
Celá akcia mala tri súčasti. Spravodajskú, národnobezpečnostnú a vojenskú. CIA urobila skvelú prácu. Prezident Barack Obama a jeho tím rovnako. Analyzovali možné riziká a šéf Bieleho domu urobil mimoriadne ťažké rozhodnutie. Naša úloha bola najľahšia. Mal som k dispozícii správnych ľudí. Vykonali sme stovky, ak nie tisíce podobných akcií v Afganistane a Iraku.

O tejto operácii vyšla kniha Neľahký deň od človeka, ktorý bol súčasťou vášho tímu, ale nežiadal o potrebné povolenia.
Určite ma to sklamalo. Nemám problém s tým, keď ľudia píšu také knihy alebo nakrúcajú filmy. Ľudia sa z nich niečo môžu naučiť o hrdosti a odvahe. Musíme však rešpektovať isté procesy a v tomto prípade to tak nebolo.

Máte nejaký obľúbený film o špeciálnych jednotkách?
Nie, ale často si spomeniem na príbeh, ako som sa stal členom špeciálnych jednotiek Navy SEALs. Moja sestra chodila s armádnym kapitánom, ktorý patril k Zeleným baretom. Rovnomenný film z Johnom Waynom bol vtedy populárny. Ten kapitán mi povedal, že som sa mal dať k Navy SEALs. Rozmýšľal som totiž, že vstúpim do námornícka v rámci ozbrojených síl. Takže za to, že patrím k Navy SEALs, vďačím svojim bratom od Zelených baretov.

Poznáte film Act of Valor (Odvážny čin)? Vystupujú v ňom skutoční príslušníci Navy SEALs.
Videl som ho. Pôvodne to malo byť regrutačné video. Jeho úlohou bolo ukázať, čo robia príslušníci špeciálnych jednotiek. Vo filme vyskakujú z lietadla či sú na ponorkách. Produkčná spoločnosť z Los Angeles však navrhla, že by z toho urobila celovečerný film. Chceli sme tým prilákať aj menšiny, lebo medzi nimi sa nám niekedy nedarí získať ľudí. Máme problémy osloviť Afroameričanov, ľudí pôvodom z Mexika.

V dnešných konfliktoch sa špeciálne jednotky využívajú stále viac. Ste budúcnosťou ozbrojených síl?
Nepovedal by som. Špeciálne jednotky sú dôležité pre budúcnosť ozbrojených síl. Nevyriešia však veľký konflikt. Potrebujeme partnerov v podobe konvenčných síl. Leteckú podporu, bezpilotné lietadlá pre informácie, potrebujeme medicínske zabezpečenie, niekoho, kto sa postará ako a kde budú vojaci jesť. Budúcnosť ozbrojených síl je pre každú krajinu iná, ale v USA sú to konvenčné sily. Špeciálne jednotky sú však určite dôležitou súčasťou tejto budúcnosti.

Nenahradia vás bezpilotné lietadlá, ktoré už teraz likvidujú teroristov?
Sú dôležité. Ale ak by sme sa v budúcnosti sústredili na jedinú vec, bola by to chyba.

Mohli by ste povedať, čo spája americké a slovenské špeciálne jednotky?
Spolupracujeme už nejaký čas prostredníctvom amerického Veliteľstva pre špeciálne operácie v Európe v Stuttgarte. Velí mu generálmajor Michal Repass, ktorý má obojstrannú dohodu so slovenskými ozbrojenými silami. Z tejto spolupráce máme rovnaký osoh ako, a v to dúfam, aj vaša strana. Mimoriadne si vážime slovenský príspevok a obete, ktoré podstupujete v Afganistane. Dúfame, že v tejto spolupráci, ktorá už trvá nejaký čas, budeme ďalej pokračovať.

Je niečo, čo sa môžu vaši ľudia naučiť od Slovákov?
Jednoznačne. Veľa z toho sa týka znalosti regiónu, v ktorom pôsobia jednotlivé ozbrojené sily. Pozeráme sa na túto oblasť a snažíme sa chápať kultúrne a spoločenské prostredie Slovenska či Česka. Lenže je aj o tom, ako to vnímate vy. Aké sú vaše historické vzťahy. Z toho máme úžitok všetci. Môže dôjsť k situácii, keď vzťahy medzi Slovenskom a nejakou krajinou sú lepšie ako medzi ňou a USA. Dokážeme sa tak niečo naučiť. To platí pre každý štát.

A čo sa týka výcviku? Dá sa porovnať ten americký so slovenským?
Vo vašej krajine je napríklad chladnejšie ako v niektorých oblastiach Spojených štátov. Naše špeciálne jednotky môžu vidieť, ako trénujete v zime, ako sa pred ňou chránite, ako komunikujete v náročnom teréne.

Môžu špeciálne jednotky vôbec spolupracovať? Nie je ich náplňou všetko robiť tajne?
Väčšina toho, čo robia, nie je tajné. Teda to ako manévrujete, ako komunikujete, ako sa správate v nepriateľskom prostredí v meste. Toto nie sú tajné skutočnosti. Utajené sú operácie, nie postupy, ktoré vám dovolia, aby ste reálne nasadenie dobre zvládli. Médiá a filmy to vykresľujú tak, že všetko, čo sa týka špeciálnych operácií, je tajné, ale tak to nie je.

Admirál William McRaven

=====

Narodil sa 6. novembra 1955.

Vyštudoval žurnalistiku, potom nastúpil na Námornú postgraduálnu vysokú školu.

Celú doterajšiu vojenskú kariéru strávil pri špeciálnych jednotkách, je člen Navy SEALs.

Podieľal sa a velil operácii, ktorá viedla k zabitiu Usamu bin Ládina v roku 2011.

Vlani ho magazín TIME vyhlásil za jednu z osobností roka.

Od augusta 2011 riadi Veliteľstvo pre špeciálne operácie.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba