Dovolenky ohrozujú koaličnú väčšinu

Parlament zatiaľ na tejto schôdzi rokoval len päť dní a koalícia už v stredu večer riešila, ktoré body by mohla posunúť na september. Dôvodom sú naplánované zahraničné dovolenky poslancov. Parlament mal totiž pôvodne skončiť rokovanie tento týždeň, čo však nestihne, a poslanci nechcú prísť o zakúpené zájazdy. Ak by na ne odišli a schôdza by pokračovala, vládne strany by nemali dosť hlasov na schválenie zákonov.

07.07.2011 07:59
parlament, nrsr, Národná rada Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Pred poslancami je totiž ešte niekoľko desiatok bodov. „Nehovorme o obetovaní dovoleniek, hovorme o zodpovednosti splniť si povinnosti,“ povedal podpredseda parlamentu a šéf klubu KDH Pavol Hrušovský. Bol by rád, keby poslanci dokázali prerokovať navrhnutý program. Podľa neho však nemožno ani nerešpektovať plánované rodinné dovolenky.

„Rodina je na prvom mieste,“ poznamenal. Bol by nerád, keby sa krivdilo ľuďom, ktorí si nastavili svoj časový program na letné obdobie a plánovali si pobyt s rodinami a zrazu im to skomplikovalo „nie dvakrát šťastným spôsobom plánovanie rokovaní Národnej rady“.

Líder klubu Mostu-Híd László Solymos povedal, že je snaha, aby parlament pracoval aj na budúci týždeň. „Uvidíme, ako z toho von, koľko je takých poslancov, ktorí sa nevedia vysporiadať s tým, že budúci týždeň by sme mali rokovať.“

Šéf klubu SaS Jozef Kollár hovorí, že z poslancov liberálov do piatka budúceho týždňa nebude nikto chýbať. „Našou snahou je prerokovať čo najviac bodov z tejto schôdze, keďže sme tu všetci primárne kvôli práci,“ poznamenal.

Poslanci by si teoreticky mohli predĺžiť pracovný čas aj po 19. hodine, KDH je však podľa Hrušovského proti.

Koaličná rada v stredu diskutovala o niektorých problémových bodoch, s ktorým sa má parlament ešte zaoberať. Medzi ne patrí napríklad sprísnenie hazardných hier, čo presadzuje KDH. SaS však už dlhodobo avizuje, že má s tým problém. Rôzne postoje majú poslanci aj k novele Trestného poriadku, ktorá predpokladá využiť pred súdom ako dôkaz záznam o odpočúvaní aj v inej veci.

V praxi to znamená, že ak dal sudca súhlas na odpočúvanie pre podozrenie z korupcie a polícia zistila aj ďalší trestný čin, súd by to aj v tomto prípade uznal ako dôkaz. Doteraz je potrebné na každé jedno odpočúvanie súhlas sudcu.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba