Maďari chystajú referendum o eure

Hlavné maďarské strany podporujú vypísanie referenda o prijatí eura. Vyjadrenie občanov však nemá byť záväzné pre vládu.

Vládnuci socialisti i opozičný Fidesz v piatok podporili usporiadanie referenda o prijatí eura. Premiér za socialistov Ferenc Gyurcsány navrhol zorganizovať nezáväzné referendum v roku 2008. Opozičná strana Fidesz okamžite reagovala, že ľud má právo vyjadriť sa o tejto záležitosti.

Obidve strany sa tak zhodli iba tri týždne pred parlamentnými voľbami. Gyurcsány navrhol, aby sa referendum spýtalo, či má Maďarsko prijať euro v roku 2010.

„Pre vládu to bude príležitosť zmerať podporu eura a zistiť, koľko sociálneho napätia jeho zavedenie vytvorí, nebude to však otázka áno či nie, pre vládu to záväzné nebude,“ povedal Gyurcsányho hovorca agentúre Reuters.

Analytici hodnotia premiérov krok za šikovný taktický ťah s cieľom oslabiť protesty proti úsporným opatreniam, ktoré budú v Maďarsku potrebné na splnenie kľúčového kritéria -  rozpočtového deficitu. Fidesz bol týmto krokom zjavne zaskočený, pretože otázka eura v kampani doposiaľ nefigurovala.

Predstavitelia Fideszu uviedli, že vstup do eurozóny v roku 2010 je možný, ale bude ťažký, takže voliči by mali mať právo vyjadriť sa. „Je to nezvyčajný návrh, ale rozhodne pozitívny,“ povedal podpredseda Fideszu Mihály Varga.

„Týmto návrhom Gyurcsány sňal časť zodpovednosti zo svojich pliec a naložil toto bremeno na voliča,“ povedal analytik výskumnej spoločnosti Political Capital Krisztian Szabados. Euro podľa neho nebolo súčasťou kampane, pretože obidve strany vedia, že do roku 2010 bude treba urobiť bolestné opatrenia.

Európska únia vyžaduje pred vstupom do eurozóny zníženie deficitu verejných financií pod tri percentá hrubého domáceho produktu. Maďarsko však plánuje v tomto roku deficit 6,1 percenta a podľa analytikov môže byť skutočný schodok ešte podstatne vyšší.

Podpora prijatia eura je však v Maďarsku podľa prieskumov jedna z najvyšších v strednej Európe a v novembrovom prieskume Eurobarometru prekročila 50 percent.

Súvisiace články:

Joaquin Almunia

Zmeniť kritériá pre euro? Almunia Maďarom odkázal, že nie

26.02.2009 08:26

Kritériá pre vstup do eurozóny by sa nemali meniť, uviedol eurokomisár Joaquín Almunia a dal tak nepriamo odpoveď Maďaroma Poliakom, ktorí ich chcú zmierniť.

Peniaze, bankovky, úplatok, dolár

Roubini: Krízu si môže najviac odniesť stredná a východná Európa

25.02.2009 18:15

Stredná a východná Európa je najviac nakazená vírusom globálnej krízy zo všetkých rozvíjajúcich sa ekonomík, tvrdia analytici okolo ekonóma Nouriela Roubiniho.

Wall Street

NYT: Najväčšou obeťou krízy vo východnej Európe môže byť nespútaný kapitalizmus

25.02.2009 12:41

Najväčšou obeťou krízy vo východnej Európe môže byť nespútaný kapitalizmus, ktorý bývalé komunistické krajiny vrelo prijímali, uviedol The New York Times.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.