Dzurinda farbí diplomaciu na modro

Nový šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda vymieňa kariérnych diplomatov za ľudí z centrály SDKÚ. Dzurinda urobil vo vedení ministerstva zahraničných vecí zmeny, ktorými porušil dlhoročné nepísané pravidlo o apolitickosti tohto rezortu. Na také kroky sa neodvážila ani za čias Vladimíra Mečiara vtedajšia ministerka Zdenka Kramplová.

20.07.2010 07:31
dzurinda Foto:
Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ).
debata

Šéfkou kabinetu ministra sa stala Viktória Jančošeková, ktorá v minulosti viedla Dzurindovi kanceláriu na Úrade vlády, bola jeho asistentkou v Národnej rade SR a je poslankyňou SDKÚ za bratislavskú mestskú časť Ružinov. Túto pozíciu doteraz vždy zastával kariérny diplomat. Šéfom kabinetu ministra bol napríklad teraz už exminister Miroslav Lajčák. Ten bol pravou rukou vtedajšieho ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana.

Z kabinetu ministra museli po príchode Dzurindu podľa informácii Pravdy odísť viacerí pracovníci, ktorí pôsobia v rezorte diplomacie niekoľko rokov. Týmto zmenám ešte predchádzalo vymenovanie bývalého Dzurindovho hovorcu Martina Marušku za vedúceho služobného úradu ministerstva zahraničných vecí.

Tlačové oddelenie rezortu diplomacie k tomu vydalo len strohú správu. Podľa nej je prirodzené, že s Mikulášom Dzurindom prišli na ministerstvo jeho najbližší spolupracovníci. „Mikuláš Dzurinda dosiaľ nepôsobil na ministerstve zahraničných vecí, tak ako jeho predchodcovia, a preto je úplne prirodzené, že s ním na ministerstvo nastúpil aj úzky tím jeho najbližších spolupracovníkov,“ uviedol tlačový odbor.

Vo vyhlásení odmieta, že došlo k plošným výmenám diplomatov za členov SDKÚ. „V kabinete ministra sa nerealizovali žiadne plošné zmeny, ale kanceláriu, pozostávajúcu z celkovo desať ľudí, tvoria štyria zamestnanci, ktorí prišli s pánom ministrom z externého prostredia (vrátane riaditeľky kancelárie), a štyria kmeňoví zamestnanci ministerstva,“ reagovalo tlačové oddelenie. Dve miesta v kabinete zostávajú zatiaľ neobsadené. Štyria zamestnanci z kabinetu bývalého ministra Miroslava Lajčáka ostávajú, ale na iných odboroch.

Nijaký minister zahraničných vecí doteraz nevymenil po svojom nástupe diplomatov z kabinetu ministra za straníckych nominantov. „U mňa v kabinete boli kariérni diplomati Maroš Šefčovič, v súčasnosti podpredseda Európskej komisie, Ivan Korčok alebo terajšia veľvyslankyňa na Cypre Anna Tureničová. Ja som nevymenila nikoho, so mnou prišla len moja sekretárka z Úradu vlády,“ povedala v pondelok pre Pravdu Zdenka Kramplová, ktorá rezort viedla na konci druhej Mečiarovej vlády.

Podobne postupoval aj stranícky kolega Dzurindu, terajší europoslanec Eduard Kukan. Ten bol šéfom diplomacie trikrát. „V mojom kabinete boli kariérni diplomati alebo ľudia z ministerstva zahraničných vecí. Priviedol som si len dvoch mladých ľudí a tí sú teraz už tiež kariérni diplomati v Šanghaji a vo Washingtone,“ spomína Kukan. Šéfa kabinetu mu robil tiež exminister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, krátko nato nastúpil na veľvyslanecký post v Japonsku.

Aj v Lajčákovom kabinete boli výlučne zamestnanci rezortu a so sebou si nepriviedol nikoho. Jeho kabinetu vtedy šéfoval bývalý veľvyslanec Michal Kottman. Kabinet exministra zahraničných vecí Jána Kubiša viedol Miroslav Jenča, ktorý dnes pôsobí na vysokej pozícii v OSN.

debata chyba