Dubovcová zložila sľub a ujala sa funkcie ombudsmanky

Novou ochrankyňou verejných práv sa na najbližších päť rokov stala bývalá poslankyňa SDKÚ Jana Dubovcová, ktorá zložila zákonom predpísaný sľub do rúk predsedu NR SR Pavla Hrušovského (KDH). Dubovcová vo funkcii nahradila Pavla Kandráča, ktorý bol ombudsmanom dve funkčné obdobia, teda desať rokov.

28.03.2012 10:31
Jana Dubovcová Foto:
Jana Dubovcová
debata (5)

„Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem dodržiavať Ústavu SR, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, že sa budem podieľať na ochrane základných práv a slobôd fyzických osôb a právnických osôb pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánov verejnej správy a že základné práva a slobody budem chrániť v súlade s princípmi demokratického a právneho štátu,“ znie sľub, ktorý Dubovcová potvrdila svojím podpisom. Odmietnutie sľubu alebo sľub s výhradou by malo za následok neplatnosť voľby verejného ochrancu práv.

Dubovcovú zvolil parlament do funkcie 13. decembra minulého roka. Hlasovalo za ňu 76 zo 140 prítomných poslancov vrátane KDH, ktoré s podporou najskôr váhalo. Vtedajšiu poslankyňu na post navrhla jej materská strana SDKÚ, SaS a Most-Híd. Predseda Smeru Robert Fico v deň jej zvolenia povedal, že to bol veľmi zlý výber. Nepáčilo sa mu, že bol za vysokého ústavného činiteľa opäť zvolený vyslovene stranícky kandidát. „Je to zlé pre túto funkciu,“ zdôraznil. S Dubovcovou nie je Fico spokojný aj preto, že sa podľa jeho slov „celý čas tvárila, že je nezávislá sudkyňa, a potom robila najtvrdšiu stranícku politiku, aká sa dala robiť“.

Funkcia verejného ochrancu práv je pre bývalú sudkyňu Dubovcovú vyvrcholením životnej a pracovnej kariéry. Vzdala sa pre ňu aj kandidatúry v predčasných parlamentných voľbách do NR SR.

Na verejného ochrancu práv sa môže podľa zákona obrátiť každý, kto sa domnieva, že pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánu verejnej správy boli porušené základné práva a slobody v rozpore s právnym poriadkom alebo princípmi demokratického a právneho štátu.

**Profil Jany Dubovcovej
**
Jana Dubovcová sa narodila 22. júna 1952 v Žiline. V roku 1975 vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Krátko pracovala na osobnom oddelení na Bytovom podniku Bratislava I. Od júna 1976 do konca novembra 1979 bola právničkou na Obvodnom národnom výbore Bratislava I. V rokoch 1979–1986 pôsobila ako právnička v ČSTK na Slovensku a do júla 1987 potom na Podnikovom riaditeľstve OZ Bratislava.

Od 1. novembra 1988 do 14. septembra 1989 pôsobila ako justičná čakateľka na Krajskom súde v Banskej Bystrici a od 1. novembra 1990 do 20. januára 1999 bola sudkyňou na Okresnom súde v Banskej Bystrici. Od 21. januára 1999 bola Jana Dubovcová predsedníčkou Okresného súdu v Banskej Bystrici.

V historicky prvých voľbách na funkciu ombudsmana SR v roku 2002 bola kandidátkou Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) a Asociácie slovenských nezávislých sudcov. Poslanci NR SR ju v 1. kole do tejto funkcie nezvolili. Podporilo ju 28 poslancov, 61 bolo proti a 28 sa zdržalo hlasovania.

V parlamentných voľbách 12. júna 2010 bola na kandidátke SDKÚ. Ako poslankyňa NR SR bola členkou Klubu SDKÚ, podpredsedníčkou Mandátového a imunitného výboru NR SR a overovateľkou Ústavnoprávneho výboru NR SR.
Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) zvolila 13. decembra 2011 Janu Dubovcovú do funkcie verejného ochrancu práv. Hlasovalo za ňu 76 zo 140 prítomných poslancov vrátane KDH, ktoré s podporou váhalo. Vtedajšiu poslankyňu na post navrhla jej materská strana SDKÚ, SaS a Most-Híd.
Kresťanskí demokrati napokon podporili Dubovcovú preto, že ak by nebol ombudsman zvolený do predčasných parlamentných volieb (do 10.3.), po nich by post zostal neobsadený možno tri či štyri mesiace. V zákone pritom nie je riešené žiadne zastúpenie.

Funkcia verejného ochrancu práv je pre bývalú sudkyňu Dubovcovú vyvrcholením životnej a pracovnej kariéry. Vzdala sa pre ňu aj kandidatúry v predčasných parlamentných voľbách. Úrad verejného ochrancu práv sa bude usilovať priblížiť k ľuďom.

5 debata chyba