Ako si nájsť najlacnejšiu poistku auta

Minulý rok skomplikovali poisťovne vodičom hľadajúcim najvýhodnejšie povinné poistenie auta situáciu neskorým zverejnením cien, tento rok pomerne neprehľadnou ponukou.

Tri týždne majú tento rok vodiči, aby si z ponúk ôsmich poisťovní vybrali najvýhodnejšiu povinnú poistku pre auto. Väčšina spoločností vrátane trhovej jednotky Allianz – Slovenskej poisťovne prešla na podrobnejšie členenie klientov, ktoré je síce spravodlivejšie, ale pomerne neprehľadné.

V priemere išli ceny poistného hore, nie však pre každého rovnako. Najväčšie zdraženie pocítia vo väčšine spoločností mladí šoféri z najväčších miest. Oplatí sa im porozmýšľať nad prepísaním auta na staršieho príbuzného z vidieka. Naopak, vodiči, ktorí štyri roky nespôsobili nijakú nehodu, na budúci rok v niektorých poisťovniach vytiahnu za povinnú poistku z peňaženky menej ako v tomto roku.

Nižšiu cenu ponúkajú poisťovne verným vodičom, klientom s viacerými zmluvami alebo za zaplatenie za celý rok naraz. „Klient sa sám významnou mierou podieľa na výpočte konečnej ceny a poistné si môže znížiť rôznymi zľavami až o 65 percent,“ konštatuje hovorkyňa Allianz-SP Lucia Muthová.

Zmluvu s doterajšou poisťovňou treba vypovedať do 19. novembra, ktorý však tento rok pripadá na sobotu. Preto väčšina poisťovní prijme výpoveď klienta naposledy 18. novembra. Výnimkou je Česká poisťovňa. „Výpovede budeme akceptovať, ak budú podané aj 21. novembra,“ potvrdila jej hovorkyňa Zuzana Gazdová.

Povinné poistenie

  • ponuky poisťovní zistíte na internetových stránkach, cez infolinky alebo v pobočkách
  • poisťovne prešli na podrobnejšie členenie vodičov, cenu výrazne znižujú rôznymi zľavami a bonusmi
  • ak chcete zmeniť poisťovňu, zmluvu s doterajšou treba vypovedať do 18. novembra

Poisťovne lákajú vodičov na pestré zľavy

Minulý rok skomplikovali poisťovne vodičom hľadajúcim najvýhodnejšie povinné poistenie auta situáciu neskorým zverejnením cien, tento rok pomerne neprehľadnou ponukou. Len jednotka na trhu Allianz – Slovenská poisťovňa, ktorá má asi 47-percentný podiel, ponúka vodičom okolo pol milióna variantov.

Najsilnejšiemu hráčovi sa prispôsobila väčšina menších konkurentov, ktorí tiež prešli na podrobnejšie členenie alebo bojujú o klientov rôznymi zľavami. Na prelúskanie všetkých možností dala väčšina poisťovní vodičom tri týždne. Vypovedať zmluvu totiž treba najneskôr do 19. novembra.

Objem motora je naďalej rozhodujúci v trhovej dvojke Kooperative, jej sesterskej Komunálnej poisťovni aj Českej poisťovni Slovensko. Spolu s vekom a bydliskom zaváži aj v Uniqe a Generali poisťovni a patrí tiež medzi kritériá najväčšej Allianz-SP. ČSOB Poisťovňa a Wüstenrot určujú cenu podľa výkonu motora.

Sedem z ôsmich poisťovní na Slovensku odmeňuje opatrných vodičov, ktorí rok jazdia bez nehody, takzvaným bonusom. Výnimkou je Wüstenrot, ktorý používa len vstupné zľavy, bez ohľadu na počet zavinených škôd. Na druhej strane však len dve spoločnosti – ČSOB Poisťovňa a Uniqa – trestajú vodičov vinníkov prirážkami k základným cenám. Ide o tzv. malus, ktorý sa v okolitých krajinách používa bežne.

