Vo vlakoch ľudí ubúda, klesajú tržby

Vlaky na Slovensku sa tento rok vyprázdňujú, cestujúcich ubúda. Napriek snahe sa Železničnej spoločnosti Slovensko nepodarilo naplniť kasu a dosiahnuť tržby, aké si naplánovala.

Vlak, stanica, cestujúci
Ilustračné foto
Autor:

A to ani jeden mesiac od začiatku roka. Ročný plán pritom už s možnými komplikáciami rátal. V porovnaní s minulým rokom sa v tržbách darilo predbiehať minulý rok len na začiatku roka.

Po trištvrte roku má Železničná spoločnosť v kase o 150 miliónov menej, ako plánovala, teda necelých 1,7 miliardy korún. Počet cestujúcich prekročil plán len v dvoch mesiacoch – v apríli a v auguste. Ľudia si však kupovali lacnejšie lístky a cestovali na kratšie vzdialenosti, preto boli tržby firmy pod plánom od januára až do septembra. Za celý rok spoločnosť počíta s obratom takmer 2,5 miliardy korún.

Situáciu zrejme nezlepší ani záver roka, keď ľudia cestujú zvyčajne viac ako v ostatných obdobiach. Za trištvrte roka železnice zatiaľ vykazujú takmer trojpercentný úbytok ľudí oproti minulému roku a takmer päť percent oproti plánu. Čo sa týka tržieb, deväťmesačný súhrn hovorí o ich miernom prepade oproti roku 2006 a 8-percentnom prepade oproti plánu.

„Dôvodov je niekoľko. Ľudí z vlakov kradne autobusová doprava a mnohí prechádzajú do osobných áut. K tomu prispieva aj nedôsledná dopravná politika štátu,“ skonštatoval Miloš Čikovský, hovorca Železničnej spoločnosti. Podľa neho sa neriešia súbežné trasy s autobusmi v regiónoch. Súčasne vlaky platia štátu za každý kilometer prejdený po koľajniciach, autobusové podniky zatiaľ neplatia za používanie ciest. Teda len veľmi symbolicky – cez diaľničné nálepky. „Až po zavedení mýta budú aspoň čiastočne konkurenčné podmienky pre oba druhy dopravy,“ zdôraznil Čikovský.

Úplný prepad pocítila železnica v lete. Počas oboch prázdninových mesiacov boli tržby spoločnosti o desať percent pod plánovanou sumou. Vo vlakoch sedelo viac ľudí ako vlani, v auguste bol počet cestujúcich o pol percenta nad plán. Cestujúci sa však presúvali na kratšie vzdialenosti a menej lístkov sa predalo aj v medzinárodnej doprave.

Preto Železničná spoločnosť pocítila v augustovej kase najväčší prepad spomedzi všetkých tohtoročných mesiacov, až o vyše 20 percent oproti minulému roku. „Nepriaznivo čísla v auguste ovplyvnil najmä polovičný prepad tržieb v medzinárodnej doprave,“ vysvetlil Čikovský. Menej ľudí cestovalo z Česka na Slovensko a späť a aj na trase Budapešť – Bratislava – Praha, ktorá prechádza v dĺžke vyše 150 kilometrov slovenským územím.

„Práve snaha zvýšiť počty ľudí vo vlakoch viedla k tomu, že sme od septembra zaviedli nové motivačné zľavy. Vrátili sme na koľajnice obľúbené úľavy, ako je napríklad lacnejší spiatočný lístok,“ vysvetlil Čikovský. Podľa neho ich dosah ešte nie je vyčíslený, ale vplyv na počty cestujúcich či tržby vlakov sa prejaví zrejme až v poslednom štvrťroku tohto roka.

Od septembra tak zlacnelo cestovanie vlakom pre ľudí dochádzajúcich denne do práce cez štvrťročné predplatné lístky. Znovu bol zavedený jednodňový spiatočný lístok s 20-percentnou zľavou na vzdialenosti do 70 kilometrov. Súčasne na dvoch tratiach železnica urobila experiment a prudko znížila ceny na hodnotu porovnateľnú s autobusmi. Ide o trasu z hlavného mesta do Banskej Bystrice a o trasu z Komárna do Bratislavy.

Autobus, mhd, automat, lístky

Úrad zrušil tender na autobusy pre Bratislavu

26.02.2009 11:06

Úrad pre verejné obstarávanie nariadil zrušiť tender na dodávku nových kĺbových autobusov za 82,98 milióna eur pre bratislavský dopravný podnik.

Citroën C3 Picasso

Výrobu áut zachraňuje Trnava

26.02.2009 05:22

Dosahy krízy na automobilky na Slovensku budú menšie, ako sa čakalo. Výpadok vo výrobe áut vo Volkswagene sčasti nahradí nárast v trnavskom PSA Peugeot Citroën.

Matej Bugár

Predajcovia áut museli pritvrdiť akcie

26.02.2009 05:20

Vyhlásenie vlády o podpore predaja áut malo v prvom momente presne opačný efekt, hovorí Matej Bugár, konateľ Škoda Auto Slovensko.

OSN

Rusko prišlo o miesto v Rade OSN pre ľudské práva

28.10.2016 22:41

V Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC) po prvý raz od jej založenia v roku 2006 nebude Ruská federácia. V hlasovaní ju tesne porazilo Chorvátsko, informovala spravodajská televízia RT. Saudská Arábia bola opäť zvolená, a to napriek protestom ľudskoprávnych organizácií.

Rober Fico, Peter Kažimír

Renzi hrozí vetovaním rozpočtu EÚ, Kažimír verí v dohodu

28.10.2016 20:01

Minister financií Peter Kažimír je presvedčený, že na budúcoročnom rozpočte Európskej únie sa podarí dohodnúť.

Smolensk, Poľsko, letecká havária, pád lietadla

Pozostatky obetí havárie poľského špeciálu začnú exhumovať

28.10.2016 19:24

Napriek protestom časti pozostalých dôjde od novembra k exhumácii telesných pozostatkov všetkých obetí havárie poľského prezidentského špeciálu z 10. apríla 2010 pri západoruskom meste Smolensk.

Ilava, väznica, väzenie

Dozorcov z Ilavy postavili mimo službu, zbili väzňa

28.10.2016 18:01

V prípade väzňa, ktorý je stále v kóme po bitke od dozorcov v ilavskej väznici, existuje videozáznam incidentu.