Mubarak vymenoval viceprezidenta, polícia strieľala do ľudí

Egyptský prezident Husní Mubarak vymenoval v sobotu svojho viceprezidenta po prvý raz od nástupu do funkcie pred 30 rokmi. Novým viceprezidentom sa stal šéf tajnej služby a Mubarakov blízky spojenec Umar Sulajmán.

29.01.2011 09:16 , aktualizované: 18:23
egypt, Mubarak, demonštrácie Foto:
Strety polície a demonštrantov v egyptskom meste Suez.
debata (32)

Podľa pozorovateľov ide o prezidentovho možného nástupcu, hoci doteraz sa predpokladalo, že sa ním stane jeho syn Gamál. Proti rodinnému následníctvu je však v Egypte značná verejná opozícia. Sulajmán mal doteraz na starosti viacero dôležitých zahranično-politických záležitostí vrátane sprostredkovania palestínsko-izraelských rokovaní.

Vláda podala demisiu

Mubarak v sobotu tiež vymenoval nového premiéra, ktorým sa stal doterajší minister letectva, generál Ahmed Šafík. Prezident ho poveril vytvorením novej vlády. Egyptská vláda podala v sobotu demisiu potom, čo ju k tomu vyzval Mubarak v záujme ukončenia päťdňových protivládnych protestov. Mubarak tiež demonštrantom sľúbil prijatie demokratických reforiem, o vlastnom odstúpení však ešte nehovoril. Mubarakova demisia je však hlavnou požiadavkou demonštrantov.

Na rezignáciu priamo vyzval v sobotu prezidenta opozičný líder Muhammad al-Baradií, bývalý šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Protesty budú podľa neho pokračovať, až kým sa Mubarak nevzdá prezidentského kresla. „Prezident Mubarak nepochopil odkaz egyptského ľudu. Protesty budú pokračovať ešte intenzívnejšie, až kým Mubarakov režim nepadne,“ vyhlásil al-Baradií.

Obete na životoch si v sobotu vyžiadala policajná streľba do davu protivládnych demonštrantov, ktorí sa snažili preniknúť do budovy ministerstva vnútra v egyptskej Káhire. Podľa TV stanice al-Džazíra zastrelili policajti najmenej troch ľudí. Na ministerstvo vnútra zaútočilo približne tisíc demonštrantov. Protestujúci zaútočili aj na budovu banky, armáda ich však rozohnala za pomoci tankov a výstrelov do vzduchu.

V Egypte platí pre mestá Káhira, Alexandria a Suez zákaz vychádzania, ktorý v sobotu predĺžili na dobu od 16:00 miestneho času (15:00 SEČ) do rána 8.00 (7.00 SEČ).

Stovka mŕtvych a tisíce zranených

Protivládné protesty si podľa oficiálnych údajov ministerstva zdravotníctva vyžiadali 38, podľa nemocničných zdrojov a svedkov citovaných agentúrou Reuters a televíziou Al-Džazíra až stovku mŕtvych a 2000 zranených.

V centre Káhiry se od rána začali znovu zhromažďovať tisíce demonštrantov proti režimu egyptského prezidenta Husního Mubaraka, ktorého odstúpenie požadujú.

Informuje o tom agentúra AFP, podľa ktorej sú na hlavných križovatkách a pri vládnych budovách rozmiestnení vojaci. Čiastočne boli obnovené služby mobilných operátorov. Egypt opúšťajú cudzinci z arabských štátov.

Musíte urobiť konkrétne kroky, vyzval Obama

Americký prezident Barack Obama v piatok v noci uviedol, že svojmu spojencovi na Blízkom východe, Mubarakovi, osobne povedal, aby urobil „konkrétne kroky“ pre rozšírenie práv v jeho krajine a zdržal sa násilia proti demonštrantom.

„Iste, prídu zložité dni, ale Spojené štáty sa budú aj naďalej stavať za práva egyptského ľudu a spolupracovať s jeho vládou v snahe o dosiahnutie budúcnosti, ktorá bude spravodlivejšia, slobodnejšia a nádejnejšia,“ povedal Obama. Jeho slová odzneli krátko po tom, ako s jeho egyptským náprotivkom dotelefonoval.

Prezidenti sa rozprávali po Mubarakovom prejave v Káhire, v ktorom oznámil, že jeho vládu požiadal, aby podala demisiu. Plánuje zostaviť novú vládu, ktorá by priniesla reformy. Zároveň však kritizoval protesty a označil ich za „súčasť väčšieho sprisahania, ktoré má otriasť stabilitou a zničiť legitímnosť“ existujúceho politického systému v krajine.

Okrem polície bola v piatok večer proti... Foto: Reuters
tank, Egypt Okrem polície bola v piatok večer proti demonštrantom vyslaná aj armáda.

Obnovili mobilné služby 

Po piatkovom výpadku mobilných služieb a internetového spojenia boli v sobotu do­poludnia čiastočne obnovené služby mobilných operátorov. Prístup na internet naproti tomu podľa AFP obnovený zatiaľ nebol. Mobilné spojenie a prístup na internet majú pre odporcov Mubarakovho režimu zásadný význam, pretože demonštrácie zvolávajú hlavne cez sociálne siete Facebook a Twitter.

Kvôli protivládnym protestom opustili Egypt rady arabských princov a obchodníkov, oznámila agentúra DPA s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa káhirského medzinárodného letiska. Odleteli vraj už v piatok súkromnými lietadlami do Rijádu, Dubaja a Ammánu. Krajinu podľa tohto zdroja zatiaľ neopustil žiadny egyptský politik.

Nepokoje zdržali aj odlet lietadla ČSA na pravidelnej linke z Prahy do Káhiry. Malo odletieť už v piatok večer, kvôli zákazu vychádzania bol ale tento spoj presunutý a cestujúci odleteli až ráno po 8:00.
Ministerstvo zahraničných vecí v piatok večer odporučilo slovenským občanom zvážiť za súčasnej situácie nutnosť cestovania do Egypta.

V piatok povolal Mubarak na potlačenie nepokojov armádu a vyhlásil zákaz nočného vychádzania. Ľudia ale zostali v uliciach aj po zotmení a nepokoje a rabovanie v Káhire pokračovali celú noc. V dvoch káhirských štvrtiach zaútočili demonštranti na policajné stanice a oslobodili odtiaľ zadržané osoby. Podľa očitých svedkov výtržníci napadli aj jeden hotel na ceste vedúcej k pyramídam v Gíze. Došlo vraj pritom aj ku stretom s turistami. Táto informácia zatiaľ nebola potvrdená. Nepokoje hlásila v noci televízna stanica Al-Džazíra tiež z Alexandrie.

Vojaci okrem iného tiež chránia vládne budovy v egyptskej metropole a tiež Egyptské múzeum v centre Káhiry, kde sú unikátne exponáty, okrem iného zlatá maska faraóna Tutanchamóna.

Demonštrácie naďalej požadujú odstúpenie...
Demonštranti  v Beirute pália vlajku s...
+4Budovu Národnej Demokratickej strany v Káhire...
32 debata chyba