"Malus sme začali uplatňovať od roku 2005 a budeme v tom pokračovať aj v ďalšom roku. Tento prístup totiž zvýhodňuje motoristov, ktorí jazdia bez spôsobenia nehôd. Myslíme si, že je preto spravodlivejší, ako keby sme neuplatňovali prirážky k cenám, čo sa potom môže preniesť do vyšších cien pre všetkých motoristov,“ porovnáva Vladimír Kožuch z ČSOB Poisťovne.

Viaceré poisťovne odmeňujú zľavami verných vodičov, klientov s viacerými zmluvami či za zaplatenie celej ročnej splátky naraz. Ušetriť sa dá aj pomocou dojednania poistky cez internet alebo telefonicky. Polovičné ceny pre dôchodcov nad 70 rokov ponúka Kooperativa, Komunálna poisťovňa aj Generali. Kooperativa spolu so sestrou Komunálnou poisťovňou okrem toho lákajú 15-percentnou zľavou pre každého pri príležitosti pätnásteho výročia firmy.

Väčšinu vodičov bude povinná poistka nasledujúcich dvanásť mesiacov chrániť lepšie ako tento rok. Takmer všetky poisťovne totiž už v bežnom type poistenia chránia vodiča až do sumy spolu 40 miliónov korún. Doteraz bol vodič vinník dopravnej nehody pri zavinení škody z povinného poistenia chránený do sumy 19 miliónov korún, ak išlo o ujmu na zdraví iných osôb, pri škode na majetku maximálne do piatich miliónov.


Šesťstranovú prílohu, venovanú povinnému poisteniu áut s podrobnými tabuľkami nájdete v stredu 2. novembra 2005 v papierovom vydaní denníka Pravda.

Autobus, mhd, automat, lístky

Úrad zrušil tender na autobusy pre Bratislavu

26.02.2009 11:06

Úrad pre verejné obstarávanie nariadil zrušiť tender na dodávku nových kĺbových autobusov za 82,98 milióna eur pre bratislavský dopravný podnik.

Citroën C3 Picasso

Výrobu áut zachraňuje Trnava

26.02.2009 05:22

Dosahy krízy na automobilky na Slovensku budú menšie, ako sa čakalo. Výpadok vo výrobe áut vo Volkswagene sčasti nahradí nárast v trnavskom PSA Peugeot Citroën.

Matej Bugár

Predajcovia áut museli pritvrdiť akcie

26.02.2009 05:20

Vyhlásenie vlády o podpore predaja áut malo v prvom momente presne opačný efekt, hovorí Matej Bugár, konateľ Škoda Auto Slovensko.

Nice, francúzsko, útočnikove auto,

Francúzske médiá nebudú zverejňovať mená a fotografie džihádistov

28.07.2016 08:28

Niektoré popredné francúzske médiá vyhlásili, že už nebudú zverejňovať mená a fotografie páchateľov útokov spájaných s extrémistickou organizáciou Islamský štát.

Barack Obama, Hillary Clinton, Hillary Clintonová,

Obama: Nikto nie je pre Biely dom vhodnejší ako Hillary Clintonová

28.07.2016 08:19

Sila a veľkosť Ameriky nezáleží na Donaldovi Trumpovi. Nikto nikdy nebol pre funkciu prezidenta vhodnejší ako Hillary Clintonová, vyhlásil to Barack Obama.

hillary, clinton, hillary clintonová

WikiLeaks zverejnila hlasové odkazy amerických demokratov

28.07.2016 07:59

Platforma WikiLeaks zverejnila 29 záznamov získaných z hlasovej schránky amerického Demokratického národného výboru - riadiaceho orgánu Demokratickej strany.

Joe Biden

Biden: Trump sa objíma s diktátorom Putinom, netuší ako spraviť Ameriku veľkou

28.07.2016 07:49

Donald Trump nemá "ani potuchy" o potrebách pracujúcich či o tom, ako urobiť Ameriku veľkou, uviedol na zjazde Demokratickej strany viceprezident Joe Biden.